Втора българка със злато на световното по летен биатлон

Валентина Димитрова с титлата на спринт при девойките в Естония

България спечели втора титла на продължаващото в естонския спортен център Отепаа световно първенство по летен биатлон. В спринта на 6 км при девойките Валентина Димитрова грабна златото, въпреки двата си пропуска на първа стрелба. С феноменално темпо 21-годишната биатлонистка от Дупница изпревари с 6 десети от секундата безгрешната на рубежа украинка Виктория Хвостенко, бронзът бе за Олена Хородна (2), също от Украйна.

Това е втора българска световна шампионка на първенството, след като преди два дни Лора Христова триумфира в суперспринта при девойките. Днес Лора финишира след три пропуска четвърта, на по-малко от 5 секунди от медалите. Другите ни представителки заеха следните места: 17. Стефани Йолова (3), 43. Райа Аджамова (5), 48. Ирина Георгиева (6) и 50. Никол Кленовска (7).

Валентина, Лора и Стефани бяха в състава на българската щафета, спечелила бронз на световното за девойки в Солт Лейк Сити преди две години.

По-рано днес в същата дисциплина при младежите България класира двама биатлонисти в първата десетка. С един пропуск от двете си стрелби Константин Василев е шести – на 1:15 мин. след шампиона Виталий Мандзин (Украйна), а без грешка на рубежа Георги Джоргов финишира девети. Останалите ни представители заеха следните места: 27. Георги Наумов (1), 31. Веселин Белчински (4) и 43. Николай Николов (6) от 86 финиширали.

По-късно днес предстоят спринтовете за жени и мъже с участието на Милена Тодорова, Владимир Илиев, Антон Синапов и в Васил Зашев. Световното първенство в Отепаа завършва утре, неделя с преследванията за младите и масови гала стартове за жени и мъже.

Летният шампионат на планетата е последното голямо изпитание преди старта на новия сезон, който започва на 30 ноември с кръга за Световната купа в Контиолахти (Финландия). Предолимпийската зима ще определи квотите за участие на Зимните игри в Милано/Кортина през 2026 г.