Приключи логистичната задача по стоварване на материална част на брега
Българските антарктици се натъкнаха на останки от самолет по време на осигуряване на научен проект по набиране на геоложки проби в района на залива Фолс бей и нос Бърнард пойнт на о. Ливингстън, съобщиха от Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“, цитирани от БТА.
Участниците в 32-рата българска експедиция на Антарктида Дойчин Боянов, Калин Найденов, Кирил Досков и Марчо Паунов съобщиха на екипажа на плавателния съд за намерени на брега метални и композитни фрагменти и отломки. Те заедно с геоложките проби са качени от тях на борда на НИК 421, съобщиха от ВВМУ.
След проведен оглед и проучване на отломките на борда на кораба е направено предположение, че те са част от конструкция на военен самолет. На базата на историческа справка за самолетни инциденти е установено, че чилийските ВВС губят транспортен самолет С-130 „Херкулес“ през 2019 г. в района на пролива Дрейк при полет от Пунта Аренас към о. Кинг Джордж (Южни Шетландски острови), се отбелязва още от ВВМУ.
Командването на НИК 421 установи комуникация с представител на Антарктическото въздушно командване на чилийските ВВС, който е поискал при възможност останките да бъдат предадени във военната им полярна база Фрей, намираща се на о. Кинг Джордж.
Намерените отломки с точните координати на позициите на откриването им ще бъдат предадени в чилийската военна база на о. Кинг Джордж, когато българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е в района на залива Максуел между 31 януари и 1 февруари, допълват от ВВМУ.
„Приключихме с логистичната задача по стоварване на материална част на брега. Логистиците напредват бързо и вярваме в успеха на затварянето на новата научна лаборатория. Продължаваме осигуряването на научните проекти. Следващата ни цел е о. Медиа луна и Рениер пойнт.“ Това каза командирът на българския военен и научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ капитан ІІ ранг Николай Данаилов.
Учени от 32-рата българска експедиция на Антарктида доставиха провизии на базата на аржентинските военноморски сили и събраха проби от гранит на о. Медиа луна. Командирът на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан II ранг Николай Данаилов, капитан III ранг Радко Муевски – старши помощник-командир на НИК 421, и капитан-лейтенант Лукас Акоста Салседо, офицер от аржентинските военноморски сили, доставиха провизии на базата на аржентинските военноморски сили, намираща се на о. Медиа луна.