Станаха ясни първите четвъртфиналисти на турнира по плажен волейбол от световната верига

Ирена Мишонова & Десислава Николова и Дарина Киндова & Ева Петрова зарадваха родните фенове на спорта с първите български победи на големия турнир Фючърс от световната верига Beach Pro Tour, който се продължава до неделя на красивия плаж Венид в Свети Влас.

В първите си срещи от турнира, чиято основна схема започна тази сутрин край яхтеното пристанище Марина Диневи, двете български женски двойки се поздравиха с победи, които им осигуриха участие в осминафиналите в събота. Опитните Мишонова & Николова бяха първите, които предизвикаха българска радост в Свети Влас. В среща от Група C, поставените под номер 14 в схемата от 16 отбора българки надиграха номер 3 Валентин Пол & Лиза Бон от Мавриций с 2:0 (21:13, 24:22).

“Много сме щастливи, че бихме, защото за първи път сме на такъв турнир в България”, заяви Ирена Мишонова веднага след мача. “Бяхме малко притеснени, но сме доста щастливи, че в първия гейм тръгнахме така добре. Може би след това се отпуснахме малко, точно заради това, че в първия гейм направихме голяма разлика, и имахме доста грешки на сервис.”

“Вчера видяхме тези съпернички за първи път. Нямахме очаквания от този мач, но успяхме да започнем много концентрирано и това ни помогна да изиграем много добър първи гейм. След това наистина сервисът не ни тръгна много добре, но съумяхме да задържим положението и да победим”, добави Деси Николова.

Веднага след тях на централния корт в Свети Влас излязоха и поставените под номер 4 в схемата Киндова & Петрова, срещу оставилите отлично впечатление в квалификациите вчера чехкини Михаела Бржинкова & Аника Дундачкова. Този мач Група D премина много по-оспорвано и след драматичен успех на българките в добавеното време на първия гейм бе решен едва в тайбрека, отново с радост за България – 2:1 (27:25, 15:21, 15:12) за Пясъчните Лъвици.

“Чувството е невероятно. Много са важни тези мачове и победи за България, за да можем да си повярваме всички. Това е важно не само за нас, но и за другите български двойки. Ирена и Деси дадоха хубав старт на деня и ни дадоха и на нас сила”, каза Киндова след мача.

“Направихме много грешки, но важното е, че накрая се събрахме, започнахме да посрещаме добре и да бием хубав сервис и, най-важното, играхме като отбор,” добави Петрова.

В следобедните часове и двете двойки изиграха вторите си мачове като попаднаха на двете силни американски двойки за свои съпернички в битките за първо място в групата и директно класиране за четвъртфиналите. Карли Кан & Мадълайн Андерсън победиха Мишонова & Николова с убедителното 2:0 (21:9, 21:6), а олимпийката Брук Сует & Кенеди Коукли надиграха Киндова & Петрова с 2:0 (21:11, 21:9).

Така двете български двойки завършиха втори в групите си и очакват за осминафинални съперници някои от двойките, заели третите места. Сред тях биха могли да бъдат и другите две български двойки – Ивет Гавраилова & Елеонора Гичева, които загубиха днешния си мач срещу водачките в схемата Брехт Пийрсма & Вийс Бекхаус от Нидерландия и ще се изправят утре сутринта от 08:30 часа срещу израелките Анита Дейв & Яли Ашуш, както и Вили Ценова & Рая Ценова, които отстъпиха пред нидерландките с номер 2 в схемата Кирстен Брьоринг & Ейми фан Дрийл и по същото време в съботната сутрин ще срещнат белгийките Инес Пире & Анелоре Бекс.

Освен двете американски двойки, своите групи при жените спечелиха още Пийрсма & Бекхаус и французойките Елза Декам & Марин Кина и се класираха направо за четвъртфиналите.

В мъжката основна схема Димитър Механджийски & Димитър Калчев бяха най-близо до успеха в своя мач, но след спечелен първи гейм срещу талантливите германски младоци Йоке Йоханинг & Оле Закерман те отстъпиха с 1:2 (21:19, 13:21, 7:15) и утре сутринта от 11:00 часа ще играят за третото място в своята група и класиране за осминафиналите срещу нидерландците Куинтен Хруневолд & Сам фан дер Лоо. Със същите надежди за влизане в елиминациите Николай Костов & Марио Илиев ще се изправят срещу австралийците Соломон Бушби & Бен Худ също от 11:00 часа, Лъчезар Стоименов & Константин Стойков ще излязат срещу другите австралийци – Джошуа Хауат & Джеймс Такън, от 10:10, а по същото време Пеньо Ненов & Георги Ботев ще срещнат гърците Ясон Канелос & Панайотис Йоанидис.

За мъжките четвъртфинали вече се класираха победителите в четирите групи: Хейгън Смит & Лоуган Уебър (САЩ), Флориан Шнетцер & Лоренц Петучних (Австрия), Мейс Сенгерс & Дирк Буле (Нидерландия) и Кристоф Дреслер & Максимилиан Трумер (Австрия).