Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Въоръжени групи превзеха ключов град в Мианмар

[post-views]
Хунтата в Мианма демонстрира сила по повод 75-ата годишнина от независимостта на страната

Въоръжен етнически съюз в Мианмар заяви, че е превзел северен град, известен с онлайн измамите, което е пореден удар по нестабилната хунта, предаде АФП.

Военните са изправени пред най-голямата заплаха за властта си, откакто я завзеха с преврат през 2021 г., след като три етнически въоръжени групи – известни като Алианс на трите братства – започнаха мащабна офанзива през октомври в северната част на щата Шан.

В продължение на месеци хората бягат от град Лаукай, разположен в граничещ с Китай район, който се управлява от свързана с военните милиция и е известен с хазарт, проституция и онлайн измами.

Алиансът на трите братства – съставен от Армията на Националния демократичен съюз на Мианмар (АНДМ), Армията на Аракан (АА) и Армията за национално освобождение на Таанг (АНОТ) – заяви, че градът вече е под техен контрол.

„Всички членове на Военното оперативно командване на армията на Мианмар в Лаукай бяха разоръжени и Лаукай се превърна в чист район, в който вече няма членове на армията на Мианмар“, се казва в изявление на алианса.

В изявлението се добавя, че десетки войници на хунтата, включително някои офицери, са били заловени и разоръжени.

Хунтата не е направила коментар.

Лауккай е последният град, който попада в ръцете на алианса, заедно с важни гранични центрове, което вреди на търговията с Китай за лишената от пари хунта.

В края на миналия месец Пекин помоли гражданите да напуснат оспорвания регион, позовавайки се на повишените рискове за сигурността.

Въпреки че Китай е основен доставчик на оръжие и съюзник на хунтата, през последните месеци отношенията бяха обтегнати заради неуспеха на хунтата да се справи с онлайн измамите в Мианмар, които според Пекин са насочени към китайски граждани.

Анализатори твърдят, че Китай поддържа връзки с етнически въоръжени групировки в Северен Мианмар, някои от които имат тесни етнически и културни връзки с Китай и използват китайска валута и телефонни мрежи на контролираната от тях територия.

Източник: bgnes

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани