Унгария се противопостави на номинирането на нидерландския премиер Марк Рюте за следващ генерален секретар на НАТО в края на тази година, като се позова на „културната война“ за правата на ЛГБТ общността, за да защити този ход, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от независимия украински медиен холдинг „Ню войс ъв Юкрейн“(НВУ).
„Със сигурност не можем да подкрепим за генерален секретар на НАТО избора на човек, който преди това искаше да принуди Унгария да коленичи“, заяви Сиярто, визирайки критиките на Рюте към унгарския закон срещу педофилията, приет при премиера Виктор Орбан през 2021 г., припомня „Ю Ес нюз енд уърлд рипорт“.
Рюте осъди законовите норми, като намекна, че Унгария вече не принадлежи на Европейския съюз и цели да „постави Унгария на колене“ поради позицията на Будапеща по този въпрос.
Според „Политико“ отказът на Будапеща внася несигурност в надпреварата за лидерството в НАТО, тъй като една трета от 31-те страни членки все още не са решили дали да подкрепят Рюте, въпреки подкрепата на САЩ, Обединеното кралство, Франция и Германия.
Рюте, известен със способността си да „укротява Тръмп“, се разглежда в някои среди като идеалния генерален секретар на НАТО, ако скептичният към Алианса бивш американски президент спечели предстоящите избори през ноември.
Като премиер на Нидерландия Рюте беше силен привърженик на правилата, според които достъпът до бюджета на Европейския съюз зависи от спазването на стандартите на блока за върховенство на закона, което доведе до блокирането на милиарди евро от Унгария, припомня Ройтерс.
Рюте – номинално десноцентрист, но известен като либерален министър-председател, чиято партия претърпя унизително поражение през ноември миналата година, след като управляваше страната повече от десетилетие – прекара последните няколко години в отправяне на обиди към унгарското правителство и се застъпи за изхвърлянето на Будапеща от ЕС, припомня базираното в Брюксел издание „Юропиън консерватив“. Медията припомня, че Сиярто има предвид епизод от юни 2021 г., когато Будапеща прие спорния закон за борба с педофилията, който наред с въвеждането на по-строги наказания и създаването на регистър на сексуалните престъпници, забранява и изобразяването на промяната на пола и хомосексуалността в началните училища, както и в телевизионните програми в най-гледаното време.
Много от държавите членки на ЕС разкритикуваха закона, като го нарекоха „анти-ЛГБТ закон“, а 17 от 27-те лидери – включително Меркел, Макрон и Рюте – подписаха съвместно изявление, в което осъдиха закона за това, че уж смесва педофилията с хомосексуалността, посочва „Юропиън консерватив“.
Но три години по късно и след съдебен процес от страна на Европейската комисия в Съда на Европейския съюз (СЕС) законът все още е в сила и се радва на обществена подкрепа в Унгария. Според правителството не става въпрос за дискриминация, тъй като той изобщо не засяга възрастните, а само сексуалното образование на децата.
„Дебатът не е за възрастните по отношение на пола, а за децата, за това на кого се дава власт в сексуалното образование: на училищата или на родителите“, заяви в интервю унгарският премиер Виктор Орбан. „Не трябва да се позволява на децата да получават каквото и да е обучение, свързано със сексуалната идентичност, в детската градина или в училище, без разрешението на родителите им. Това е червена линия!“
Някои страни от източния фланг на НАТО, включително балтийските държави, имат резерви към кандидатурата на Рюте по различни причини, като например ангажиментите му към разходите за отбрана на Нидерландия.
Отношенията Унгария-Нидерландия не от вчера не са розови. Британският в. „Гардиън“ посочва, че през последните години Нидерландия е сред страните от ЕС, които най-силно изразяват загрижеността си относно отстъплението на демокрацията в Унгария. В тази връзка вестникът припомня изречена от унгарския премиер Виктор Орбан шега през 2020 г.: „Не знам каква е личната причина холандският премиер да мрази мен или Унгария“.
На 22 февруари президентът на САЩ Джо Байдън подкрепи кандидатурата на Рюте за генерален секретар на НАТО, докато Турция може да обмисли възможността да блокира назначаването на Рюте, посочва „Ню войс ъв Юкрейн“.
Сиярто изрази позицията на Будапеща преди срещата на Орбан с Тръмп на 8 март.
Сега, освен ако Рюте не намери начин да се извини на Будапеща, недипломатичните му коментари отпреди години може да му струват лидерския пост в НАТО, коментира „Юропиън консерватив“.
Източник: bta.bg