Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Филипинският президент заяви, че напрежението в Южнокитайско море се е увеличило

[post-views]
Китай се противопоставя на новия филипински закон за морските зони

Филипинският президент Фердинанд Маркос-младши заяви, че през последните месеци напрежението в Южнокитайско море „по-скоро се е увеличило, отколкото намаляло“, и предупреди, че „по-настъпателният Китай“ представлява „истинско предизвикателство“ за азиатските си съседи, предаде Ройтерс.

В интервю за японски медии вчера Маркос подчерта необходимостта от създаване на силни съюзи подобни на тристранното сътрудничество между Филипините, Япония и САЩ.

„Страхувам се, че ще трябва да можем да кажем, че напрежението по-скоро се е увеличило, отколкото да е намаляло през последните месеци или години“, каза Маркос, според прессъобщение от кабинета му, докато присъства на срещата на върха на Япония и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) в Токио.

Преди седмица Манила и Пекин си размениха обвинения заради сблъсък на техни кораби близо до спорна плитчина в Южнокитайско море, тъй като напрежението около претенциите в жизненоважния воден път ескалира.

Освен Филипините, и други членове на АСЕАН като Виетнам, Индонезия, Малайзия и Бруней претендират за части от Южнокитайско море, оспорвани от Китай, който претендира за суверенитет над почти цялото море, през което преминава търговия с кораби на стойност над 3 трилиона долара годишно. През 2016 г. Постоянният арбитражен съд заяви, че претенциите на Китай нямат правно основание – решение, което Вашингтонт подкрепя, но Пекин отхвърля.

„Трябва да продължим консултациите“ и да продължим комуникацията между различните държави. В тях трябва да участват „всички, които са засегнати“, подчерта Маркос. Предизвикателството, което Китай отправя, изисква „нови решения“, отбеляза президентът, обеща; да защитава правата на страната си в Южнокитайско море след сблъсъка, който Манила определи като „сериозна ескалация“.

Филипините и Япония започнаха преговори за споразумение за взаимен достъп, което ще позволи разполагането на военни сили на територията на другата страна, на фона на нарастващото напрежение в региона. Япония също има териториални спорове с Китай, припомня Ройтерс.

„Всъщност не е достатъчно само с Япония и Филипините да се сключи това споразумение. Наистина трябва да сключим повече такива споразумения“, подчерта Маркос.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани