Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

АП: Украйна е крачка по-близо до присъединяване към ЕС, ето какво означава това и защо е важно

[post-views]
Русия „военизира“ депортирани украински тийнейджъри, заяви Украйна

Украйна получи вчера зелена светлина да започне ускорени преговори за присъединяване към Европейския съюз. Това е важен момент за опустошената от война Украйна и силно послание към Владимир Путин, но може да минат години или дори десетилетия, преди страната наистина да стане член на общността, посочва Асошиейтед прес.

Ето какво означава решението от 14 декември 2023 г. и защо присъединяването към ЕС е особено важно и особено трудно за Украйна.

КАКВО Е ЕС И КАК СЕ ДЪРЖАВИТЕ СЕ ПРИСЪЕДИНЯВАТ КЪМ НЕГО?

Европейският съюз се ражда след Втората световна война като търговски блок със смела амбиция: да предотврати нова война между Германия и Франция. Шестте основателки са Белгия, Франция, Германия, Италия, Нидерландия и Люксембург.

Оттогава ЕС непрекъснато се разширява и включва днес 27 демократични нации, много от бившия комунистически блок в Източна Европа, вдъхновени от идеята, че икономическата и политическата интеграция между нациите е най-добрият начин за насърчаване на благоденствието и мира.

Това по-специално доведе до създаването на общата евро валута през 1999 г., отворените граници на континента и новаторските правила за намаляване на въглеродните емисии и регулиране на технологичните гиганти.

За да се присъединят към ЕС, страните кандидатки трябва да преминат през дълъг процес, за да приведат своите закони и стандарти в съответствие с тези на ЕС и да покажат, че техните институции и икономики отговарят на демократичните норми. Стартирането на преговори за присъединяване изисква одобрение с консенсус от 27-те държави от ЕС.

ЗАЩО ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО Е ВАЖНО ЗА УКРАЙНА

Украйна е една от няколкото страни, които отдавна искат да се присъединят към ЕС, виждайки това като път към благосъстояние и стабилност. Въпреки че ЕС не е военен съюз като НАТО, членството в блока се разглежда от някои като защитна стена срещу руското влияние.

Украйна официално кандидатства за присъединяване към ЕС по-малко от седмица след нахлуването на Русия на нейна територия през февруари 2022 г. Столицата Киев беше изправена пред заплахата от превземане, а правителството на украинския президент Володимир Зеленски беше изправено пред заплахата от колапс.

Началото на преговорите за членство по-малко от две години по-късно е само една стъпка от дългото пътуване. Но това изпраща силен сигнал за солидарност с Украйна, точно когато подкрепата на САЩ за украинската армия намалява и украинската контраофанзива е в застой – и когато Путин изглежда все по-окуражен.

ЗАЩО ПЪТУВАНЕТО НА КИЕВ КЪМ ЧЛЕНСТВОТО Е ТРУДНО

Представители на ЕС бяха казали, че преговорите не могат да започнат официално, докато Украйна не се справи с множество проблеми, включително корупция, опасения за лобиране и ограничения, които биха могли да попречат на националните малцинства да учат и четат на собствения си език. И макар че представители на ЕС казват, че Украйна е постигнала напредък по тези въпроси през последните месеци, тя все още има да извърви дълъг път.

С течение на времето всяка страна от ЕС се съгласи да подкрепи кандидатурата на Украйна – с изключение на унгарския премиер Виктор Орбан, най-големият съюзник на Путин в ЕС. Орбан твърди, че Украйна не е готова дори да започне да говори за членство в ЕС. В изненадващ ход вчера Орбан се оттегли и се въздържа от гласуване, за да позволи на Украйна да започне преговорите за членство.

Това е само началото и остават много стъпки.

Дълговите кризи, миграционните вълни и Брекзит допринесоха за сдържаността на блока към разширяване на редиците му през последните години. Същото се случи и с нарастването на евроскептичните политически сили в много страни членки, отбелязва АП.

Но неотложността, породена от инвазията на Русия и искането на Украйна за ускорено разглеждане, преобърна бавния подход на ЕС за добавяне на нови членове и годините на „умора от разширяване“.

Решението от този четвъртък оказва влияние и върху други кандидат-членки, които смятат, че ЕС фаворизира определени държави.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани