Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

От литературната слава към… ада

[post-views]
От литературната слава към… ада

Как писателката Фани Попова-Мутафова поставя таланта си в услуга на Третия райх

Една книга – „Новият нацистко-фашистки ред за европейската култура” на историка Бенджамин Мартин (издателство „Харвард прес”), само доразбужда интереса на журналистката Милена Фучеджиева към съдбата на създателката на десетки исторически книги Фани Попова-Мутафова. Тя е една от трите жени, съдени от Народния съд след преврата на 9 септември 1944 г. Но единствената осъдена. Дебютният филм на Милена „Ваймар експрес” вече направи премиера на Международния кино-литературен фестивал „Синелибри”. И потвърди засилващия се интерес на зрителите към документалното кино и у нас, както в Европа.

„Ваймар експрес” е потресаващо изследване на пропагандата за нацистката културна хегемония над Европа от страна на Йозеф Гьобелс. Германската доминация в Европа не може да е пълна, ако е само военна и икономическа, необходима е и културна доминация, проповядва той. Създаденият през 1941 г. Европейски писателски съюз е само началото. В него над 30 мъже писатели и само една жена – Фани Попова-Мутафова, са поканени на едномесечна обиколка в Германия. Ваймар, градът на Гьоте, е само домът, гнездото на идеята.

Търсени са автори с авторитет в държавите си, с националистически убеждения и така виждаме сред тях „новия Гьоте”, норвежецът нобелист Кнут Хамсун. Филмът разказва за трима от членовете на новия писателски съюз, създаден да пропагандира новия световен ред: освен за българката и норвежеца и за френския автор Робер Бразийяк. За тяхната публицистична дейност в услуга на идеите на Третия райх по време на войната те получават различни присъди. И докато Кнут Хамсун, обожаван от сънародниците си преди войната, е изпратен първо в психиатрична болница, а после интерниран, Бразийяк е разстрелян въпреки подписката от някои литературни имена за по-лека присъда. Жан-Пол Сартр всъщност я произнася: думите имат значение. От 7-годишен затвор Фани Попова-Мутафова излежава 11 месеца. Но животът й вече е съсипан. И както знаем, тя се е топлила, изгаряйки екземпляри от свои книги. В Норвегия има център, наречен на името на Кнут Хамсун. Там новите читатели на писателя осъждат въпроси като: Може ли да четем талантливите книги на писателите без значение какви хора са били те…

Фестивалът „Синелибри’2023” продължава до 29.10 в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора, а програмата му е на: www.cinelibri.com

В залите на „Квадрат 500”, на галерия „Средец” (Министерство на културата) и „УниАрт” в НБУ върви 4-тото издание на Международното биенале на стъклото.

Пиршество и наслада за очите предлагат творци на художественото стъкло от 48 държави. Традиционно е добре представена може би най-известната школа, тази на чешкото стъкло. Като чешката манифактура за стъкло „Бома” (Bomma) показва отличени автори в организирания от нея ежегоден световен конкурс по студена обработка на стъкло. Акцент в изложбата е представянето на нидерландски художници. Гостуват и автори от италианската (муранската) школа.

„Homo sapiens – възпоменание” или историята на човека

След като софиянци получиха своята „Водна паша” с Христос и стадото му, с която скулпторът Павел Койчев направи Южния парк по-атрактивно място за деца и възрастни, с изложбата „Homo sapiens – възпоменание” в галерия „Райко Алексиев” (ул. „ Г. Раковски” 125) той ни разказва историята на човека.

То е цялостно произведение в 30 фигури, което като на кино прекарва пред очите ни седем важни за човека и човечеството теми: за огъня, лова, земеделието, зачеването на живота, масата (храната ни), т. нар. от него „фър-люш”, което помним от детството си, и изпращането на човека, неговият край. Защото дали живееш добре, или зле, дали се чувстваш щастлив, или не – животът ти неизбежно преминава през тези формиращи в цивилизационното човешко развитие дейности.

Спиралата на живота, разказана в тази изложба, показва неизменния път на поколенията. Толкова дълъг е пътят на човека до днес, а погледът на твореца Павел Койчев е разбиращ и състрадателен.

НАКРАТКО

От 18 октомври до 25 ноември върви 13-тото издание на международния музикален фестивал „Пиано екстраваганца”. В програмата по традиция участват изключителни артисти, а основател и артистичен директор на фестивала е пианистът Людмил Ангелов. Ще видим и дебютния рецитал на детето чудо Георги Василев. Пълната програма на фестивала е на www.piano-extravaganza.com/

След десетките концерти на Хилда Казасян в страната с  българска филмова музика отново с Плевенската филхармония джазпевицата представя музика от световното кино: от Чарли Чаплин до днес. Тя ще пее в градовете Своге (13.10), Търговище (16.10), Гоце Делчев (18.10), Самоков (20.10), Пазарджик (27.10), Варна (29.10), Добрич (30.10), Шумен (1.11), Димитровград (3.11), Ботевград (9.11), Плевен (16.11) и в София (5.12).

ПРЕДСТОЯЩО

На 13.10 от 100.00 ч. във Военния клуб (ВК)-Бургас: прожекция на филм, посветен на 111 г. от избухване на Балканската война

На 13.10 от 10.00 ч. във ВК-Ловеч: събрание на тема: „79 г. от Страцин – Кумановската настъпателна операция (8-14.10.1944 г.) и 78 г. от смъртта на генерал майор Златю Тепциев“

На 13.10 – тържествено отбелязване празника на авиацията и българските ВВС: във ВК-Благоевград (16.00 ч.), във ВК-Самоков(10.30 ч.) и  във ВК-Гоце Делчев(на 15.10 от 17.00 ч.)

На 16.10 от 11.00 ч. ВК-Плевен организира Ден на отворените врати във ВВВУ „Г. Бенковски”

На 16.10.2023 г. от 10:30 ч. във ВК-Ямбол: отбелязване на началото Първата световна война

На 16.10 се отбелязва празника на авиацията и българските ВВС във ВМК-Созопол(16.30 ;.), във ВК-Русе(от 10.30 ч.) и във ВК-Хасково(от 10.30 ч.)съвместно с членове на  авиоклуб „Ген. Велков“ – с. Узунджово, а на 18.10 във ВК-Ботевград(от 10.00 ч.) и във ВК-Дупница(от 17.00 ч.)

На 16.10 от 10.30 във ВК-Карлово: събрание на клуб „Ракетчик“ към СОСЗР

На 16.10 от 17.00 ч. във ВК-Харманли: по повод празника на авиацията и ВВС се представят материали, посветени на първия в света боен полет на летците Радул Милков и Продан Таракчиев над Одрин

На 17.10 от 16.00 ч. във ВК-Белене: отбелязване 86 г. от смъртта на писателя Йордан Йовков  с литературна програма

На 18.10 от 10.00 ч. във ВК-Смолян: честване, концерт, събрание и коктейл по повод Празника на 101 Алпийски полк

На 19.10 от 9.30 ч. във ВК-Свищов: лекция за живота и подвига на Христо Топракчиев, един от тримата български летци, поставили началото на военната ни авиация

На 20.10.от 10.00 ч. във ВК-Ловеч: прожекция на филма „Генерал Георги Вазов”

На 20-10 от 11.00 ч. във ВК-Велико Търново: беседа във връзка с отпечатване за първи път във вестник „Независимост“ на стихотворението „Моята молитва“ от Христо Ботев(20.10.1873 г.)

На 20.10 от 16.00 ч. във ВК-Хасково: беседа за художника Златю Бояджиев за 120 г. от рождението му

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани