Израелският премиер Бенямин Нетаняху губи позиции след като Върховният съд на страната отмени основния закон, залегнал в спорната съдебна реформа, предизвикала серия от масови протести в средата на миналата година. На този фон въоръжените сили на страната продължават офанзивата си в Ивицата Газа. Войната ще продължи и през 2024 г., заявиха от Тел Авив и загатнаха за промяна на стратегията си.
През последното денонощие Израелските сили за сигурност са ликвидирали десетки бойци на терористичната групировка Хамас в северната част на Ивицата Газа. Това гласи последното официално изявление на Тел Авив и допълва, че се засилват ударите с танкове и самолети и срещу южните градове на палестинския анклав. Местните жители съобщават за боеве и в централната част на Газа, с артилерийски обстрел от израелска страна срещу един от основните бежански лагери.
Поредното активизиране на бойните действия дойде след като по-рано Израел обяви плановете си за изтегляне на част от войските си в анклава. Това беше изтълкувано като знак за промяна на стратегията в продължаващата близо 3 месеца срещу терористите от Хамас и то на фона на глобалното внимание към хуманитарната катастрофа на терен. Тежките бомбардировки вече превърнаха в руини по-голямата част от Ивицата Газа, убивайки над 22 хиляди палестинци и разселвайки 2-милионно население.
За престрелки се съобщава и на Западния бряг, където според Тел Авив са ликвидирани въоръжени радикали. Нанесени са и удари по цели в Ливан, по военни обекти и инфраструктура на подкрепяната от Иран групировка Хизбула, съобщиха Израелските въоръжени сили.
Турските власти пък задържаха 33 заподозрени за шпионаж в полза на израелското разузнаване. Полицията издирва и други 13 души за предполагаемо сътрудничество с Мосад, като според турските медии операцията обхваща 8 окръга в рамките на антитерористично разследване.
На този фон Върховният съд в Тел Авив „хвърли бомбата“ като отмени закона, стоящ в основата на спорната съдебна реформа, прокарвана от премиера Нетаняху. С минимално мнозинство магистратите отхвърлиха нормативния акт, който щеше да ограничи собствените им правомощия, аргументирайки се с опасност от сериозно подкопаване на демократичните устои на страната.