Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Център за оцеляване на море откриха във ВВМУ

[post-views]
[post-views]
Център за оцеляване на море откриха във ВВМУ

Военноморското училище се превръща в световен център за образование и научни изследвания, каза министър Тагарев

Център за оцеляване на море откриха във ВВМУ
   Високи гости прерязаха лентата на новото съоръжение (отляво надясно): контраадмирал Кирил Михайлов, флотилен адмирал проф. Боян Медникаров, кметът на Варна Рубин Коцев, премиерът Николай Денков, министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

Министър-председателят академик Николай Денков, министърът на отбраната Тодор Тагарев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов и флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, началник на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“, откриха на 22 януари новия дълбоководен басейн на висшето военно училище. Съоръжението е най-съвременното от този тип в Черноморския регион и ще функционира като Център за отработване на операции по оцеляване на море.

„Всеки път във Военноморското училище виждам нови високотехнологични съоръжения и те ме убеждават, че това е училище, което се развива по най-добрия възможен начин и е пример за развитие на висшето образование в България“, каза министър-председателят Николай Денков. Той поздрави флотилен адмирал Медникаров за неговите инициативност и готовност винаги да представи нови постижения и идеи за развитие на училището.

2.	Военнослужещи демонстрираха способи за бързо спускане при спасителни операции.
Военнослужещи демонстрираха способи за бързо спускане при спасителни операции.

„Поздравявам ръководството на Военноморското училище за всички усилия, които полага, за да го превърне в световен център за образование и научни изследвания в областта на морското дело, подчерта в приветствието си министър Тагарев.

„Изграждането на отбранителни способности включва много елементи. Част от тях е усъвършенстването  на военното образование със системи за симулация, с различни видове тренажори и създаване на условия за провеждане на научни изследвания. В този смисъл този комплекс наистина впечатлява“, каза министърът на отбраната.  

Дълбочината на басейна е 3 м в плитката част, а във втората половина – 5 м. Снабден е със система за генериране на вълни, изкуствен дим и с други специализирани устройства, които позволяват създаване на условия, много близки до реалните.

Възможностите за тренировки и обучение на новото съоръжение бяха демонстрирани по време на откриването. Екипажи от Военноморска база „Чайка“ чрез използване на специалния тренажор показаха аварийно спускане и приводняване, спасяване на хора от катастрофирал вертолет. Военнослужещи от Специалните сили извършиха десантиране от вертолет по способа „бързо въже“ на морска платформа. Показани бяха и елементи от операции по овладяване на морски съдове и спасително-издирвателни операции. Демонстрирани бяха възможностите за откриване на потънала техника и хора чрез използването на подводен дрон.

В отговор на въпроси на журналисти министърът на отбраната Тодор Тагарев поясни, че за да започне работа противоминната група в Черно море, се изчаква ратификацията на подписаното споразумение от турския парламент. „Противоминната група в Черно море е съвместна операция на Румъния, Турция и България, отворена за участие и на други съюзници, но без кораби в съответствие с конвенцията от Монтрьо. Тя ще ни даде възможност да намалим рисковете за нашата икономика и за корабоплаването в наши води и това е нейната основна задача“, посочи министърът. Според началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов противоминната може да заработи през април –май.

Адмирал Ефтимов каза още, че един от приоритетите, по който се работи, е модернизацията на военноморска база „Варна“ и пристанищната инфраструктура. „Военното пристанище не е ремонтирано от десетки години. Време е да създадем условия за новите кораби – така, както правим със самолетите Ф-16 в Трета авиобаза. Имаме проект, който е остойностен и се съгласува със съответните институции“, заяви той.  

Началникът на отбраната бе категоричен, че предложенията на Щаба на отбраната от провеждания Стратегически преглед на отбранителната политика са залегнали в Инвестиционната план-програма с приоритетни проекти за модернизация на Въоръжените сили. „В ограничения ресурс, с който разполагаме, трябва да бъдем прагматични и да извличаме уроците си от конфликтите и от войната в Украйна. За да има ефект, когато инвестираме средства за отбрана в способности. Приоритетите, които си поставяме, са разузнаване и наблюдение, противовъздушна отбрана, укрепване на способностите в морския домейн, като трябва да продължим усилията в сухопътния, военновъздушния и в Силите за специални операции, както и в логистиката и всестранното осигуряване“, заключи адмирал Ефтимов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани