Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Четвъртото издание на фестивала “Ало, Космос! Говори България!“ ще се проведе днес в “София Тех Парк“

[post-views]
Четвъртото издание на фестивала “Ало, Космос! Говори България!“ ще се проведе днес в ''София Тех Парк''

Четвъртото издание на фестивала “Ало, Космос! Говори България!“ ще се проведе днес, 25 юни, в “София Тех Парк“.

Във връзка с това в пресклуба на Българската телеграфна агенция (БТА) в София миналата седмица се състоя пресконференция на Атлантическия клуб в България, които са основните инициатори и организатори на младежкия научен фестивал.

Четвъртото издание на фестивала “Ало, Космос! Говори България!“ ще се проведе днес в ''София Тех Парк''
Четвъртото издание на фестивала “Ало,Космос! Говори България!“ ще се проведе на 25 юни в “София Тех Парк“. Снимки: БТА

На пресконференцията в БТА бяха представени акценти от настоящото 4-то издание на фестивала. Сред официалните лица, които взеха участие в нея, бяха Соломон Паси – президент и основател на Атлантическия клуб в България; проф. Христо Пимпирев – председател и основател на Българския антарктически институт (БАИ); Тодор Младенов – изпълнителен директор на “София Тех Парк”; проф. Милена Георгиева от Института по молекулярна биология към Българската академия на науките (БАН) и Емануил Янкулов – собственик на академия “Роботика”, които организират различни работилници за гостите на фестивала.

“Следващото голямо предизвикателсво за нашата организация е да върнем България в Космоса. България беше голяма космическа сила, имаше години, в които имахме най-голям брой космонавти на глава от населението в света, бяхме голям производител на космически храни. Целта на нашия фестивал “Ало, Космос! Говори, България!‘‘, чието четвърто издание започва на 25 юни в София Тех Парк, е да разширим и вдъхновим въображението и мечтите на децата, да им дадем мащаб, да им дадем шанс да мечтаят за това да стигнат до Космоса, да получат Нобелови награди, а тези, които са в сферата на изкуството, да получат „Оскари”, отбеляза Соломон Паси. Той направи и кратка хронология на изминалите 3 издания на фестивала.

Основната програма на “Ало, Космос 4.0! Говори България!“ тази година предвижда научни работилници, интераĸтивни изложения и разговори с учени от най-различни области на науĸата.

Темите на фестивала отново са насочени ĸъм Космоса и Вселената. Ще бъдат разгледани теми, сред които за черните дупки, телепортацията и ĸвантовото ĸриптиране, пътешествието във времето, ĸлонирането и живота до границите на безсмъртието, Антарĸтида.

“Тази година фестивалът ще бъде с още по-голямо международно участие – освен от САЩ, ще има лектори от Великобритания, Италия и също така унгарски щанд, който е с особено добро съвпадение с началото на унгарското председателство на Европейския съюз, което започва на 1 юли тази година”, добави Паси.

Основателят на Атлантическия клуб отбеляза, че освен НАСА за тазгодишния фестивал се очаква и включване от ЦЕРН, от Българския антарктически институт, като от 2024 г. фестивалът ще се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката (МОН).

“За нас това е изключително ценно, защото всеки следващ космонавт, който ще тръгне към Марс, Луната и Космоса, и където и да било в Слънчевата система, и отвъд нея, ще тръгне с една много голяма научна програма зад или пред себе си”, уточни Соломон Паси.

Той обясни, че очакват включване от Министерството на отбраната на Република България; от Българската армия – със специална презентация на няколко нейни поделения, включително варненското Военноморско училище; от Министерството  на вътрешните работи. По думите на президента на Атлантическия клуб значително ще бъде  и присъствието на редица поделения на Софийския университет “Св. Климент Охридски‘‘, на други български университети, и на Българската академия на науките (БАН).

Соломон Паси разказа, че аĸцентът тази година ще бъде срещата с Майкъл Лопес-Алегрия, американски бивш астронавт на НАСА и настоящ главен астронавт в Axiom Space. Той е рекордьор на НАСА с 10 излитания в открития Космос и общо 67 часа и 40 минути прекарани извън космически кораб.

Соломон Паси отбеляза, че децата ще могат да се включат в шах турнир, във връзка с напредъка на България в областта, в последните години, организиран с помощта на Българската федерация по шах. Ще бъде показан и модел на печатната машина на Йохан Гутенберг, за да разберат децата как хората преминават от ръкописно преписване на книги към тяхното печатане. Събитието е напълно безплатно за всички деца.

“Най-важното е да пратим наши технологии, роботи и български космически храни в Космоса, така че да допринесем за това, което очаква човечеството, а именно – покоряването му, защото нашата Земя става тясна. Разбира се, има едно малко “парче” – Антарктида, което “държим‘‘ и заедно с 28 държави управляваме, но защо да не се включим активно и в Космоса”, отбеляза проф. Христо Пимпирев.

Той сподели, че българите трябва да се отърсят от комплекса, че България е една “забутана” държава в Югоизточна Европа, защото това не е вярно. Според него България е една силна държава, след като е една от 6-те европейски страни, които са пратили кораб на Антарктида. По думите му България може да бъде равноправна с Великите сили в изучаването на Космоса.

“Много съм щастлив, че децата са толкова ангажирани, толкова ентусиазирани, от интереса, който показват към това, което е представено на фестивала. Когато изляза от залите на фестивала и фоайетата, където са тези възторжени лица, аз ставам все по-обнадежден за бъдещето на България, защото виждам, че идва едно поколение, на което може да разчитаме”, добави проф. Пимпирев.

По време на пресконференцията беше представена и презентация с кадри от последните три издания на фестивала.

 “В съвременния свят, когато говорим за професии на бъдещето, срещи с астронавти на живо или онлайн, предизвикват много голям интерес у децата. Аз също оставам много вдъхновена, излизайки от залите на фестивала, когато виждам деца и родители – една приемственост в това да има интерес към науката”, каза проф. Милена Георгиева.

По думите й научната програма, която са се опитали да създадат тази година, е мултидисцилинарна. Обособени са няколко секции от вдъхновяващи научно-популярни лекции, съобразени с възрастта на аудиторията, но интересни и за техните придружители. Разказа, че освен Майкъл Лопес-Алегрия на живо ще присъства и професор Андрю Коутс, който ще говори по темата за осъществяването на изследванията на Марс, и към който децата ще могат да зададат въпросите си. Тя сподели, че тази година ще бъде включен и асансьор за задаване на въпроси от деца, които имат постижения в космическите науки.

“Тази година имаме над 100 въпроса, които се класираха и трябва да бъдат прегледани от журито от НАСА, и от журито в България и да бъдат оценени, за да бъдат  зададени най-добрите, и най-вълнуващите от тях на живо на Майкъл Лопес – Алегрия‘‘, каза Емануил Янкулов, собственик на академия “Роботика”. Той обясни, че тази година ще има и умален модел на марсоход, който децата ще могат да управляват.

“Целта е да “запалим“ българските деца да се занимават със съвременни, перспективни и наистина вдъхновяващи дейности. Като екип, от София Тех Парк научихме, че за да имаме конкурентоспособна икономика, за да имаме изследователи на световно ниво, за да имаме технологии, с които да се гордеем, че са създадени от българи или в България, трябва да инвестираме постоянно в най-младите си съграждани – децата още в ранната им детска възраст”, каза Тодор Младенов.

“Ние се стараем през всичките тези години да бъдем най-добрите партньори на редица инициативи – Софийския фестивал на науката, фестивала “Ало, Космос!‘‘; да посрещаме хора, които са на световно ниво по отношение на своите постижения в науката и развитието на технологиите; да отваряме вратите на сградите, лабораториите и конферентните ни зали, така че наистина цялото вдъхновение от работата на тези талантливи хора да стига до повече хора и най-вече до децата“, добави изпълнителният директор на “София Тех Парк“.

Накрая на пресконференцията беше представен и кратък видеопоздрав от Майкъл Лопес-Алегрия към българските деца с призив да присъстват и участват в дейностите на “Ало, Космос 4.0! Говори България‘‘.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани