Великолепна Боряна Калейн с историческо сребро за България

Снимка: БОК, Любомир Асенов, LAP.BG

С четири отлични съчетания на обръч, топка, бухалки и лента Боряна Калейн си заслужи медала от Олимпийските игри в Париж. Това е едва втори медал за България от индивидуалната художествена гимнастика. Предишното отличие датираше от далечната 1988 година, когато Адриана Дунавска завоюва среброто в Сеул.

Единствената по-добра гимнастичка от Калейн днес беше действащата световна шампионка Даря Варфоломеев, която със сбор от 142.850 точки победи с 2.250 българката. Боряна беше по-добра от представителката на Германия единствено с лента, а с останалите уреди Ворфоломеев категорично беше най-добрата. Тя направи големия си удар в бухалките, с които си заслужи 36.350, докато Боряна събра само 34.550. Третото място остана за победителката от квалификацията вчера София Рафаели (Италия), която завърши на 6.550 зад новата шампионка. Италианката започна колебливо с обръч и лента, но беше много силна с бухалки и с лента, за да влезе в тройката. В първото си съчетание Калейн не допусна видими грешки и си заслужи оценка от 35.450 точки. След обжалване от страна на нашия щаб обаче оценката ѝ беше повишена с 0.400, за да достигне 35.850. Промяната дойде от увеличаване на оценката за трудност на изпълнението с тяло от страна на българската гимнастичка. Оценката на Боряна ѝ осигури второто място в класирането след съчетанията на обръч. Пред нея се класира единствено действащата световна шампионка Даря Варфоломеев (Германия), която получи 36.300. Победителката от квалификацията София Рафаели (Италия) се нареди на четвъртата позиция с 35.250, колкото получи и третата Ванг Зилу (Китай). Много силна композиция и на топка за Боряна, която ѝ донесе цели 36.450 точки. Българската гимнастичка отново не допусна неточности и с перфектната си игра тя си заслужи високата оценка. Така в средата на състезанието тя имаше сбор от 72.300, с който тя запази второто си място зад Варфоломеев, която получи 36.500 за съчетанието си на топка и поведе в 0.500 в общото класиране. Победителката от квалификацията Рафаели допусна грешка и изтърва своята топка, което смъкна нейната оценка до 32.900. Италианката изостана с 4.650 от първото място и зае четвъртото зад Варфоломеев, Калейн и втората представителка на Германия Маргарита Колосов с 68.750. Боряна продължи с отличното си представяне и с бухалките и отново не допусна нито една грешка. Тя си заслужи оценка от 34.550, която увеличи нейния сбор до 106.850. Даря Варфоломеев обаче направи още по-добра композиция от Калейн и си заслужи 36.350, за да увеличи преднината си на върха на класирането на 2.300 преди последния уред. Рафаели също направи по-силно съчетание от Боряна с бухалките и стопи част от пасива си, който преди съчетанията на ленти беше 2.800. Италианката успя да изпревари Колосов, която остана на четвъртото място, на 4.150 зад Калейн. Четвърто перфектно съчетание за Боряна Калейн на финала в Париж, което ѝ гарантира медала от Олимпийските игри в Париж! Тази композиция ѝ донесе нови 33.750 точки за общо сбор от 140.600.