Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който скоро ще се оттегли от поста си, изрази надежда, че Украйна ще се присъедини към Алианса. В интервю за ДПА той каза: „Силно се надявам, че Украйна ще бъде съюзник“. Столтенберг каза това в отговор на въпрос относно възможното разширяване на алианса в следващите 10 години.
Той припомни и какви усилия е положил по време на мандата си като генерален секретар, за да стане един ден Украйна съюзник в организацията. Столтенберг припомни, че има и други кандидати за членство. Той обаче отказа да прави предположения кога ще бъде финализиран този присъединителен процес.
Интервюто Столтенберг даде в навечерието на срещата на върха на алианса, която ще се състои идната седмица във Вашингтон. На нея ще се отбележи и 75-годишнина на организацията, която ще обяви и нова подкрепа за Украйна.
Столтенберг призова съюзниците от НАТО да предоставят на Украйна повече военна помощ, за да разгроми тя руската инвазия. „Колкото по-силна е нашата подкрепа, толкова по-скоро тази война ще свърши“, заяви той.
За своя приемник, досегашния нидерландски премиер Марк Рюте, Столтенберг заяви, че той ще бъде изключителен генерален секретар, когото познава от години. За Рюте той допълни, че през годините той е демонстрирал способност да изгражда консенсус, като тази способност той ще донесе и в НАТО.
Столтенберг заяви, че за него е било привилегия да бъде начело на Алианса за едно десетилетие. Той сподели, че не си е представял, че ще бъде генерален секретар толкова дълго, колкото е бил премиер в родината си.
Сред най-хубавите моменти от мандата му, той описа присъединяването на Швеция и Финландия към Алианса. А като най-горчив момент, той посочи пълномащабната инвазия на Русия в Украйна, която е „породила най-голямото предизвикателство за сигурността пред НАТО от края на Студената война и която може би е най-голямата война в Европа след края на Втората световна война“.
Запитан дали очаква Русия да наруши по някакъв начин тържествата идната седмица във Вашингтон по повод 75-годишнината от създаването на Алианса, Столтенберг каза, че сега има кампания на Русия в Европа за саботаж, палеж, кибератаки, дезинформация и добави: „Разбира се ние винаги трябва да сме подготвени, че подобно нещо може да се засили по един или друг начин, било във връзка със срещата на върха или не“.
Що се касае до евентуалността приемникът му Рюте да трябва да работи с Доналд Тръмп, Столтенберг изрази увереност, че Рюте ще бъде способен да работи с който и да бъде избран за президент на САЩ през ноември. Столтенберг заяви, че в тази насока няма да дава съвети на Рюте, защото Рюте вече се е срещал с Тръмп, когато е бил премиер на Нидерландия. Той добави, че очаква САЩ да останат силен съюзник в НАТО, независимо от изхода от изборите в САЩ.
Източник: bta.bg