На геополитическата сцена в Аденския залив се появява нов играч – Етиопия. В първия ден на миналия месец бе сключено споразумение между Етиопия и Сомалиленд – сепаратистки район в северната част на Сомалия, който де факто е независима държава от 1991 г. В миналото територията на Сомалиленд е била британска колония, а останалата част на Сомалия – италианска. През 1960 г. те се обединяват, с което слагат край на колониалния период от развитието на страната.
Съгласно споразумението от 1 януари т.г. етиопците ще вземат под аренда 20 км от крайбрежието на Сомалиленд за срок от 50 години, като ще ползват пристанището Бербера и дори ще могат да си построят военна база. Срещу това Етиопия е дала едно доста мъгляво обещание, че в бъдеще може да разгледа възможността да признае независимостта на Сомалиленд. Според някои информации на Сомалиленд дори е обещан дял от етиопския авиопревозвач, който е най-голямата авиокомпания в Африка.
С население от 120 млн. души Етиопия е най-голямата страна в света без излаз на море. Тя имаше такъв до 1993 г., когато след кървава гражданска война нейната провинция Еритрея се отцепи и стана независима държава. Сомалиленд е на южния бряг на Аденския залив, от другата страна на Йемен и на югоизток от Джибути. В момента това е една от най-горещите точки на света заради атаките на йеменските хути срещу танкери и контейнеровози, преминаващи през протока Баб ал Мандеб и Червено море. А също и заради това, че от миналия месец една водена от САЩ коалиция от западни държави (плюс Бахрейн) започна да нанася ракетни удари срещу хутите.
Естествено, споразумението между Етиопия и Сомалиленд предизвика гневната реакция на Сомалия. То бе разкритикувано и от САЩ, Европейския съюз, Африканския съюз, както и от Турция и Катар, които имат силни позиции в Сомалия, както и от Египет, който е в обтегнати отношение със своята съседка Етиопия заради строежа на огромен язовир на етиопска територия, който може да отнеме голяма част от водите на р. Нил. Но не всичко е толкова еднозначно – една от най-големите компании на Обединените арабски емирства има споразумение със Сомалиленд за развитието на пристанището Бербера и вече е инвестирала доста пари в него. Израел също се опитва да използва Сомалиленд и Етиопия, за да противостои на иранското влияние, чийто проводник в Аденския залив са хутите.
Появата на Етиопия в Аденския залив може ще направи геополитическата картина в този регион още по-пъстра. Освен враждуващите йеменски групировки и американско-британската военна коалиция трябва да отчитаме и факта, че в малката държавица Джибути, която е на африканския бряг на протока Баб-ал-Мандеб, свои военни бази имат САЩ, Франция, Китай и Япония.