Украинката Ярослава Магучих подобри 37-годишния рекорд  на Стефка Костадинова в скока на височина

Световната и европейска шампионка Ярослава Магучих от Украйна подобри световния рекорд в скока на височина при жените, който 37 години бе притежание на българката Стефка Костадинова

37-годишният световен рекорд на Стефка Костадинова в леката атлетика вече е в историята. 22-годишната Магучих преодоля 2.10 метра от първия си опит в скота на височина на турнира от Диамантената лига по лека атлетика във френската столица Париж, с което подобри постижението с един сантиметър на Стефка Костадинова, която държеше рекорда със своите 2.09 метра скочени на Световното първенство през 1987 година в Рим (Италия). Преди скока от 2.10 м, с който триумфира в Париж, Ярослава Магучих преодоля 2.01, 2.03 и 2.07 м, всички от втори опит. Второ място в дисциплината зае световната шампионка в зала Никола Олислагерс от Австралия с 2.01 м, а третото място остана за сръбкинята Ангелина Топич със 1.98 м, което е нов национален рекорд на родината й. През миналия месец на „Стадио Олимпико“ в Рим председателят на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова бе специален гост по време на Европейското първенство по лека атлетика. Тогава Магучих спечели титлата с 2.01 м. Украинката е сред фаворитките за златния медал на Олимпиадата в Париж. Личният й рекорд до момента беше 2.06 м от 2021 година.