Яник Синер сложи край на невероятната серия на Новак Джокович на Откритото първенство на Австралия и ще играе първи финал в Големия шлем

Италианецът Яник Синер постигна най-голямата победа в кариерата си, с която се класира за първия си финал в турнирите от Големия шлем. На полуфиналите на Откритото първенство на Австралия 22-годишният Синер се наложи над десеткратния шампион в Мелбърн Новак Джокович с 6:1, 6:2, 6:7, 6:3 за 3 часа и 26 минути. По този начин италианецът нанесе първа загуба в кариерата на Джокович на полуфинален или финален мач на Откритото първенство на Австралия. Последното поражение на сърбина в турнира бе през 2018 година в четвъртия кръг срещу корееца Хьон Чун. Синер премина през първите два сета на мача без абсолютно никакви проблеми и даде в тях общо само три гейма на Джокович. Италианецът бе почти безгрешен, докато Джокович бъркаше много на пръв поглед елементарни топки. Ситуацията на корта се измени в началото на третия сет, когато сърбинът спаси точка за пробив още в първия сет. Двамата започнаха да печелят геймовете си без особени проблеми, като кулминацията дойде в 11-ия гейм. Тогава при 5:5 и ситуация за дюс зрител на „Род Лейвър Арина“ получи проблем и призова за помощ. Това доведе до спиране на мача за около четвърт час и позволи на Джокович да се прегрупира. Сърбинът се спаси от пробив, а след това в тайбрека успя да се наложи с 8:6 точки. Синер имаше мачбол при 6:5 и сервис на сърбина, но не успя да го реализира, тъй като бе извикан на мрежата, а след това и прехвърлен. Въпреки че загуби третия сет, поставеният под номер 4 в схемата Синер не загуби присъствие на духа и не се огъна под натиска на Джокович. Дори напротив, двукратният шампион от турнира в София успя да реализира пробив в ситуация, в която изобщо не изглеждаше, че ще има такъв. В четвъртия гейм на четвъртия сет Джокович водеше с 40:0 при свой сервис, но Синер реализира пет поредни точки и проби. Джокович не се предаде и продължи да се бори, но комбинацията от отлични сервиси и стабилни удари от форхенд позволи на Синер да запази аванса си до края на срещата.