Временното примирие в Ивицата Газа влезе в своя пети ден, след като късно снощи Израел и Хамас се разбраха да удължат хуманитарната пауза в боевете с 48 часа. Условията на сделката остават същите – по трима палестински затворници ще бъдат пускани за всеки освободен израелски заложник.
Буквално минути преди да изтече договореното 4-дневно примирие между Израел и Хамас, страните взеха решение да го удължат с още 48 часа. Въпреки това в небето над Газа се издигна пушек, като според местните медии бунтовнически палестински групировки са стреляли по израелската армия, без да знаят за постигнатата договорка.
До момента по силата на споразумението за временно примирие бяха освободени 50 израелски заложници срещу 150 палестински затворници, които бяха посрещнати като герои в Рамала. Наред с това, съгласно допълнителни уговорки Хамас пусна още близо 20 души.
Около 170 души остават заложници в Ивицата Газа към момента, като най-младият от тях е 10-месечно бебе. Не всички те обаче са в ръцете на Хамас, посочиха от терористичната групировка, а от Катар допълниха, че част от тях се държат от по-малки групи като Палестинския ислямски джихад например. От службата на израелския премиер Бенямин Нетаняху заявиха, че имат списък с имената на хората, които Хамас ще пусне и семействата им вече са уведомени.
Представители на американското правителство заявиха, че продължават да работят за допълнително удължаване на примирието до освобождаване на всички заложници. Върховният представител на ЕС по външна политика и отбрана Жозеп Борел пък призова двете страни да направят всичко по силите си да превърнат временното примирие в постоянно прекратяване на огъня. От някои европейски столици се чуха и призиви за връщане на Палестинската автономия в Газа на мястото на Хамас.
Колкото и да продължи хуманитарната пауза вече има своя положителен ефект. Тя позволи доставката на дългоочакваната помощ за цивилното население в спорния анклав. Храни, вода, медицински консумативи и горива вече пристигнаха в Газа, съобщиха от ООН и предупредиха, че за преодоляване на катастрофалната ситуация е необходима много повече хуманитарна помощ и то за значително по-дълъг период от време.