Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

С отпадането на таксите за студентите целта е висшето образование в България да стане още по-добро, каза министър Галин Цоков

[post-views]
С отпадането на таксите за студентите целта е висшето образование в България да стане още по-добро, каза министър Галин Цоков

С отпадането на таксите за студентите целта е висшето образование в България да стане още по-добро. Така възможността студентите да останат и да работят в България е много по-голяма, заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в предаването „Денят започва“ по Българската национална телевизия (БНТ), цитиран от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).

С промените в Конституцията образованието и науката са определени като национална ценност. Освобождаването от такси на студентите и докторантите в държавна поръчка е поредна стъпка за гарантиране на този приоритет, отбеляза министър Цоков.

Таксите за обучение на студентите и докторантите държавна поръчка ще отпаднат още през тази академична година. Това предвижда предложение за промяна в Закона за висшето образование. То беше обявено вчера от министър-председателя акад. Николай Денков на брифинг в Министерски съвет, в който участва и министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

Целта е да се подобри достъпът до висше образование на студентите от по-ниски социални слоеве и от по-малки населени места, които имат материални затруднения. Мярката беше подкрепена от Националното представителство на студентските съвети и от Съвета на ректорите. С отпадането на таксите за студентите и докторантите съответните разходи за обучение ще бъдат поети от държавата. Необходимата сума се изчислява на между 120 и 150 милиона лева годишно. Тези средства са осигурени още от втория семестър на тази учебна година, беше съобщено на вчерашния брифинг в Министерския съвет.

„Готови сме да водим разговор за медицинските бележки, но трябва да има устойчивост и предвидимост на държавните политики. Само преди около три месеца дигитализирахме процеса по издаването им, а МОН инвестира повече от 90 000 лева, за да стане това възможно“, заяви днес образователният министър по въпроса за медицинските бележки за извиняване на отсъствията на учениците от училище.

До тази седмица в Национална електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО) са постъпили над 1,6 милиона електронни медицински бележки за извиняване на отсъствията на ученици, каза вчера пред журналисти в МС министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков. „Научихме за идеята за промяна от медиите и сме готови да участваме в сформиране на междуведомствена група, която да обсъди подобни предложения от страна на Министерството на здравеопазването“, уточни той. Министърът допълни, че за подобна промяна се изисква и изменения в нормативни документи.

Според сега действащите разпоредби, по здравословни причини ученикът може да отсъства от училище срещу представяне на медицински документ, като техният вид се регулира от Министерството на здравеопазването. Документите за извиняване на отсъствия са описани и в чл. 62 ал. 1 от Наредбата за приобщаващото образование.

МОН е готово да обсъжда различни варианти, но следва да се има предвид, че в амбулаторния лист, който се предлага да стане документ за извиняване на отсъствия, се съдържа чувствителна здравна информация за детето, каза също на вчерашния брифинг в Министерския съвет проф. Галин Цоков.

Започваме пилотни проекти с „Гугъл“ и с „Майкрософт“ за разширяване използването на изкуствения интелект в училищата, а с „Интел“ си партнираме в STEM обучението, каза днес по БНТ образователният министър.

Източник: bta.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани