Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Дрон се връща сам от бойното поле при срив на свръзката

[post-views]
Дрон се връща сам от бойното поле при срив на свръзката
Favicon_File

Андрей Рангелов

Сухопътните войски ползват авангардна свързочна техника

Дрон се връща сам от бойното поле при срив на свръзката
Дронът има големи способности за разузнаване и наблюдение на бойното поле
Фото авторът

Дрон, който се връща самостоятелно в точката на излитане, когато свръзката с него е прекъсната, беше представен по време на неотдавнашното

честване в Сухопътните войски

на 145-годишнината от създаването на Свързочните войски и органите за информационно осигуряване на Българската армия. Празникът във войсковия район Горна баня, по време на който се видя, че най-големият вид Въоръжени сили ползва авангардна свързочна техника, се състоя в батальона за комуникационно-информационна поддръжка, формиран преди около година.

Дронът има 20-мегапикселова камера за снимки и видео на разстояние, което оптично достига 8 км, а реалното е 5 км, обяснява командирът на рота капитан Тихомир Зарчев, който управлява летателното средство. „Квадрокоптерът служи за разузнаване, за наблюдение на развръщането на войските, на реалните бойни действия на реален терен в реално време. Може като крайно устройство да изкара картината на телевизор, на голям екран. Работи на УКВ честоти. Много е малък, компактен. Теглото му е 800 г, има 4 двигателчета и 4 перки”, изброява офицерът достойнствата на машината. В комплекта има три батерии, като всяка издържа 30–40 мин в зависимост от атмосферните условия. Ако е екстремно топло или студено, времето за ползване намалява.

„Хубавото при този дрон е, че ако отиде много далеч или се случи нещо друго и свръзката прекъсне, или започне да му пада батерията, той си

пази в паметта точката, от която е излетял

Има автономност да се върне до тази точка без операторска намеса. Това е много полезна опция”, изтъква капитан Зарчев. Той е преминал през обучения за управление на безпилотни летателни апарати. На последния операторски курс бяхме в Шумен във факултета на НВУ „В. Левски” за две седмици, казва офицерът.

По думите му не е много лесно да се управлява дронът. „Трябва практика, защото е много пъргав, развива висока скорост – 78 км/ч. Трябва да го виждаш къде се намира и накъде се движи, да се ориентираш – ляво, дясно, нагоре, надолу. Ако излезе от визуален обхват, например ако мине зад сграда, можеш да се ориентираш само по дисплея накъде да го управляваш”, обяснява капитан Зарчев.

Той представя и друга техника, която е на въоръжение във формированието. „Имаме носими радиостанции „Харис”, като едната работи в късовълновия (КВ) диапазон, а другата – в ултракъсовълновия (УКВ).

Акумулаторите им издържат 4 часа работа

като това време зависи от това, дали радиостанцията е постоянно натоварена. Колкото повече се предава и приема, толкова по-бързо се изтощава батерията”, разказва офицерът. Станциите се използват главно за работа на телефония, но имат възможност и за свръзка на телеграфия за предаване и приемане на съобщения чрез морзовата азбука.

Обхватът на радиостанциите без усилвател е няколко километра в зависимост от атмосферните условия. Апаратурата има вградени криптомодули и може да осигури криптирана свръзка. „Тези радиостанции са малки, компактни, предоставят целия набор от възможности, които дават по-старите системи. С различни антени може да работят, примерно пръчковидна или симетричен дипол”, казва капитан Зарчев. Той допълва, че в апаратните станции на формированието има и по-ново поколение „Харис”, с които в зависимост от възможностите на усилвателите се разширява обхватът на радиосвръзката.

Офицерът посочва и друга радиостанция „Харис” от трето поколение. Чрез нея е изграден широколентов канал за пренос на данни. „В момента наблюдаваме пред нас

войник на бъдещето

с тактическа каска, с камера и предаваме на живо картина от камерата на каската”, посочва офицерът към стоящия наблизо боец.

По думите на капитан Зарчев в реални условия подобно предаване на картина и звук може да се прави на няколко километра според възможностите на радиостанциите. Главната цел е да бъде получена реална картина от войските на терен.

Демонстрираме евентуални бъдещи възможности на системата, казва екипираният като войник на бъдещето редник Димитър Калаксъзов, който е младши оператор на комуникационна техника. По думите му техниката не тежи особено много. Има и доста по-тежки неща, така че е поносимо, не е нещо кой знае какво, споделя той.

По думите му техниката е удароустойчива, водоустойчива и прахоустойчива. Е, все пак има някаква степен на поносимост, но не е безсмъртна, казва с усмивка боецът.

Колкото до комуникационните възможности на техниката, тя ни позволява да се вижда реално какво правим, нашите реални действия и да има по-сигурна свръзка в някои ситуации, заявява редникът. По думите му все още не са имали по-големи обучителни прояви с тази техника. Надяваме се следващата година тя

да навлезе по-широко

за да можем да я ползваме, казва редник Калаксъзов.

На отделна маса по време на честването посетителите можеха да видят подредени по поколения апарати от системата ТЕТРА, каквито командирите масово използват. Това са мобилни тетри, едната е возима, поставя се в автомобилите, а останалите са носимите – които почти всеки е срещал в ежедневието си, посочва към свързочните средства старши лейтенант Боян Лапев – командир на втори взвод в рота за КИС.

Сред апараите има и по-стари образци, които вече почти не се използват. Доминират обаче масово използваните в днешно време. „Могат да предават глас и данни, могат да се използват за телефония чрез номеронабиране или посредством бутона отстрани като т. нар. уоки-токита. Могат да бъдат свързани с компютър, като ако компютърът има подходящия софтуер, може да се използват за чат, изпращане на съобщения или изпращане на данни, снимки. Ето тази, последната, има камера – може да се заснеме и да се изпращат тези снимки. А другите може да се използват като преносна среда. Например да се снима с камерата на лаптопа и използвайки тетрата като преносна среда, да се предават данните чрез нея”, обяснява старши лейтенант Лапев. По думите му техниката непрекъснато се усъвършенства. Създадена е и

вече се тества мобилна тетра клетка

за да може да се покриват и местности, в които няма обхват на стационарните тетра клетки. „Всичко зависи от клетката – ако на местността, където се намираме, има обхват, могат да се използват всички възможности на тези модеми, но общо взето, става дума за пренос на глас, телефония и данни”, обобщава офицерът.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани