Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

Германия предлага идеи за борба с разпространението на фалшиви новини и пропаганда в ЕС

[post-views]
Германия предлага идеи за борба с разпространението на фалшиви новини и пропаганда в ЕС

Германия и редица други страни членки на Европейския съюз планират да поставят акцент върху санкциите в рамките на борбата срещу намесата в избори в ЕС, предаде ДПА.

Ограничителните мерки са важен метод за справяне с хора и организации, които се опитват да се месят във вътрешните работи на европейските демокрации, според проектопредложение, публикувано вчера по време на заседание в Брюксел на Съвета на ЕС по общи въпроси. Текстът е бил подготвен от Германия, Полша и Франция с подкрепата на около дузина други държави от ЕС и ще послужи като работна основа за следващата Европейска комисия, която ще бъде сформирана след изборите за Европейски парламент следващия месец.

Освен това е предвидено кодексът на поведение за борба с дезинформацията да стане пакет правила, които ще бъдат задължителни за спазване. Към днешна дата това е необвързващ доброволен ангажимент на онлайн платформи като „Фейсбук“ и „ТикТок“.

Други предложения включват подобряване на способността за разпознаване на фалшиви новини и пропаганда, както и по-активен обмен на информация между страните членки.

В основата на инициативата са констатации, че държавни субекти от страни като Русия се опитват да окажат влияние на общественото мнение в ЕС чрез дезинформация и пропаганда, отбелязва ДПА. В частност, те използват възможностите за дигитално разпространение на съдържание в онлайн платформи.

Освен Русия, в опит за систематично влияние върху общественото мнение е обвинен и Китай.

Германската държавна министърка за Европа Анна Лурман определи публикуваната вчера инициатива и като отговор на руския президент Владимир Путин.

„ЕС трябва систематично да санкционира руските опити за дестабилизация“, призова Лурман. Тя допълни, че също така е важно да се търси повече отговорност от големите интернет платформи и да се укрепи независимата журналистика в Европа.

Източник: bta.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани