НАТО предупреди членовете си, че прекалено голямата бюрокрация пречи на придвижването на войски в Европа, проблем, който би могъл да доведе до големи забавяния в случай на избухване на конфликт с Русия, предаде Ройтерс.
„Времето ни изтича. Това, което не успеем да свършим в мирно време, няма да бъдем готови да направим в случай на криза или война“, заяви началникът на логистичното командване на НАТО JSEC генерал-лейтенант Александър Золфранк в интервю пред Ройтерс.
Съвместното командване на НАТО за поддръжка и осигуряване (JSEC/СКПО) в южния германски град Улм започва да функционира през 2021 г. Неговата задача е да координира бързото придвижване на войски и танкове през континента, както и логистичната подготовка, като например складиране на боеприпаси на източния фланг на алианса.
В резултат на нахлуването на Москва в Украйна през 2014 г. създаването на СКПО отразява оценката, че НАТО, след десетилетия разведряване след Студената война, отново се нуждае да бъде готова за война в Европа, която може да избухне по всяко време, посочва Ройтерс.
Въпреки това задачата за бързо разгръщане на сили с численост на дивизия с около 20 000 военнослужещи, както и снабдяването им с боеприпаси, гориво, резервни части и провизии, стана по-сложна след Студената война.
Докато в миналото войските на НАТО и Варшавския договор стояха едни срещу други основно в Германия, оттогава алиансът се е разширил с около 1000 км на изток, което увеличи многократно дължината на източния фланг на пакта до общо около 4000 километра.
„Пространството, фактът, че не всички сили са изнесени на предната линия, всичко това означава, че алиансът трябва да бъде бърз в преместването на войските от техните бази на правилното място на източния фланг“, отбеляза Золфранк и добави, че за това е необходима подготовка.
„В разгара на войната в Украйна Русия изстрелваше 50 000 артилерийски снаряда на ден. Тези снаряди трябва да достигнат до гаубиците“, каза той. „Затова трябва да се създадат складове – за боеприпаси, гориво, резервни части и провизии.“
Към момента силите на НАТО трябва да се ориентират спрямо различни национални разпоредби, като се започне от предварителното уведомяване, което се изисква преди боеприпаси да могат да бъдат транспортирани, до допустимите размери на военните конвои и профилактиката на заболяванията.
„Имаме излишък от разпоредби, но единственото нещо, с което не разполагаме, е времето“, предупреждава адмирал Роб Бауер, ръководител на Военния комитет на НАТО. „Войната на Русия срещу Украйна се оказа война на изтощение – а войната на изтощение е битка на логистика.“
Золфранк заяви, че би искал да види „военен Шенген“, зона за свободно преминаване на войски, подобна на политическия Шенген, която позволява свободно движение в по-голямата част от ЕС.
НАТО не трябва да дава на Кремъл повод да си прави погрешни сметки, създавайки впечатлението, че Москва може да има шанс да спечели, защото алиансът не е подготвен, предупреди той.
„Трябва да бъдем водещи. Трябва да подготвим театъра много преди да бъде задействан член 5“, каза генералът, имайки предвид клаузата за колективна отбрана на НАТО, която на практика поставя алианса в състояние на война.
Източник: bta.bg