Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Бъдещите военни лекари не се плашат от дълбокото

[post-views]
Бъдещите военни лекари не се плашат от дълбокото

Военномедицинско обучение – бягане на дълго разстояние по две писти.

Вторият випуск от 18 бъдещи военни лекари са на финалната права преди дипломирането си. Тази година момчетата в курса са повече. Сега те стажуват в клиниките на ВМА, а 6 години стигат, за да се обобщи важното в обучението по двойната писта – във Висшето военноморско училище и в Медицинския университет във Варна: трупане на опит и градене на характер. Те имат и опита на колегите си, вече лекари във военните формирования. Имат и своя, интересен за избралите военната медицина след тях. За това стана дума в срещата ни между стажа им в клиниките, в този ден – при началника на Клиниката по пулмология доц. Милена Енчева. Срещнахме се с 5 от тези момчета и момичета, офицерски кандидати.

За Йордан Колев преди 7-8 години

когато се готви за изпитите в медицинските университети, специалността още не е толкова популярна. Разбира за нея от информационните системи на Военноморското училище и на ВМА. Привлякло го заплащането на образованието и че получаваш втора бакалавърска степен. Тогава приемал и професията на военен лекар с леко приключенски привкус… Постепенно опознава структурата на системата, още повече, че в семейството му няма нито лекари, нито военни. Физическата подготовка не му е трудна, винаги е спортувал. Изненада била цялата промяна в живота му с влизането във военен университет и непознатите ограничения. Преминаваш през 40-дневна военна подготовка, която тогава приема като културен шок и тя го променя много със скока от цивилния във военния живот. В тази структура трябва да се научиш на друга дисциплина и да приемеш новия си начин на живот, казва Йордан днес. Да се справяш с необичайно дотогава голяма информация по изпитите. При завършването на две специалности – военна и цивилна най-изтощаващото остава битката с конспектите. Помогнала му упоритостта и мисълта за бъдещата му професия „на хоризонта“. Но помни, че с влизането в сградата на Военномедицинската академия най-много се изненадва от високото й ниво както технологично, така и със специалистите й. В началото точно това го респектира най-много. Научават се да разчитат на колегите си, а за всички най-трудна остава първата година. Той би искал да работи във ВМА, където възможностите за развитие на един млад лекар са най-големи и най-бързо да започне да се подготвя по предпочитаната от него специалност коремна хирургия. А е стажувал най-дълго в ендоскопска хирургия на ВМА. И знае, че ще остане военен лекар.

На 18 години за Мелани Пиргова

да учи за военен лекар й изглежда като най-добрата възможност да получи едновременно две образования. Варненският университет е с много добра високотехнологична база за обучение, а Военноморското училище е номер 2 в света. За нея във Военното училище всичко е интересно, всичко е трудно – загърбваш личния си живот и се отдалечаваш от семейството, скачаш в среда с непознати хора. И всеки път те изненадват нови трудности и трябва да надмогваш себе си, да се изграждаш като личност, да каляваш психиката си и да ставаш все по-устойчив на всичко. Това казва тя днес. И оценява, че във ВМА виждаш какво е да се учиш от най-добрите и оценяваш този шанс. Няколко пъти стажува в клиниката на проф. Никола Владов и присъства на чернодробни трансплантации. В екипа му се учи не само на операционни техники, а вижда пример за това какъв лекар трябва да бъдеш, да се развиваш и надграждаш, как да даваш най-доброто на пациентите си и да си име в твоята област. На първо време ще завърши военномедицинската си специалност, най-вероятно – авиационна и космическа медицина, времето ще покаже каква ще е тясната й специалност. Смята, че за 6 г. порастваш, ставаш доста по-търпелив, по-амбициозен  в конкурентната среда. И че за да влезеш във ВМА, трябва да си по-добър от останалите, да имаш по-високи мечти и да ги преследваш. Като сам си вдигаш летвата.

Завършването на две висши образования за Цветелина Гинева

я амбицира като плюс в бъдещата й кариера. И взема две дини под една мишница, не я спира по-трудното. Днес си спомня като най-труден момент времето на изолацията заради Covid. Но то е на кантар с трудното й време на началното адаптиране. Тогава се решава кой ще устои и ще остане – спането е малко, ученето-много, казва тя днес. Другият й урок е, че не всичко се случва така, както ти се иска. Тя се е насочила към Вътрешни болести, а за тясната специализация ще мисли след военномедицинската. Но се надява да служи в гарнизон в София. Всъщност от опита на колегите преди тях знае за изпитанието да си единствен лекар в поделението. И че се налага бързо навлизане в работната среда, като годишните прегледи на военнослужещите е трудният момент в адаптирането. Има го и страха на приемането от състава, но то е нормално. Тя отчита, че наистина се научава да се адаптира по-бързо.

Боян Златанов има лекари в семейството

Баба му и прадядо му са били анестезиолог и хирург: от двете страни на паравана в операционната зала. Но за специалността на военен лекар научава случайно на предварителните изпити в Медицинския университет във Варна. От Военноморското училище го информират за  плюсовете, особеностите и трудностите на обучението и на професията. И понеже решил да учи във Варна като здравословно отделяне от семейната среда, решава предизвикателството да е още по-голямо – да учи за военен лекар. И на 10 август влиза във Военноморското училище. Днес казва, че всяка от годините на обучение си е имала предизвикателство. В началото – откъсването от семейството, началната военна подготовка и влизането в Медицинския университет. Във втори и трети курс са по-интересни допълнителните модули в подготовката: летните стажове във ВМА, водолазните подготовки, лидерските лагери, когато тъкмо си помислил, че си се адаптирал и отново излизаш от зоната си на комфорт. А в следващите години най-интересен е стажът в клиниките на ВМА. Като всяка година се чувстваш все повече част от този екип и ти се дават все повече възможности да ставаш все повече самостоятелен и да видиш все повече неща, детайлите в професията. Боян винаги „е клонял“ към хирургичните специалности. И в трети курс успява да е на стаж в Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия. Оттогава и работата там, и екипът на проф.Владов и доц. Михайлов, винаги отворени да помагат, да учат и надграждат кадрите, са му най-интересни. Всъщност, най-голямата помощ и в двата университета е и в това, че отношението към бъдещите военни лекари не е специално – във Военното училище са си курсанти, а в Медицинския университет – студенти по медицина, без снизходителност. А във ВМА всички лекари са отворени да предават знания и умения. Затова на тези, които сега тръгват по техния път, Боян би казал да не се плашат в дълбокото, а с интерес и ентусиазъм да посрещнат непознатото.

Йордан Георгиев подчертава, че изборът му е личен

Сам решава да кандидатства медицина в Х клас. Информацията за специалността получава на т.нар.“Отворени врати“ в Медицинския университет. И когато го приемат и медицина, прави първия си избор – избира военната медицина, все пак единият му родител е военен. Първо се адаптира от комфорта на цивилната среда, защото остава сам и трябва да работи заедно с нови хора в екип. Което е трудно и физически, и психически, казва той днес. И той говори за умението да си адаптивен. Но и упорит и търпелив едновременно, а  Военното училище го прави и по-голям стоик и доизгражда характера му. Навлизането в терминологията и в големия обем информация е най-интересно и най-трудно, за да се изградиш като лекар. Интересът му е към терапевтичните специалности, като пулмология, но са му интересни и анестезиологията и реанимацията. Впечатлява го броят и разнообразието на пациенти в тази клиника и как колегите там вземат общи решение за лечението. Отчита колко е важен шансът, който им е даден в началото, когато те се стараят да се докажат в тази система. А той иска да е добър лекар, полезен на пациента, който дойде при него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани