Димитър СТАВРЕВ
Самолетът ще използва изкуствен интелект, ще има и безпилотна версия
На 10 ноември новият СТЕЛТ бомбардировач B-21 Raider на ВВС на САЩ (USAF) излетя за първия си тестов полет. С това той е крачка по-близо до това, да се превърне в най-новото поколение боен самолет за САЩ, способен да носи ядрени оръжия.
B-21 Raider излетя от пистата на завода на Northrop Grumman в Палмдейл (Калифорния), по-малко от година след публичното му представяне. Коментирайки първия изпитателен полет, говорителят на USAF Ан Стефанек заяви пред AP News, че „подобни полетни изпитания са критична стъпка в кампанията за осигуряване на способности за оцеляване, за полети на далечни разстояния, за проникващи удари за възпиране на агресия и стратегически атаки срещу САЩ, съюзниците им и партньорите им”.
B-21 Raider с уникален дизайн тип „летящо крило” е бъдещ стелт бомбардировач от 6-о поколение, предназначен да замени по-старите бомбардировачи Rockwell B-1 Lancer и B-2 Spirit във флота на USAF. Построен от Northrop Grumman, бомбардировачът е решаващият компонент от програмата на USAF за ударни бомбардировачи с голям обсег. Стартирала през 2014 г., програмата се стреми да разработи усъвършенстван стелт бомбардировач с голям обсег на действие с възможност за голям полезен товар. ВВС на САЩ планират да получат 100 стелт бомбардировача B-21 Raider.
Възприемайки същия дизайн „летящо крило”, както своя предшественик B-2, B-21 може да разгърне както конвенционални, така и ядрени оръжия в световен мащаб, използвайки обширни възможности за полети на далечни разстояния и дозареждане във въздуха.
Необходимостта от нов стелт бомбардировач произтича не само от необходимостта от технологичен напредък, но и поради високите разходи за поддръжка и експлоатация на B-1 и B-2. ВВС на САЩ трябваше да спрат B-2 за 5 месеца след инцидент през декември 2022 г. През май 2023 г. бомбардировачът бе отново спрян от полети, но по-късно се върна в небето.
В момента ВВС на САЩ разполагат с 45 бомбардировача B-1 и 20 B-2. Докато B-21 се подготвя за оперативно разгръщане, USAF възнамерява да изтеглият от употреба бомбардировачите B-1 и B-2 в началото на 2030 г., повече от 10 години по-рано от първоначално планираното, както съобщава Defense News. B-21, планиран да замени и двата самолета, е предвидено да влезе в експлоатация в края на настоящото десетилетие.
Точният обхват и оръжейните възможности на новия стелт бомбардировач остават неразкрити, тъй като почти всички аспекти на програмата са класифицирани. Както Northrop Grumman, така и ВВС на САЩ са работили за защита на детайлите на програмата с цел предотвратяване на неоторизиран достъп и потенциалното копиране на технологията на оръжието от други нации.
Очаква се B-21 Raider да използва усъвършенстван изкуствен интелект в опит да осигури безпроблемна концепция за интерфейса „човек–машина”. Освен това се предвижда самолетът да се произвежда като в пилотируеми, така в безпилотни варианти.
(По информация на aviationweek.com)
Напредва разработката на новата атомна бомба В61-13
Департаментът на отбраната на САЩ обяви, че напредва с разработването на нова версия на атомната гравитационна бомба B61. Бомбата, обозначена като B61-13,
ще има мощност, подобна на варианта B61-7
и ще замени някои от тези по-стари гравитационни бомби. Мощността на B61-7 е по-висока от тази на B61-12, най-новата в момента бомба, добавена към арсенала на САЩ.
Пентагонът заяви, че решението за създаването на новия вариант е взето, за да отрази променящата се среда за сигурност в съответствие с Прегледа на ядрените сили от 2022 г. В това проучване се казва, че САЩ трябва да модернизират ядрените си сили, за да могат да възпират успешно двата си основни конкурента с ядрено оръжие – Китай и Русия.
B61-13 ще използва същите модерни характеристики за безопасност, сигурност и точност, които сега са включени във варианта B61-12. Тя също така ще даде на президента на САЩ повече възможности за нанасяне на удари по „по-твърди военни цели с голяма площ”, допълниха от Пентагона, докато се работи за изтеглянето на вече остарели бомби като B61-7 и B83-1.
Ханс Кристенсен, експерт по ядрени оръжия във Федерацията на американските учени, която бе информирана от Пентагона за бомбата, заяви пред Defense News, че бомбата
ще включва същите бойни глави
като на варианта B61-7 от 80-те години на ХХ век, трансплантирани в същия стил на корпуса и опашката, както бе осъществено на варианта B61-12.
Кристенсен сподели, че създаването на новия вариант на бомбата е предназначено да бъде компромис, с който да бъде прекъснато дългогодишното несъгласие между демократи и републиканци относно съдбата на масивната, четири десетилетия стара бомба B83-1. Бившият президент Барак Обама се опита да се отърве от 1,2-мегатонната бомба B83-1, последната останала мегатонна бомба в ядрения арсенал на САЩ, с мощност 80 пъти по-голяма сила от бомбата, хвърлена над Хирошима през 1945 г. Но неговият наследник, президентът Доналд Тръмп, отмени това решение. Президентът Джо Байдън възобнови усилията да се отърве от B83. Но ключови републикански сенатори възразиха, като заявиха, че B83-1 е необходима за поразяване на твърди и дълбоко заровени цели.
Максималната мощност на B61-7 с нейния нов вариант е 340–400 килотона, докато B61-12 има максимална мощност от 50 килотона. Председателят на Комитета по въоръжените сили на Камарата на представителите Майк Роджърс (републиканец, Алабама) и сенатор Роджър Уикър (републиканец, Мисисипи), председател на Комитета по въоръжените сили в Сената, заявиха, че
приветстват създаването на новия вариант
на B61, но че той „е само скромна стъпка в правилната посока”.
„B61-13 не е дългосрочно решение, но ще предостави на нашите командири, особено в тихоокеанския и европейския регион, по-голяма гъвкавост срещу комплексни цели. Както наскоро отбеляза Комисията за стратегическа позиция, Китай и Русия са в пълна надпревара във въоръжаването, а САЩ стоят на място. За справяне с тази заплаха е необходима драматична трансформация на нашата възпираща позиция – не постепенни или частични промени”, написаха „Роджърс” и „Уикър”.
Кристенсен каза, че служители на Пентагона са посочили, че се очаква да бъдат произведени много малък брой бомби B61-13, от порядъка на няколко десетки. Той изрази съмнение, че тяхното създаване заедно с оттеглянето на B61-7 ще доведе до голям, ако изобщо има такъв, спад в броя на гравитационните бомби в арсенала на САЩ, който според него е някъде между 400 и 500.
Пентагонът заяви в свое прессъобщение, че съвременните самолети на ВВС на САЩ ще могат да доставят тази бомба. Това ще включва
новия стелт бомбардировач B-21 Raider
който ВВС сега разработват с Northrop Grumman. Засега САЩ не планират да включват бомбата в арсенала на многоцелевия изтребител F-35 Joint Strike Fighter.
По информация на defensenews.com
Тактико-технически данни на някои американските атомни бомби
Модел | Брой произведени | Тегло, kg | Дължина, m | Диаметър, cm | Мощност, mt |
B83-1 | 650 | 1100 | 3,70 | 46 | 1,2 |
B61-7 | 600 | 324 kg | 3,60 | 34 | 340-400 |
В61-12 | В производство | 324 kg | 3,60 | 34 | 50 |