Правителството на талибаните в Афганистан нареди нови ограничения за жените, като им забрани да пеят, да рецитират поезия или да говорят на глас на обществени места и ги задължи да покриват лицата и телата си по всяко време.
Ограниченията са част от нов „Указ за порока и добродетелта“, който беше публикуван в сряда от Министерството на правосъдието на талибаните след одобрение от върховния лидер Хибатула Ахундзада, съобщи във видеообръщение говорител на министерството, цитиран от „Гласът на Америка“ (Voice of America, VOA). Указът значително ограничава личните свободи, като обхваща аспекти от ежедневието като транспорт, музика, бръснене, празненства, както и поведението и външния вид на жените на обществени места.
В правилата, насочени към жените в афганистанското общество, се обяснява, че женският глас се счита за интимен и не трябва да се чува как жената пее, рецитира поезия или чете на глас на обществени места. На жените също така не е позволено да поглеждат мъже, с които не са свързани по кръвна или брачна линия, нито те самите да бъдат поглеждани.
Съгласно новия закон жените трябва да покриват телата и лицата си по всяко време на обществени места, за да избегнат да бъдат изкушени и самите те да не изкушават другите. Облеклото им не трябва да е тънко, късо или тясно, се посочва в документа.
Друг текст от указа забранява пускането на музика в обществения транспорт, пътуването на жени, освен ако не са придружени от мъжки настойник, както и пребиваването на едно място на необвързани мъже и жени. Освен това пътниците и шофьорите в обществения транспорт са задължени по закон да спазват определеното време за молитва. Мъжете не могат да бръснат брадите си или да ги подстригват на по-малко от определена от ислямското право дължина.
Документът оправомощава Министерството за насърчаване на добродетелите и предотвратяването на пороците на режима на талибаните да прилага контрол върху спазването на тези правила. То може да отправя предупреждения, преди да вкара нарушителите в затвора за срок от един час до три дни, и също така може да конфискува имущество, ако прецени това наказание за подходящо.
„В името на Алах ви уверяваме, че този ислямски закон ще бъде от голяма полза за насърчаването на добродетелите и премахването на пороците“, каза говорител на министерството в четвъртък, цитиран от Асошиейтед прес.
Международна реакция
Действията на Министерството за насърчаване на добродетелите и предотвратяването на пороците вече са обект на международно наблюдение.
„Голяма част от тези правила вече са били въведени в обществото, но не толкова официално, а сега се официализират. Смятам, че това е знак за това, което наблюдаваме през последните три години, а именно постоянно и постепенно засилване на репресиите“, каза Хедър Бар, заместник-директорка на отдела за правата на жените на „Хюман Райтс Уоч“ пред Ройтерс.
Миналия месец ООН съобщи, че все по-разширяващите се забрани, налагани от режима на талибаните по отношение на обществения морал, допринасят за климат на страх и сплашване сред афганистанците чрез указите и методите, използвани за тяхното прилагане. Медиите също вече страдат от цензурата, наложена от талибаните.
В сряда Ричард Бенет, специалният докладчик на ООН за правата на човека в Афганистан, потвърди пред VOA, че талибаните са му забранили да посети страната, като нарече това „стъпка назад“ и призова афганистанското правителство да отмени забраната за пътуване. През последните месеци Бенет няколко пъти посети Кабул и написа в последвалите доклади за мащабните ограничения на талибаните върху достъпа на афганистанските жени до образование, заетост и обществения живот като цяло. Той твърди, че жените и момичетата под управлението на този режим „са преследвани“ въз основа на пола, което той нарича „престъпление срещу човечеството“.
Говорителят на талибаните Забихула Муджахид защити забраната на режима за пътуване на пратеника на ООН в страната му, като каза, че Бенет „разпространява пропаганда“ и предоставя „подвеждаща“ информация пред международната общност.
Западните страни обаче са категорични, че пътят към официалното признаване на талибаните до голяма степен е спрян, докато те не променят курса си по отношение на правата на жените и не отворят гимназиите за момичета, пише Ройтерс.
Какви бяха ограниченията досега?
Талибаните преустановиха действието на предишната конституция на Афганистан, когато поеха властта през 2021 г., след като чуждестранните сили се изтеглиха, и заявиха, че ще управляват страната съгласно законите на шериата.
Ограниченията по отношение на жените, както и на свободата на изразяване предизвикаха остри критики от страна на правозащитни групи и много чуждестранни правителства, пише Ройтерс.
Талибаните вече забраниха на афганистанските момичета на възраст над 12 години да посещават училище, а на много жени – да работят в публичния и частния сектор, включително в агенциите на ООН.
В доклад на ЮНЕСКО се посочва, че 2,5 милиона афганистански момичета са били лишени от образование по време на управлението на талибаните. Протестиращи жени твърдят, че над 16 милиона жени са били подложени на насилие след установяването на новия режим.
Активисти за правата на жените са подложени на арести и насилие за това, че се обявяват срещу политиката на талибаните. Докладите сочат, че понастоящем 80 % от женското население в Афганистан страда от психични проблеми, дължащи се на потисническия режим, съобщава независимият пакистански частен телевизионен канал „Сама“.
„Ден след ден те се опитват да заличат жените от обществото“, каза пред Ройтерс 37-годишна домакиня в Кабул. „Мълчанието на международната общност по отношение на действията на талибаните ги насърчава да създават нови закони и ограничения всеки ден“, допълва жената, идентифицирана само с първото си име Халема.
През последните три години служители на Министерството за насърчаване на добродетелите и предотвратяването на пороците наблюдават афганистанци в цялата страна за предполагаеми нарушения. През 2023 г. над 13 000 души са били задържани за нарушения на религиозните правила, въпреки че Министерството не уточнява какви са предполагаемите престъпления, нито какъв е полът на задържаните.
Много афганистански мъже подкрепят правата на жените
Въпреки стереотипите за Афганистан като дълбоко консервативно и доминирано от мъже общество, много мъже изразяват подкрепа за афганистанските жени, коментира американското Национално обществено радио (НОР). Макар че малцина от тях са изразявали публично протеста си срещу политиката на талибаните, публикувано през юли проучване разкри, че значителен процент от мъжете, включително тези, които подкрепят режима на талибаните, подкрепят и основните човешки права на жените.
Според проучването сред повече от 7500 афганистанци, живеещи в страната и имащи достъп до мобилни и интернет услуги, 66% са съгласни, че правата на жените са основен приоритет за бъдещето на Афганистан. Почти половината от тях, или 45%, категорично подкрепят контрола на талибаните върху страната.
„По-голямата част от афганистанското население наистина не одобрява апартейда между половете, който талибаните наложиха на жените“, каза Чарли Карпентър, преподавател по политически науки и правни науки в Масачузетския университет. „Това, което видяхме, беше широка подкрепа за човешките права на жените“, добави тя.
„Жените и момичетата съставляват 50% от нашето население“, допълни Рахмани, университетски преподавател от Афганистан, който е помогнал на много жени с академични степени да намерят възможности да напуснат страната, за да продължат работата си. „Те имат жизненоважна роля във всички сектори – от политиката до обществото, от икономиката до технологиите и културата, в държавния и частния сектор. Те имаха огромен принос за решаващите научни изследвания и академичната дейност и тяхното отсъствие има видимо въздействие върху цялостната икономика и стабилност на страната“, подчерта той.
Въпреки подкрепата, която афганистанските мъже изразяват за жените в разговорите и проучванията, пречките остават, включително заплахата от отмъщение.
С указ, издаден през 2022 г., се наказват мъжките настойници на жените, които са уличени в нарушаване на талибанските закони. Повечето мъже се страхуват от последствията от подкрепата на правата на афганистанските жени, отбелязва НОР.
Източник: bta.bg