Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Полковник Кирил Спаневиков, командир на Трето бригадно командване Благоевград: Младите попълнения идват с езикова подготовка и мотивация за израстване

[post-views]
Полковник Кирил Спаневиков, командир на Трето бригадно командване Благоевград: Младите попълнения идват с езикова подготовка и мотивация за израстване
Favicon_File

Лъчезар Лозанов

  • Шест от военнослужещите ни влязоха в НВУ, за да станат офицери
Полковник Кирил Спаневиков, командир на Трето бригадно командване Благоевград: Младите попълнения идват с езикова подготовка и мотивация за израстване
Полковник Кирил Спаневиков

-Г-н полковник, как преминаха ученията досега през годината и какво ви предстои?

– Тази година подготовката беше планирана съгласно указанията на командира на СВ и се проведе на учебен център Сливница. Най-съществените бяха ученията с бойни стрелби на рота NRF (Сили за реагиране на НАТО) от 10-ти батальон във Враца и бойните стрелби в завършващите етапи в 3-ти механизиран батальон. През септември ни предстоят тактически учения с бойни стрелби на същия полигон. През ноември следва сертификацията на рота „Алтеа“ от оперативния резерв. Във формированието поддържаме и „Модул за активна охрана и отбрана на летище“, декларирано по цели за способности. С него ще проведем ротно тактико-специално учение на Сливница или на тактическото поле на Симитли, където няма да се използват бойни припаси, а имитационни средства.

– Има ли особености, които отличават подготовката на модула?

– Разликата е в тематиката. Има 5 охранителни взвода, всеки с определена задача. Подготовката се води както в батальона – като започнем от отделението, взвода и впоследствие сглобяване на ротата. Различна е само функцията – охрана на летище. 90 процента от състава на 3-ти батальон от район Благоевград влиза в състава на модула. Завършващият етап е нейната сертификация през следващата година. В щата на модула и по време на учението ще участва колесна техника – „Командо Селект“ и „Гардиън“, тъй като основните дейности са свързани с необходимостта от маневреност на формированията, а верижната е неподходяща за подобни задачи.

По време на ученията досега, личият състав е получавал много висока оценка. Не се притеснявам и за тези, които ни предстоят в национален или в коалиционен формат, тъй като голяма част от военнослужещите имат подготовката, мотивацията, отговорността и желанието да се представят достойно. Голяма част от личния състав имат добри познания по английски и участието ни в съвместни занятия ни дава споскойствие, както в процеса на планиране, така и по време на самите учения. Младите военнослужещи по време на средното си образование са учили английски и свободно общуват с коалиционните ни партньори.

– Как се съчетава опитът на по-старите кадрови войници с мотивацията на новопостъпилите?

– И в двата ни района – Благоевград и Враца, има военнослужещи с различен трудов стаж – от една година до над 20 години. Трето БрК полага изключителни усилия да се представи по най-добрия начин на различните нива – от индивидуалната до подготовката на батальона в завършващите етапи. Младите военнослужещи бързо се адаптират – влизат в система с добър ред, висока отговорност към себе си и към другаря до себе си, към ръководителя, командира и т. н. Технологичните им умения са по-добри от хората с дълъг житейски опит. Компютърните технологии и игрите им идват присърце, дават им възможност да притежават повече познания. Интересите и уменията, които имат преди да влязат в системата на отбраната, ги правят добре информирани за мястото, където ще отидат, а това помага за по-добрата им адаптация към задачите, които изпълняваме. Мотивирани са, личи от действията им и от общуването с тях – желаят да се развиват в професията. През тази година имаме 5 кандидати от Благоевград и един от Враца, приети в Националния военен университет, които след обучението си ще бъдат произведени в офицерско звание. Вижда се, че имат амбиция, което е положителен знак. Преди години нямаше такива кандидати.

– Какъв е некомплектът при вас?

– Имаме недостиг на две категории – офицери и войници. Сержантският състав е попълнен. Законът там ни дава много възможности. Нуждата за допълване с офицерски състав в щаба на бригадното командване, в щаба на батальоните ни и в Благоевград и Враца, е голяма. Но през последните 2 години фокусът в Командването на Сухопътните войски (СВ) е насочен към попълване на ниските звена – взвод и рота. Надеждата е те да израснат по-късно в йерархията. Тези 6 човека, които се обучават във НВУ, ще дадат малко спокойствие на наличния команден състав. Това важи и за сержантите – те очакват помощ и методическата подкрепа от офицерите. Въпреки че двигател при подготовката на отделението и взвода са сержантите, добрата методическа подготовка на младите офицери ги подпомага в ежедневните им задачи.

– Какво предвиждате за бъдещото попълване с офицери?

– Младите войници имат желание, след определено прослужено време да кандидатстват във военния университет. Това е надежда, че нашата професия ще възвърне имиджа, какъвто го помнят голяма част от нас. Вярвам, че ще се пречупи тенденцията за текучество към частния сектор.

За да привлечем млади хора работим в съдействие с Централното военно окръжие в областите Благоевград, Враца, Монтана и Видин. Формированията от Трето БрК провеждат занятия с учениците от 10 до 12 клас. Общуваме с подрастващото поколение и при честване празниците на формированията, дните за отворени врати и други съвместни инициативи. Идват при нас, за да се запознаят с дейността на военнослужещите – какво правят, с какво оборудване и екипировка разполагаме, какви им са задачите и целите в района.

– Сред младите немалко играят виртуални игри, екшъни и търсят професии с адреналин.

– Да, немалко са тези, които желаят абсолютна динамика в ежедневието, без подготовката им да е минала различните си етапи. Очакват въоръжението и техниката да се използват интензивно, денонощно и да постигнат бързи резултати в подготовката си. Представят си го като филм в МВР и полицията – чупят вратата, арестуват, разследват. За военнослужещите с повече стаж професията е всекидневна упорита работа, в която добрата подготовка и взаимодействие показват истинските си резултати в определените на полигона ситуации.

– Недалеч бушува война. Военнослужещите не се ли демотивират?

– Няма човек, който да не усеща притеснения от това, което се случва в близост до нашите граници. Но хората с по-дълъг престой в армията знаят и са готови да изпълняват задълженията си в различна обстановка. В част от по-младите се усеща известно разколебаване, но въпреки всичко желанието да бъдат част от системата за сигурност им дава увереност за изпълнение на задълженията им. Задачата на всеки ръководител в различните нива е да бъде мотиватор, да бъде лидер сред групата, която управлява. Целта на нашето ръководство е да се фокусираме към младите командири и заместник командири на взвод, командирите на отделение – тези, които са пряко свързани с войнишкия състав, да внесат яснота там, където има различни гледни точки, да им разяснят точните задачи, да се анализират  положителните страни и недостатъците.

– Какви са резултатите от изявите ви в мисии?

– В момента сме на мисия в Косово. Активиран е оперативния резерв – рота от Трето бригадно командване. Най-старшата ни офицерска длъжност е заместник командир на Втори батальон, на рота „Алтеа“. Аз самият съм участвал в мисия в Афганистан. В Косово мисията е по-различна, но мотивацията на нашите военнослужещи е много по-голяма от тази на военнослужещите от другите нации, независимо че имаме известно изоставане в логистичното ни осигуряване. Като качество на изпълнение съм удовлетворен от свършената работа преди бойците да отидат извън страната. Много добри бяха отзивите от командира на Втория многонационален батальон в Косово, който е от Република Гърция – там нашите военнослужещи работиха рамо до рамо с румънци, албанци и гърци. Атестацията, която получиха, показва, че българите не отстъпват по професионализъм на партньорите ни от НАТО.

Имаме и други отзиви за нашите изяви. Хората, с които се чуваме в момента в Косово, както и хората, които са в Щаба на батальона от гръцка страна, дават много висока оценка на нашите офицери като щабна култура. Оценяват много положително и обема на изпълнените задачи в състава на ротата. Предната рота се завърна през декември с награди, които бяха ярко потвърждение за изявата им. Сега очакваме завръщането на следващата ни рота в средата на септември.

Ротационният принцип е първостепенен. При подготовката на следващата рота „Алтеа“ са включени военнослужещи, които не са участвали досега. Екипът, който ще участва в подготовката и в сертификацията, е изцяло нов, за да има възможност да се придобие нов опит.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани