„България е надежден съюзник на Източния фланг на НАТО, играещ решаваща роля за сигурността на Черноморския регион. Решени сме да работим за развитието на нашите отбранителни способности, необходими за преодоляването на бъдещите предизвикателства в множество домейни, както и за осъществяването на общите усилия на съюзниците за гарантиране на европейската и глобалната сигурност“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 25 май, в рамките на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която се провежда в София.
В своето изказване той представи ролята и приноса на България към колективната отбрана на Източния фланг на Алианса. Припомни, че сме страна-домакин на многонационална бойна група на НАТО с рамкова държава Италия, която се предвижда при необходимост да бъде подсилена до ниво бригада. „Това означава разполагаема инфраструктура и отговорност за осигуряване защитата на силите на многонационалното формирование. Инвестициите, свързани с тези проекти, са твърде голяма тежест за военния ни бюджет“, подчерта началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов посочи, че очакваните 2% от БВП за отбрана няма да бъдат достатъчни и тези усилия следва, когато е възможно, да бъдат подкрепени от общото финансиране на НАТО. Той посочи, че България е предложила създаването на щаб на многонационална дивизия „Изток“ и на многонационален щабен елемент за Черно море на наша територия. В морския домейн нашите надводни и въздушни подразделения извършват непрекъснато наблюдение на териториалните води и прилежащите зони в търсене на плаващи мини. За гарантиране безопасността на морския трафик в Черно море – България, Румъния и Турция се споразумяха да сформират оперативна група за противодействие на мини. Въоръжените ни сили участват непрекъснато и в мисии и операции на НАТО в различни точки на света.
Началникът на отбраната заяви, че войната на Русия срещу Украйна значително е разклатила международния ред. „Провокативните действия на Русия в Черно море демонстрират целенасочен опит за установяване на военно превъзходство, което представлява пряка заплаха за Източния фланг на НАТО“, подчерта той. Наред с това се променя и характерът на войната. Използваните нови технологии, в комбинация с конвенционални тактики за водене на хибридна война, което подхранва регионални кризи, налагат непрекъсната преоценка на обстановката за сигурност, повишена бдителност и по-осезаемо възпиращо и отбранително присъствие на НАТО на Източния фланг. Адмирал Ефтимов отбеляза и значително увеличение на кибератаките и дезинформацията, затова когнитивната устойчивост в информационното пространство е много важна.
Началникът на отбраната подчерта, че в очакване на Срещата на върха във Вашингтон, Въоръжените ни сили се ангажират с прилагането на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана и изпълнението на ключовите регионални планове за отбрана. „За тази цел ние работим върху реалната наличност, боеготовността и оперативната съвместимост на нашите сили. Даваме принос за подсилването на командването и управлението на Източния фланг на съюза и инвестираме в инфраструктура и ключови движещи фактори. Същевременно усъвършенстваме националното си законодателство и процедури, за да дадем възможност за бърз и навременен отговор на съюзническите сили в случай на криза и конфликт“, посочи адмирал Ефтимов. Той се спря на продължаващата трансформация на Българската армия. Отбеляза политическия консенсус у нас за необходимостта от повишаването на военните ни способности и първите конкретни резултати от модернизационните проекти, които ще бъдат налице през следващата година. „Продължаваме да се фокусираме върху изпълнението на Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 г., която предвижда модернизация на военните ни способности във всички оперативни домейни“, допълни адмирал Ефтимов. Той акцентира и върху най-ценния актив във Въоръжените сили – хората в униформа. „Подобно на много други европейски съюзници, ние се сблъскваме с предизвикателства при набирането и задържането на военния личен състав на всички нива. Приветствам политическия консенсус за увеличаване на инвестициите в нашите мъже и жени в униформи“, категоричен бе началникът на отбраната.
Той подчерта, че България ще продължи да подкрепя Украйна. „Вече сме предоставили военна и хуманитарна помощ на Украйна, включително техника и боеприпаси, и ще продължим да търсим допълнителни възможности за задълбочаване на тези усилия“, отбеляза той. Началникът на отбраната посочи, че едновременно с това, трябва приоритетно да подновяваме техниката, въоръжението и боеприпасите за нашите Въоръжени сили. Той акцентира върху необходимостта от изграждането на силна отбранителна индустрия, която да може да реагира своевременно и адекватно на възникващите предизвикателства. „Националните ни отбранителни структури са възпрепятствани от юридически ограничения. За да увеличим бързо производствения капацитет и да ускорим придобиването на способности, трябва да помислим за извънредни мерки, включително за облекчаване от някои правни процедури за улесняване на тези процеси“, заключи адмирал Ефтимов.
Източник: mod.bg