Няма пряка заплаха за националната сигурност на страната ни и когато има важни задачи за решаване, институциите трябва да бъдат заедно. Това бяха основните послания на президента Румен Радев и премиера Николай Денков след инициираната от държавния глава консултативна среща по повод рисковете и заплахите пред националната сигурност в резултат на актуалните конфликти и мерки за тяхното минимизиране.
Тема на срещата е била и необходимостта от технологично обновяване на структурите от системата за защита на националната сигурност.
Няма пряка заплаха за националната сигурност на България
Държавният глава посочи, че на срещата са се обединили около позицията, че няма пряка заплаха за страната ни. Румен Радев поздрави правителството за бързата реакция за връщане на сънародниците ни от Израел. Завършването на тази операция остава приоритетна задача, заяви президентът.
Радев посочи, че е налице тенденция за влошаване на средата на сигурност в резултат на военните действия в Израел, продължаващата война в Украйна, кризата в Сирия и Южен Кавказ, растящото напрежение в Западните Балкани, които „изправят страната ни пред нови предизвикателства“.
В дискусията днес се очерта ясно, че по отношение на належащите проблеми – мигрантската криза и справянето със ситуацията около извеждането на българите от Държавата Израел – правителството е свършило голяма част от задачите и това е резултат от активните усилия на всички ангажирани в тези процеси, коментира премиерът Николай Денков. Кризите не започнаха със случващото се в Израел. Имаме кризи вече повече от година и половина, свързани с войната в Украйна, добави Денков.
Институциите трябва да работят заедно
Трябва, когато има важни задачи за решаване, институциите да бъдат заедно, заяви Денков. България има да решава важни въпроси и трите основни институции – правителството, Народното събрание и президентската институция – трябва да бъдат заедно във формулирането и изпълнението на решенията, каза премиерът.
Изключително важно е в тази дискусия, която започнахме днес, да се включат партиите от Народното събрание, които са готови също да участват в конструктивен диалог, защото много от решенията зависят от това какво ще стане в парламента. Ще имаме нужда от подкрепа в Народното събрание и ще използваме максимално експертизата, която има в президентството, особено в областта на отбраната, заяви министър-председателят.
Тази среща няма да бъде последната и ще бъде начало на много по-продуктивно взаимодействие на всички нива за решаване на важни въпроси, заяви Румен Радев.
Премиерът посочи, че вече е имало две заседания на Съвета по сигурността към Министерския съвет, в които са участвали представители на президентската институция, така че този разговор по същество не започва днес.
Инвестициите в сигурността
Инвестициите в сигурността имат цена, нерядко твърде висока, но без сигурност няма устойчиво развитие и просперитет, каза президентът.
По думите на президента има общо разбиране, че наред с продължаващата реализация на големите проекти за модернизация, трябва неотложно да се насочат усилията към нискобюджетни проекти, които да ни дават информационно превъзходство и асиметрично предимство. Проблемът, който изисква неотложни решения, е пресичането на отлива на кадри и привличането на млади хора с качества в системата за национална сигурност.
За развитието на съвременни отбранителни способности критично важни стават анти-дрон системите, системите за радиоелектронна борба и киберотбрана, за информационни и психологически операции, за своевременно използване на Космоса и за обвързване на нашите сили и средства в единно информационно пространство и постигане на високо оперативна съвместимост със съюзниците от НАТО, коментира Радев.
В срещата участваха и вицепремиерът Мария Габриел, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, председателят на Държавната агенция „Национална сигурност“ Пламен Тончев, заместник-председателят на Държавна агенция „Разузнаване“ Асен Тутеков, началникът на Националната служба за охрана (НСО) бригаден генерал Емил Тонев и директорът на Служба „Военно разузнаване“ бригаден генерал Венелин Венев.
За участие в срещата бяха поканени и председателят на Народното събрание Росен Желязков, министърът на отбраната Тодор Тагарев, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов и главният секретар на Министерство на вътрешните работи главен комисар Живко Коцев.
Президентът Румен Радев е инициирал три други консултативни срещи, сочи справка на отдел „Справочна“ на БТА.
На 30 септември 2019 г. по инициатива на президента е проведена двучасова консултативна среща на тема: „Преглед на двустранните отношения между Република България и Република Северна Македония в контекста на постигнатите резултати от работата на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси и очакваната покана към Република Северна Македония за присъединяване към Европейския съюз“.
На 24 февруари 2022 г. Румен Радев свиква спешна консултативна среща на държавните институции от 8:00 ч. след инвазията на Русия в Украйна в 5:30 ч. московско време.
На 23 септември 2022 г. държавният глава свиква консултативна среща, на която са обсъдени последиците за сигурността, икономиката и социална сфера от ескалацията на войната в Украйна след руската инвазия на 24 февруари 2022 г.
Източник: bta.bg