Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

На междуправителствени консултации във Варшава Германия и Полша потвърдиха сътрудничеството си в областта на сигурността

[post-views]
Полският премиер планира срещи с европейски лидери и с шефа на НАТО за обсъждане на войната в Украйна и трансатлантическото сътрудничество

Разширяването на пътническите и транспортните маршрути между Германия и Полша е от ключово значение не само за икономическото развитие, но и за общата сигурност, заяви днес германският канцлер Олаф Шолц на пресконференция във Варшава с полския министър-председател Доналд Туск, предаде Ройтерс.

„Те са ключов въпрос не само за икономическото развитие и за мобилността на гражданите и жителите на двете страни, но и когато става въпрос за военна мобилност, една от предпоставките за гарантиране на общата сигурност“, заяви Шолц.

Германският канцлер пристигна по-рано днес във Варшава заедно с 12 федерални и регионални министри за първите германско-полски междуправителствени консултации от 2018 г. насам, припомня Ройтерс.

Според правителствени източници в Берлин консултациите трябва да дадат „силен тласък“ на добросъседските отношения между двете държави. Очаква се да бъде договорен общ, германско-полски план за действие, включващ няколко проекта.

В хода на разговорите Шолц подчерта, че е сигурен, че сътрудничеството между него и колегите му от Ваймарския триъгълник – междуправителствена организация за взаимно сътрудничество, основана през 1991 г., в която участват Германия, Франция и Полша – ще остане силно, независимо от резултатите на втория тур на парламентарните избори във Франция този уикенд.

„За нас е много важно, че ние – тези три държави, мислим заедно за бъдещето на Европа“, заяви германският канцлер. „Сигурни сме, че независимо от резултата на втория тур на изборите във Франция, сътрудничеството между френския президент (Еманюел Макрон), Доналд (Туск) и мен ще продължи да е много добро и това ще е и основата за отношенията между нашите страни“, допълни той.

От своя страна полският премиер Доналд Туск заяви, че Германия трябва да се превърне във „водеща страна“ в областта на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, отбелязва Франс прес.

„Не мога да си представя, че Германия може да не е водеща страна по отношение на Общата политика за сигурност и отбрана, в това число и полската сигурност“, уточни Туск.

Полският премиер коментира и въпроса с бюджета за отбрана, като заяви, че Полша иска разходите ѝ за отбрана да бъдат добре координирани с други държави от Европейския съюз. „Полша харчи огромни суми за въоръжение. Бих искал нашите усилия да бъдат добре координирани с усилията на други държави“, отбеляза той.

„Полша, една от най-пострадалите от Втората световна война, и Германия, извършителката на това унищожение, на тази трагедия през Втората световна война, трябва днес, като свободни и демократични европейски държави, да си сътрудничат ефективно, за да гарантират сигурността на Европа“, изтъкна Туск.

В представения днес общ план за действие Германия и Полша постигнаха споразумение да обсъдят засилването на сътрудничеството си в областта на отбраната с цел възпиране на заплахата от страна на Русия в региона, както и по-силното присъствие на НАТО на Източния фланг и координирането на помощта за Украйна, отбелязва Ройтерс.

„Ще се стремим да осигурим трансатлантическо политическо единство и оптимално военно присъствие на северноамериканските съюзници в Европа, включително на Източния фланг на НАТО“, се казва в плана, до който е получила достъп агенцията.

Двете страни ще задълбочат и сътрудничеството си на правителствено равнище за предоставяне на военна помощ на Киев, в това число ремонт и поддръжка на танкове „Леопард 2“. От своя страна Полша обмисля да се присъедини към инициативата на Берлин „Европейски небесен щит“ (European Sky Shield Initiative), се посочва в плана.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани