Аржентина надви Колумбия и спечели за рекорден 16-и път Копа Америка в белязан от хаос финал

Световният шампион Аржентина защити титлата си на Копа Америка, печелейки рекорден 16-и трофей от турнира. Тимът на Аржентина победи Колумбия с 1:0 след продължения във финала, след като в редовното време резултатът бе равен – 0:0. Победният гол на „Хард Рок Стейдиъм“ в Маями, Флорида (САЩ) бе дело на Лаутаро Мартинес в 112-ата минута. Мачът, който се забави с близо час и половина, след като хиляди фенове без билети се опитаха да влязат на стадиона, предложи надлъгване между двата тима в продължение на 90 минути, но бе по-открит в продълженията. Лаутаро Мартинес, водещият голмайстор на Копа Америка, овладя топката след прецизен пас от Джовани Ло Селсо и отбеляза за 1:0, преодолявайки вратаря на Колумбия Камило Варгас, предизвиквайки бурни празненства сред привържениците на Аржентина. Попадението бе общо 29-о за Мартинес с националния тим на родината му и пето на турнира в САЩ. Поредният триумф на аржентинските футболисти идва на фона на успехите им на Световното първенство през 2022 година и Копа Америка през 2021-а и даде на осемкратния носител на Златната топка Лионел Меси перфектното изпращане във вероятно последния му международен турнир. Той вдигна трофея заедно с другите двама ветерани в състава Анхел Ди Мария, който вече обяви края на кариерата си в националния отбор и Николас Отаменди. За най-добър играч на Копа Америка 2024 бе избран колумбийският национал Хамес Родригес.