Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Търсене
Close this search box.

С влизането ни в Шенген темата с извеждането на деца от страната без знанието на единия родител ще става все по-актуална, смята експерт

[post-views]
Летище София съобщи за неочакван технически проблем с информационните монитори на двата терминала

Доскоро екзотичната за страната ни тема с извеждането на дете извън страната без съгласието на единия родител ще става все по-актуална, коментира за БТА Венета Иванова, член на Управителния съвет на институт „Итера“ и амбасадор за България на международната организация MiKKe.V. Тя е един от двамата сертифицирани български експерти по семейна медиация при трансгранични спорове.

Законодателството ни досега беше такова, че много трудно единият родител можеше да изведе без нотариално заверено пълномощно детето зад граница, припомни Иванова. По думите ѝ влизането на страната ни в Шенгенското пространство по въздух е променило нещата. Няколко дни след като това стана факт, бе регистриран първият случай на родител, извел детето си със самолет, без знанието на другия, посочи Иванова. И допълни, че когато бъдат отворени и сухопътните граници, проблемът ще стане още по-сериозен.

В такива случаи международното законодателство стъпва на Хагската конвенция, обясни Иванова. И уточни, че властите в държавите, които са я ратифицирали, са ангажирани в рамките на две седмици да открият отвлечените деца и да ги върнат обратно. В тези случаи всъщност медиацията има изключително значение, допълни Иванова. Според нея е най-добре, ако родителите седнат на една маса и доброволно се договорят, преди да са се задействали властите. Обичайно това е форма на кризисна медиация, защото има максимум два-три дни преди да стартират институционалните процедури, допълни експертът.

На въпрос дали някой изобщо пита отвлеченото дете какво иска, Иванова посочи, че във все повече държави гласът на малките се взема предвид при процедури по медиация. Тя уточни, че с децата разговаря обучен медиатор, най-често психолог, като срещата е поверителна. Този човек е различен от медиаторите, които говорят с родителите, обясни още Иванова. И допълни, че обикновено се говори с деца, навършили 10 години, но в частни случаи, ако ситуацията е кризисна, медиаторът разговаря и с по-малки деца.

Председателят на УС на институт „Итера“ Лиляна Савова допълни, че фокусът при медиацията пада върху интересите на децата, защото те са беззащитни и не могат да влияят на решенията на хората около себе си. Това е валидно не само при трансгранични случаи, обясни експертът. По думите ѝ по принцип задачата на семейната медиация е родителите, които са разделят като партньори в живота, да останат партньори в родителстването и да вземат заедно важните за децата решения.

Всеки семеен спор съдържа в себе си криза, голям процент от хората не си отвличат децата да ги водят в други държави, но има много други проблеми, които могат да се решат точно с помощта на медиатор, каза още Савова. И подчерта, че неслучайно от 1 юли тази година влизат в сила новите промени в Закона за медиацията и тя при определени спорове вече ще бъде задължителна. Като такива Савова посочи споровете около етажна собственост и свързаните със строителни дейности. При такива случаи след 1 юли съдиите ще бъдат задължени първо да изпратят двете страни към център по медиация. При семейни казуси медиатор ще се търси по преценка на съдията.

Източник: bta.bg

Най-ново

Единична публикация

Избрани