Марк СТАСИНОВСКИ
Джъстин Бронк за ситуацията в Украйна, мобилизацията, руските резерви и разполагането на Ф-16
Този текст е рецензия на интервю на проф. Джъстин Бронк (експерт към института RUSI-rusi.org), дадено пред канала Ward Carroll с близо 600 хил. последователи. За тези, които искат да изслушат целия материал, могат да го направят на The REAL Truth About Ukrainian F-16 Pilot Training в Ютюб.
Ситуацията на фронта и мобилизацията
Към този момент военните действия са изключително интензивни. Русия атакува по целия фронт, а атаките са в малък мащаб (до рота) и са предимно водени от пехота, с по-малко техника. Въпреки това широкият фронт и големият им брой поставят украинците под огромно напрежение. Русия има близо 500 хил. души войска в Украйна на фона на 200 000 през 2022 г. Tези войски се екипират с реновирано оръжие от старите съветски запаси – те не са най-доброто, но вършат работа предвид недостига на оборудване и персонал, който Украйна изпитва. Въпреки това натискът, който руснаците упражняват сега, не може да продължи задълго – вадене на оборудване от дълбок запас за нуждите на фронта се прави в такива големи количества, че някои съветски депа ще започнат да се изчерпват към края на тази година или в началото на 2025 г. Това не значи, че всичко ще свърши, но техниката в добро състояние ще намлее и ще се наложи да се вади по-старо и занемарено оборудване, което ще се реновира по-дълго и няма да е толкова добро.
От друга страна, украинците се забавиха много с мобилизацията. Сега заради ситуацията на фронта няма свободен опитен персонал, който да обучава мобилизираните. Допълнително острият недостиг на снаряди по-рано тази година допринесе за много повече загуби в първите месеци на 2024 г., защото се налагаше войниците да отблъскват нападения само с леко оръжие и без артилерия.
Сега руснаците са впрегнали всичките си ресурси в опит да пробият фронта, знаейки в каква ситуация са укрианците. Ако Украйна издържи до края на годината, когато мобилизираните им войници ще бъдат обучени, ситуацията би се подобрила много. Руският резерв от СССР ще започне да привършва, а голяма част от европейското оръжейно производство ще започне да влиза в действие и доставките на оръжие ще станат по-стабилни. Руснаците са напълно наясно с тези обстоятелства и затова сега упражняват максимален натиск, преди този удобен за тях прозорец да се затвори.
Разполагането на Ф-16 в Украйна
Към този момент около 80 Ф-16 трябва да бъдат предадени на Украйна с планове този брой да достигне 200. Бронк смята, че ранното разполагане на Ф-16 ще бъде грешка поради няколко причини. На първо място обучението на новия самолет е по-сложна задача от това, което повечето смятат. Пилотите трябва да се научат да летят на машините, механиците трябва да се научат да ги поддържат, но има още нещо. Украинското командване и пилотите им трябва да се научат да летят съгласно НАТО-овска доктрина, а това е доста по-трудно за армия, която използва съветски оборудване и доктрина.
Съветската въздушна доктрина е стриктна – изпълняват се предварително зададени задачи без импровизация. НАТО-вската доктрина е много по-либерална и дава пространство за импровизация. Следователно има и различия между западните и съветските самолети – те разполагат с различно оборудване, пригодено да пасва на доктрините им. Следователно според Бронк, пилот, който се е научил на един самолет и на една доктрина, е почти невъзможно да се адаптира да лети с друга машина и доктрина. За доказателство той посочва как първите пилоти, изпратени от Полша, за да се обучават на Ф-16, не са успели да завършат успешно прогрмата, именно защото са били пилоти на съветски самолети и не са могли да се преадаптират.
Следователно, за да може украинците да използват добре Ф-16, е нужно пилотите да се обучават от нула. Това обучение ще отнеме дълго време, дори със съкратени програми, както се прави сега. Груповото летене, координацията и изпълняването на задачи са много сложи за научаване. Пресен пример за прибързано пращане на неопитни екипажи и нови машини беше украинската офанзива миналата година. Новите западни машини бяха хвърлени в бой, без украинците да имат достатъчно време да се научат да ги използват, и резултатът бяха загуби, доста от които можеше да бъдат избегнати, ако екипажите и офицерите бяха достатъчно подготвени.
Бронк изразява надежда, че Ф-16 няма да бъдат пратени просто за постигане на политическа победа, а ще бъдат въведени едва след като са се подготвили достатъчно добре.
Друг проблем е инфраструктурата – ако няма достатъчно добра мрежа от летища, руското разузнаване със сигурност ще намира лесно самолетите и ще ги атакува. В този случай украинците ще трябва да заделят значителен ПВО ресурс, който да пази Ф-16, а всички знаем в момента колко лоша е ситуацията им с ПВО.
Другите западни оръжия в Украйна
Бронк също коментира и опита на украинците с други западни системи. Когато става дума за бронирани машини („Брадли“ и „Мардер“) или танкове („Ейбрамс“ и „Леопард“), това, което ги прави безценни, е на първо място способността им дори при директен удар да опазят екипажа и да му дадат време да напусне машината. Старите съветски танкове като Т64/72/90 и др., както всики сме виждали, често при удар почти веднага се взривяват и убиват всички, защото не са направени с фокус върху безопасността на екипажа. Освен чисто човешкия аспект, че се спасяват животи за украинците, е важно, че опитни екипажи не се губят толкова безразборно както в съветските машини.
Що се отнася до някои от мунициите като GMLRS, ракетите на „Хаймарс“ или снарядите „Екскалибур“, Бронк посочва, че ефектът им е значително по-малък, отколкото през 2022 г. За изминалите 2 години руснаците придобиха опит и техните радиоелектронни средства за заглушаване са станали много по-добри в объркването на муниции, които изполват GPS. АТАСМS ракетите засега са много ефикасни, защото са по-стари модели и използват инертно навигиране без външна помощ, което няма как да се заглуши.
В момента Украйна се намира в много труден момент и трябва да задържи фронта поне до края на годината. Бронк отново напомня, че сега Русия използва огромна част от резервите, останали и от СССР, и че това темпо на използване им дава време до края на годината, преди депата да започнат да приключват – от там нататък руската индустрия не може да покрие такъв огромен разход. Европейските инвестиции в отбрана ще дадат резултати именно догодина и за Бронк засилването на западната индустрия и същевременното намаляване на руския капацитет за водене на война ще може обърнат хода на войната и най-накрая да принудят Кремъл да седне на масата за преговори с приемливи предложения.
Ролята на войната в Украйна в глобален план
В послената част от интервюто Бронк коментира идеята, че САЩ трябва да оставят Украйна и да насочат усилията си на изток в Тихи океан. За него това е абсолютно безумие. САЩ още през 1994 г. са поели ангажимент да помагат на Украйна в случай на агресия, а последните няколко години дадоха да се разбере, че са съюзници на украинците и ще бъдат с тях до изгонване на Русия. Обрат в тази позиция и публично оттегляне от тези ангажименти биха били катастрофални за интегритета им. В Азия държави като Южна Корея, Япония, Виетнам, Филипините, Тайван и др. внимателно наблюдават Украйна и си взимат поуки.
Ако САЩ публично абдикират от дадената си дума на Украйна, държавите от Азия ще изгубят увереност, че САЩ ще им помогнат срещу Китай, който е военен и икономически гигант на фона на Русия. Този разрив на доверие ще бъде глобален – Европа ще aдаптира по-затворена отбранителна и външна политика с оглед на заплахата от Русия и способностите ѝ да помага на САЩ в Африка или Близкия изток значително ще намалее. Това ще принуди САЩ да заделят още повече ресурси за други континенти, когато всиките им услия трябва да бъдат насочени в Азия. Според Бронк отказът на САЩ да помогнат на Украйна и съюзниците си в НАТО би предизвикал лавинен ефект, който ще дестабилизира цялата система от съюзи и сътрудничество, на което САЩ разчита, за да поддържа влиянието си по света във време, когато трябва да се насочат в тихоокенския регион.