Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Екзоскелет помага на артилеристи и сапьори

[post-views]
[post-views]
Екзоскелет помага на артилеристи и сапьори
Favicon_File

Андрей Рангелов

Уникална разработка представи Институтът по отбрана на изложението „Хемус 2024”

Екзоскелет, който може да облекчи работата на артилеристи, сапьори и други специалисти в армията, беше представен по време на международното изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2024” в Пловдив. Иновативната разработка е дело на частна фирма стартъп и Института по отбрана (ИО) „Проф. Цветан Лазаров”.

Екзоскелетът

може да облекчи и улесни работата

на военнослужещите на всички позиции в армията, които изискват носене и преместване на тежки изделия. Става дума например за пълначи на артилерийски системи, които пренасят тежки снаряди до оръдието, за сапьори, облечени с тежки защитни костюми, за логистични дейности и т. н. Екзоскелетът може да се използва навсякъде, където се изисква тежка физическа сила, казва подполковник доц. д-р Илиян Хутов – директор на дирекция „Развитие на въоръжението, техниката, тиловите имущества и материали” в Института по отбрана. По думите му обаче иновативното изделие е подходящо да се използва само върху твърда настилка или под на сграда, но не и в кал и мека почва. „Така че войникът си остава основата за общовойсковия бой. Но тези средства като екзоскелета имат все по-голямо приложение във военната област – основно в логистичната и някои спомагателни дейности, които изискват тежка физическа активност от военнослужещите”, пояснява подполковник Хутов.

Той разказва, че изделието е разработено и тествано по една от програмите за научноизследователска дейност в Министерството на отбраната, чрез която се изследват възможностите за използване на екзоскелети във Въоръжените сили. Практическата разработка е извършена в периода 2019–2023 г. През 2019 г.

първият прототип на изделието

е бил представен по време на комплексни сравнителни изпитания в център за усъвършенстване на НАТО в Словакия. Българският прототип тогава заел второ място след американска разработка, внедрена от канадци, чиято инвестиция била над $20 млн. При това изделието първенец било със стойност $200 000 и било ергономично изготвено за конкретен човек, докато друг не може да го носи.

Представеният на „Хемус 2024” екземпляр е седми вариант на разработката. „При нашия екзоскелет нещата са много по-универсални. Той е и несравнимо по-евтин. След това бяха изработени няколко прототипа. Като вид вече е много по-облекчен. Възможностите за закрепване са доста по-универсални. Могат да го носят хора с различно тегло”, казва подполковник Хутов.

По време на изложението в Пловдив изделието беше демонстрирано пред щанда на ИО от младеж, оборудван с екзоскелета, държащ без видими усилия учебен снаряд. Оказа се, че това е един от разработчиците на изделието – Явор Гегов. Заедно с брат си – Антон Гегов, те са създали екзоскелета. „Ние сме частна фирма, която разработва този продукт.

Имаме си инвеститори

които подкрепят това начинание и го изработваме в Хасково. Там се намираме в момента и развиваме тази разработка”, казва Явор. Той е инженер-конструктор. Завършил е машинно инженерство и нанотехнологии в Глазгоу, Великобритания.

Брат му Антон е инженер по данните – програмист. Завършил е компютърни науки в Техническия университет в София. Фирмата на двамата конструира и изработва опаковъчни машини. Но в свободното си време разработваме този екзоскелет, казва Антон.

Свързали се с ИО, след като в интернет прочели обявените изисквания по проекта. Сега двамата братя – инженери, разработват и усъвършенстват екзоскелета, а ИО, както казва Явор: „Сертифицира, тества, критикува, коригира нещата. Реално те дават оценката на този продукт. Работим с тях по параметри и изисквания”.

От 5 години младежите работят по изделието. Но преди това – може би от 8 години, още като студент, имах идея за такава разработка, споделя Явор. „В университета имаше голям интерес за неелектрифицирани и немоторизирани спомагателни средства за транспорт на неща. Конкретно бяха по-скоро колички с висока проходимост. И оттам вече се разви тази идея за нещо, което всъщност ходи”, обяснява той.

По думите му усещането при ползване на екзоскелета е като придвижване със ски костюм. „Защото самата машина си има обем, с който

човек трябва да се съобразява

Това е може би най-голямата особеност. И самият баланс – когато носиш нещо, трябва да имаш предвид, че вече си значително по-тежък. Когато взимаш завои, качваш се, слизаш, да не забравяш, че имаш допълнително тегло”, обяснява Явор и за илюстрация на думите си с видима лекота прави тичешком кръгче пред щанда на ИО.

Тази разработка е патентована в световната патентна организация в Швейцария, при това от първия път, което е рядко срещано за подобни процедури, казва подполковник Хутов. Този екзоскелет е нещо уникално като идея, при тях не беше постъпвало нещо подобно, допълни той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани