Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Генерал-майор Явор Матеев: Към Специалните сили трябва да има специално отношение

[post-views]
Генерал-майор Явор Матеев: Към Специалните сили трябва да има специално отношение
Favicon_File

Цончо Драгански

Срамно и обидно е близо 20 години да се дава едно и също възнаграждение на най-елитните бойци, заявява командирът на СКСО

– Господин генерал-майор, каква беше 2023 г. за  Съвместното командване на специалните операции?

– За СКСО 2023-та беше година за утвърждаване на придобитите вече способности. А ние имаме много такива във всички аспекти на нашата работа. Поставихме основите на много отговорно и мащабно развитие за бъдещето. За пореден път сертифицирахме планирани формирования за участия в дежурства като част от Компонентното командване на Силите за специални операции на НАТО. Може би през 2024 г. е историческото застъпване, последното в този формат на Силите. Защото от 2025 г. очакваме да влезе в сила вече новият модел на структурата на Силите на НАТО, включително по отношение на Силите за специални операции, където нещата ще бъдат поставени на по-друга основа и където се очаква България със своите Специални сили да има много по-големи отговорности и по-сериозно участие. Говоря за бъдещото Регионално командване на специалните операции с участието на България и Румъния.  През 2023  г. проведохме в пълен обем всички планирани големи международни, двустранни и национални учения както на териториите на нашите съюзници и партньори, така и на наши територии. През годината успяхме отговорно, професионално и най-вече –  без произшествия да изпълним задачите си, свързани при участието на наши контингенти в мисии и операции зад граница. От няколко години изпращаме такива формирования, които изпълняват задачи като Сили за специални операции – и това ни участие води до повишаване на професионализма, трупане на опит в индивидуален и колективен план, работим заедно с наши партньори, изпълняваме задачи в спектъра на специалните операции, които водят до още по-големи професионализъм и оперативна съвместимост. За пореден път успяхме близо до 100% да изпълним планираните задачи, свързани с парашутно-десантната подготовка. На тази специфична подготовка, както и на тактико-специалната, физическата и огневата ние държим изключително много. Да допълня също, че през 2023 г. за пети път от последните 7 години по изключително категоричен начин спечелихме титлата в държавните военни шампионати и сме отбор №1. Първи сме в класиранията при мъжете и при жените, първи индивидуално при мъжете и жените.

– Получихте ли всички бойни машини и как ги експлоатирате?

– Ние реално на 100% завършихме реализацията на проекта с бойните машини, който наричаме повишаване на оперативната съвместимост и защита на личния състав. Получили сме всичките машини, така, както беше заложено в договора – 98 машини от 10 различни вида. По проекта за Техническия център, който е за обслужване и съхранение на тази техника, имаше сериозно забавяне през последните две години. Но вече сключихме договор за неговото изграждане. В този район в Пловдив предстои и ремонт на една от двете ни основни сгради.

– Как продължава развитието на учебно-тренировъчния комплекс „Црънча“?

– През 2023 г. завършихме и приехме в експлоатация новата полоса на „Црънча“, която е направена по всички изисквания на НАТО за военен многобой. Тя е напълно съвременна полоса за психо-физическа подготовка и закалка и която много ще помогне на нашата работа. С това завършихме още един етап от модернизацията и реновирането на „Црънча“.

– Използвате ли пълноценно район „Чешнегирово“?

– Приехме „Чешнегирово“ в края на 2022 г. и през 2023 г. го експлоатирахме като наш район. Огромна част от парашутните ни скокове – денем и нощем, се изпълняват там. В този район провеждаме голяма част от занятията си и много национални и многонационални учения. Той се ползва също от колегите от ВВС, с които работим изключително ползотворно. Поддържаме на нужното равнище цялата зона за масови десанти и за целта сме закупили необходимата техника. Районът е предвиден в бъдеще за сериозно реновиране и изграждане на съоръжения, дори и за разполагане на някои от нашите формирования, като Учебния център и други структури.

– Кога ще е готова 1-ва група „Специални сили“?

– Очакваме да бъде подписан Акт 16 за приемане на целия район на 1-ва група „Специални сили“ в Банкя. Но тя реално действа от година и половина. Досега нямаше как да използва новия й район, а беше в друг район, по-малък. Въпреки това на една трета сме я попълнили с личен състав, което не е малко в тези условия. Не започваме от нула, от тук нататък с бързи темпове ще натискаме тази група приоритетно да я попълним с личен състав.

– Докъде стигнаха останалите проекти?

– Сключваме и други договори за ново въоръжение и снаряжение – бронежилетки за индивидуална защита. Работим, но все още не можем да достигнем до последната фаза на проектите за информационно-комуникационното оборудване на Специалните сили и за ново стрелково въоръжение. Има и два други проекта – единият за средствата за разузнаване, другият – за палатково лагерно имущество за разполагане на местността. Очакваме това да се случи в най-близко бъдеще.

– Няколко пъти вече говорите за едно специфично възнаграждение. Колко важно е то за Специалните сили?

Генерал-майор Явор Матеев: Към Специалните сили трябва да има специално отношение
Генерал-майор Явор Матеев: Към Специалните сили трябва да има специално отношение

– Важно е, ние трябва да се обърнем с лице към хората и да си отворим очите. Защото всички тези сериозни усилия за проекти, за превъоръжаване и модернизация ще бъдат неефективни и няма да изпълнят своето предназначение, ако ние не задържим тези хора в армията и качествено не увеличим попълнението в Българската армия с нов личен състав. Не може да се дават милиарди за превъоръжаване, а да не могат да се осигурят някакви средства за личния състав, за хората. И за пореден път ще дам пример. Абсурдно е, обидно е към личния състав, специфичното възнаграждение, което се дава на парашутистите от Българската армия, да е същото, както е било през 2008 г. – 306 лв.  Някои казват, че 306 лв. се дават за парашутни скокове. Напротив, това са средства, които карат личния състав да полага изключителни усилия да се поддържа в оптимална физическа форма. Да се поддържа годен да изпълнява парашутни скокове, да покрива всяка година изключително тежките физически нормативи, които са различни от цялата Българска армия, да преминава през курсовете за подготовка и за преподготовка. Например има един модул, който наричаме интензивна подготовка, и трябва да го изкараш, за да влезеш в редиците на бойните формирования. В него участват най-добрите, тези, които сме подбрали и са издържали изпитите, но някои не могат да го минат. И се отказват, въпреки че полагат усилия… Затова се дават тези специфични възнаграждения. Защото усилията и рисковете са многократно повече дори от нашите военнослужещи, които не са в бойните формирования. И е срамно и обидно близо 20 години да се дава едно и също възнаграждение на най-елитните бойци. На различни специалности, професии и структури тези пари бяха повишени. Но трябва на всички това да се прави пропорционално и тези средства трябва да се обвържат с някакъв вид заплащане, както е с минималната работна заплата. Така че да не се налага всеки път, на парче, всеки да се бори, за да си оправят тези възнаграждения. Защото девалвирайки това възнаграждение, остават хората с опит, а нови кадри не постъпват, тъй като изискванията са неимоверно повече и младите хора считат, че не си заслужава.

– Наскоро премина учението на Силите за специални операции на държавите от балканския регион Strong Balkan-23 (B-9). Къде са нашите Специални сили, сравнени с другите участници в това учение?

– Като качества и умения, индивидуални и колективни на малките формирования, мога да кажа, че по нищо не отстъпваме на колегите от Гърция, Турция и Румъния, дори вече като индивидуална екипировка. На тези учения с балканските държави участваме вече с нашите нови машини и бронирана техника. Това, по което отстъпваме, е организацията на Силите. И за пореден път ще кажа – има принципи и стандарти, утвърдени в НАТО. Така че Специалните сили да бъдат съвместни, с три компонента – сухопътен, морски и авиационен. И това се вижда в партньори като Гърция и Румъния. Има закон от 2019 г., крайно време е да го изпълним. Специалните сили са нов вид сили в световен мащаб, особено за България. И не съм аз, който го е казал първи – към Специалните сили трябва да има специално отношение.

– Освен Trojan Footprint-24 какво друго предстои през 2024 г.?

–       Вече две години се провежда учението Trojan Footprint – най-голямото учение на НАТО за Специалните сили. Ние за пореден път ще бъдем домакини заедно с други държави. Сериозна част от това учение ще бъде на наша територия. Финалната му фаза ще е от февруари до април. На Trojan Footprint-24 ще бъдат отработвани задачи, свързани с проверка на функционалността на новата организационна структура в бъдещото Регионално командване на специалните операции с участието на Румъния и България, както и на новата организационна структура на Силите за специални операции. Освен това ще проведем и всички традиционни учения и подготовки. Очакваме да правим сертификации на силите и средствата за новата организационна структура на НАТО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани