Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Т.нар. военен Шенген касае граничните процедури при преминаване на съюзни войски, а не транспортната инфраструктура, каза Атанас Запрянов

[post-views]
Т.нар. военен Шенген касае граничните процедури при преминаване на съюзни войски, а не транспортната инфраструктура, каза Атанас Запрянов

„Военният Шенген“ не касае транспортната инфраструктура, която се изгражда и се финансира от ЕС, а граничните процедури при преминаваме на съюзни войски през наша територия и облекчаването на тези гранични и митнически процедури. Това каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, който бе изслушан от народните представители в пленарната зала във връзка с писмото за намерения за създаване на коридор за военна мобилност, което Румъния и България подписаха заедно с Гърция на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, наричано военен Шенген.

Запрянов каза, че членството на страната ни в НАТО е основен гарант за териториалната цялост, политическата независимост и сигурност на държавата. Успешното изпълнение на плановете на НАТО за възпиране и отбрана, наред с останалите фактори, зависи от съществуваща вече мирновременна национална инфраструктура и предварително съгласувани транспортни процедури между отделните съюзници, отбеляза той.

По отношение на транспортните коридори Запрянов заяви, че споразумението се отнася до модернизиране и изграждане на железопътни (жп) линии, транспортни артерии по направление Кулата – Видин, Александруполис – Русе – Силистра.

Той посочи, че от военните се иска да зададат параметрите, които да бъдат взети предвид при проектирането на тези транспортни коридори и жп коридори, които да могат да поемат и превоза на войски и тонажи на отбраната.

Придвижването на товари и персонал следва да бъде осигурено чрез хармонизиране, още в мирно време, на условията за използване на определените в отбранителните планове коридори за развръщане на силите, каза Запрянов. По думите му като основни фактори, затрудняващи придвижването на личен състав и техника в Европа, могат да се посочат сложните и различните национални правила за преминаване на границите, условията за обмен на информация, липсата или недостатъчно развитата транспортна инфраструктура.

Запрянов посочи, че облекчаването на граничните и митнически процедури става с промени в националното законодателство, които са направени.

Трансевропейската транспортна мрежа е ключов инструмент за планиране и развитие на съгласувана, мултимодална и висококачествена транспортна инфраструктура в целия ЕС. Мрежата включва жп линии, морски пътища и пристанища, свързващи градски възли, летища и терминали, обясни той.

Запрянов отбеляза, че България активно работи за развиването на транспортната инфраструктура и подчерта, че е важно страната ни да остане активна с конкретни идеи и действия за по-нататъшно изграждане.

Служебният министър посочи, че военната мобилност като инициатива на ЕС има за цел да осигури бързото придвижване на военни подразделения и техника както в мирно време, така и по време на кризи и конфликти във всички стратегически направления и при всички видове транспорт. Запрянов подчерта, че тя се изпълнява под егидата на Европейската агенция за отбрана като се използва и от механизма за свързване на Европа и обясни, че механизмът работи чрез целенасочени инвестиции в транспортна инфраструктура. Запрянов заяви, че 1,69 млрд. евро е финансирането на проекти за транспортна инфраструктура с двойно предназначение и обясни, че финансирането от ЕК е до 50%, а за държавите по кохезионната политика на ЕС може да достигне до 85%.

Атанас Запрянов посочи, че подписаният меморандум между България, Гърция и Румъния няма статут на международен договор съгласно Виенската конвенция и представлява правно необвързващ документ, който цели да изрази готовността на трите държави да работят за създаването на хармонизиран коридор за военна мобилност, с цел подобряване на взаимодействието между тях. Запрянов подчерта, че това се свежда до модернизиране на националната инфраструктура  и това ще доведе и до икономически ползи.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани