Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Религиозният фактор осуетява рационалните решения за Близкия изток

[post-views]
[post-views]
Религиозният фактор осуетява рационалните решения за Близкия изток


– Проф. Чуков, кои са важните теми и фактори, свързани с динамичното развитие на конфликта в района на Близкия изток?
– Водещата тема с днешна дата са резултатът от изборите за президент в Иран, как се формира новият президентски екип, какви ще са последствията от този избор. За нас като Западен свят е особено важно ще настъпи ли промяна в иранската външна политика. Втората тема засяга конфликта Израел–„Хамас” и Израел–„Хизбула”. Интерес предизвиква и темата за Турция и сближаването ѝ със Сирия. Това е нова позиция към отношенията ѝ с Дамаск, кои са факторите, които им влияят. Например как Русия влияе върху този процес на сближаване. Важна е и темата за размирния район на Северна Сирия, окупиран от Турция. Ситуацията там е само един аспект от влиянието върху двустранните отношения Сирия–Турция. Но директно за нас е важно как се развиват отношенията Анкара–Москва.

– Какво се очаква от една такава среща на руския и турския президент?
– Като цяло, се очаква да има, макар и моментно, позициониране по отношение по преговорния процес Русия–Украйна. По-скоро – турското посредничество между тях за изход от войната. В началото това беше запазена територия за Ердоган. Но от около месец много ясно Русия даде да се разбере, че Турция не може да бъде посредник за прекратяване на войната. Както и България не би могла да посредничи в такъв процес. Но все пак Турция имаше успехи, тъй като месец след агресията на Русия срещу Украйна такава среща в Истанбул все пак се състоя. Но днес това не може да стане, Турция вече не е в тази позиция. Тя има сериозни военни ангажименти с Украйна, а и натовска държава като Турция в Москва не я приемат като неутрална, макар и да не прилага санкциите срещу Русия. Има и друго. Посещението през март на Путин беше отклонено заради съмнения, че турските служби работят в Задкавказието, и предположение, че са свързани с терористичните актове в Дагестан например. Там има нарастващи прояви на радикален ислям, атаки срещу православни църкви и еврейска синагога. Неофициално това се свързва с работата на турските служби в тази част на руската федерация.

– Защо Турция толкова настоява да е посредникът за приключване на войната?
– Тава са сериозни външнополитически дивиденти и в държавен, и в личен план. Който успее да помири Москва и Киев, да постигне траен мир, той автоматично става новият Нобелов лауреат за мир. А Ердоган цял живот е мечтал да получи тази награда. В миналото той посредничеше със същите амбиции за нормализиране на отношенията между Сирия и Израел по повод на Голанските възвишения, но без успех. А Нобеловата награда ще бъде нещо като печат и връх в кариерата му.

Новият президент на Иран Масуд Пезешкиан минава за реформатор, но реалната власт няма да е в негови ръце

– А защо сега Анкара търси стопляне на отношенията със Сирия?
– По две причини. Сега сирийските бежанци в Турция са една критична маса от 3,5 млн., която продължава да създава икономически проблеми на страната. А около половин милион от тях са в Истанбул. Но те започнаха да създават и сериозно социално напрежение. Сирийските бежанци много силно активират турския национализъм и се оказаха силен фактор в парламентарните, президентските и местните избори в страната. Известен е случаят в провинция Кайсери, където сирийски бежанец изнасили петгодишно момиченце. И това възпламени социалния мир в региона. В отговор турци масово започнаха да палят жилищата и магазините на бежанците – нещо незапомнено досега. А напрежението се пренесе в Истанбул, където сирийски бежанци започнаха да горят турски знамена. Възникнаха и вълнения в Северна Сирия, сирийци обстрелваха комендантите на турската армия в отделни градове, започнаха престрелки. Турция им спря интернет, тока, джиесем сигнала. А от 2011 г. не е имало такова напрежение. Желанието на Анкара е да върне бежанците в Сирия, те могат да станат и 25 млн. А натискът върху Ердоган при тези вълнения беше непосилен. Освен това през юни сирийските кюрди си насрочиха местни избори в районите, които те управляват. Турция реагира болезнено и ги отложиха за август. Турция ги определя като терористична организация, която иска да си създаде терористична държава. Заради всичко това Анкара търси съюзник в лицето на Башар Асад. Ердоган заявява, че иска отношенията между Анкара и Дамаск да се върнат към времето допреди 2012 г., когато започна гражданската война в Сирия. Условието на Сирия обаче е Турция да се оттегли от окупираните сирийски територии в северната част на страната.

– А влиянието на Турция в конфликта в Близкия изток?
– Имаше опции, ако ръководството на „Хамас” бъде изгонено от Доха в Катар, да го приемат в Турция. „Хамас” иска Турция да бъде включена в държавите, гарантиращи споразумението между Израел и „Хамас” (САЩ, Египет и Катар). Турция се опитва да посредничи на „Хамас”, но това е възможно да стане само със САЩ, защото Анкара изгори мостовете с Израел след 7 октомври м.г., когато зае силна пропалестинска позиция.

– Ще повлияе ли Иран върху ескалацията на конфликта?
– Първо, загадка е появата на новия президент на страната. Той е 69-годишен, неврохирург, бивш министър на здравеопазването в по-предното правителство. По традиция иранските президенти се редуват: реформатор – консерватор. Новият президент Масуд Пезешкиан е реформатор. Президентът е вторият човек в държавата и той силно влияе върху вътрешната политика и частично върху външната. А Пезешкиан се появи „от нищото”. Комисията за защита на Конституцията, която се назначава от духовния лидер аятоллах Али Хаменей, е орган от юристи и богослови, който определя кой може да се кандидатира за президентския пост. И на тези президентски избори от общо 80 човека комисията допусна шест. Пезешкиан беше елиминиран на предишните президентски избори, но сега бе допуснат. Останалите петима бяха консерватори. И според мен той беше допуснат, за да даде нов профил на Иран навън, но да се запази пълната власт на духовния водач и на теократичната държава. Идеята е човекът, който ще изпълнява заповедите му, да не бъде клирик. Пезешкиан е по-модерен и демократичен. Освен това Иран също има проблем с намаляващата избирателна активност, което подсказва делегитимация на режима. А от новия президент се очакваше да съживи интереса към вота. Електоратът на Пезешкиан е подобен на този на Демократическата партия в САЩ – от по-образовани и младите хора, по-предприемчивите, както и представители на малцинствата. Любопитно е, че баща му е азер, а майката е с кюрдски произход. Едно от предизборните му обещания беше, че ще реши проблема със забрадките, които младите ирански жени не искат да носят.


– Как ще се промени изборът на новия президент върху напрежението в региона?
– Няма да има радикална промяна, защото основните досиета като външната политика, въоръжените сили, ядрената програма са в ръцете на духовния лидер Али Хаменей, на Революционната гвардия, елитната им армейска част – революционният корпус на ислямските гвардейци. Те присъстват и в Иран, и в Сирия, и в Ливан, и като консултанти в Ирак, в Йемен. Редовна армия няма там. Иран е една двойнствена държава и важните неща се решават от т.нар. дълбока държава. А президентът е само лицето на страната.


– Доколко Иран ще има интерес от затихване на конфликта на Израел с „Хамас” и „Хизбула”?
– Докато съществува ислямска република Иран, конфликтът ще съществува. В САЩ се очаква да дойде Доналд Тръмп, а това са евангелистите. Те считат, че Христос ще се завърне, когато всички евреи станат християни. И САЩ трябва да защитават евреите. Това показва, че проблемът не е политически или икономически, а религиозен, дори генетичен. А в ислямската република е обратното: духовният ръководител управлява в отсъствието на Месията според конституцията на Иран. А Месията ще дойде, когато бъде освободен Йерусалим и когато бъде унищожена държавата Израел. Две взаимно изключващи се доктрини… И ние, европейците, не можем да си го обясним, защото, ако ивицата Газа и Израел бяха в Европа, отдавна рационално щяха да си решат проблемите. Но в Близкия изток светското се подменя с религиозното, където огромни маси се влияят в политическото си поведение от религията, така идва ескалация на насилието.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани