Балкан претърпя поражение като домакин на Порто в първия си мач от втората фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа

Снимка: FIBA.basketball

Отборът на Балкан отстъпи пред португалския Порто с 63:88 (12:34, 22:18, 11:13, 18:23) като домакин в Ботевград в първа среща от група К във втората фаза на турнира за Купата на ФИБА Европа по баскетболна за мъже. В групата са още испанският Билбао Баскет и германският Гьотинген. Гостите от Португалия водеха през цялото време на срещата в „Арена Ботевград“. Те започнаха много категорично и след 10 минути игра дръпнаха с 34:12, а най-голямата разлика в двубоя достигна 27 точки. На почивката Балкан изоставаше с 34:52, като и през второто полувреме не успя да намали съществено пасива си. Преди последната четвърт резултатът бе 65:45 в полза на отбора на Порто, който спечели борбата под кошовете (48-27), направи по-малко грешки и демонстрира по-ефективна стрелба. Димитър Димитров бе най-резултатен за българския шампион с 16 точки и 5 борби, а Георги Герганов добави 11 точки. За Порто Кливланд Мелвин се отличи с 26 точки и 12 борби. В следващия си двубой от турнира за Купата на ФИБА Европа Балкан ще гостува на Гьотинген на 13 декември. Балкан (Ботевград) обяви привличането на ново попълнение. Това е центърът Йонас Зохоре Бергстед – висок 208 сантиметра, на 32 години. Очаква се баскетболистът да бъде картотекиран за следващия мач на Балкан – гостуването в събота на Академик Пловдив от първенството на България. Йонас Бергстед идва от втородивизионния испански тим Манреса, за който записа само четири мача. Играл е в редица европейски отбори, включително и в българския Рилски спортист през сезон 2019/2020. Центърът е носил екипите още на кипърския ЕТА Енгоми, литовския Невежис, Аалстар Белгия, швейцарския Масаньо и втородивизионния италиански Бергамо. Част е от националния отбор на Дания от 2015 година до момента.