Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

САЩ заявяват, че секретната ядрена стратегия, одобрена от Байдън, не е отговор на само една държава или заплаха

[post-views]
Пожар в корабостроителница за ядрени подводници във Великобритания

Секретният стратегически ядрен план, одобрен от президента Джо Байдън тази година, не е отговор на една-единствена държава или заплаха, заяви Белият дом, след като в. „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че той за първи път преориентира стратегията на САЩ за възпиране, за да се съсредоточи върху разширяването на ядрения арсенал на Китай, предаде Ройтерс.

Базираната в САЩ Асоциация за контрол на въоръженията заяви, че според нейната информация стратегията и позицията на САЩ в областта на ядрените оръжия остават същите, както са описани в публикуваното през 2022 г. ядрена политика на администрацията и не е имало преориентиране от Русия към Китай.

В. „Ню Йорк Таймс“ съобщи тази вечер, че Белият дом така и не е обявил, че Байдън е одобрил преработената стратегия, озаглавена „Насоки за използването на ядрени оръжия“, но се очаква разсекретено уведомление да бъде изпратено до Конгреса, преди Байдън да напусне поста си. Вестникът добави, че в неотдавнашни речи на двама висши служители от администрацията е било позволено да намекнат за преразглеждането на стратегията, която се актуализира на всеки четири години.

Коментирайки статията,говорителят на Белия дом Шон Савет посочи, че администрацията на Байдън, „както и четирите администрации преди нея, издаде Преглед на ядрената политика и Ръководство за планиране на използването на ядрени оръжия“.

„Въпреки че конкретният текст на ръководството е класифициран, съществуването му не е тайна. Ръководството, издадено по-рано тази година, не е отговор на нито един субект, държава или заплаха“, увери той.

Дарил Кимбъл, изпълнителен директор на Асоциацията за контрол на въоръженията, заяви, че макар според оценките на американското разузнаване Китай да може да увеличи размера на ядрения си арсенал от 500 до 1000 бойни глави до 2030 г., Русия в момента разполага с около 4000 ядрени бойни глави „и тя остава основният двигател на ядрената стратегия на САЩ“, добавя Ройтерс.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани