Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Столтенберг: Не трябва да приемаме връзката на Европа със САЩ за даденост

[post-views]
Столтенберг: Не трябва да приемаме връзката на Европа със САЩ за даденост

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг произнесе днес слово, в което посочи пет поуки от дългогодишния му мандат начело на военнополитическия съюз. Той говори на събитие, организирано от германския фонд „Маршал“ в Брюксел.

Най-важната поука е, че не трябва никога да приемаме връзката между Европа и САЩ за даденост, каза той. Изолационизмът няма да донесе сигурност на никого. Европа трябва да разбере, че без НАТО на континента няма сигурност, добави Столтенберг. По неговите думи Европа не получава сигурността си безплатно.

Трябва да искаме да платим цената на мира – повече пари дават по-силна отбрана, по-голямо сдържане и по-добра сигурност, продължи Столтенберг. Свободата е по-важна от свободната търговия – доскоро много съюзници мислеха, че купуването на руски газ е търговски въпрос. Не трябва да повтаряме същата грешка с Китай. Не трябва да жертваме краткосрочните търговски интереси срещу дългосрочни заплахи за сигурността. Нашата сигурност се подкопава от митата и пречките пред търговията между съюзници, допълни той.

Военната мощ е предпоставка за диалог. Това ясно се вижда в Украйна. Всички искаме войната да завърши. Руският президент Владимир Путин вярва, че може да постигне целите си на бойното поле. Не мисля, че можем да променим мнението му, но можем да му объркаме сметките. Като даваме оръжие на Украйна, Путин ще разбере, че не може да получи исканото със сила. Колкото повече оръжие можем да доставяме на украинците, толкова по-вероятно е да постигнем мир. Вратите на НАТО са отворени, Украйна ще се присъедини към пакта, добави Столтенберг.

Последната от петте поуки за него е, че военната сила има граници. Това се видя ясно в Афганистан, посочи той. Намесата на НАТО в тази страна бе подкрепена от ООН. Мисията ни не беше напразна, но продължи твърде дълго. Стремежът Афганистан да бъде демократична държава беше оправдан, но твърде амбициозен. Няма основание да мислим, че ако бяхме останали още 20 години, изходът би бил различен. Изводът за следваща мисия на НАТО зад граница е, че целта трябва да бъде ясно определена и да има разбиране какво може да се постигне, обобщи генералният секретар.

В последвалия разговор с присъствалите на събитието Столтенберг заяви, че най-голямата задача пред неговия приемник в НАТО Марк Рюте ще бъде да пази единството на 32-та съюзници. Столтенберг не потвърди, че предстои да оглави Мюхенската конференция за сигурност, но отбеляза, че се връща в Осло и не изключва да напише книга.

Според него е важно ЕС и НАТО да не поддържат успоредни структури за сигурност. По неговите думи критиката на САЩ за европейските отбранителни разходи е била напълно оправдана и е била повтаряна с различни думи от президентите Барак Обама, Даналд Тръмп и Джо Байдън.

Не беше лесно да убедим някои от съюзниците да се предостави военна помощ за Украйна. Съществуваха опасения Русия да не стане агресивна, но тя вече беше проявила агресия. Ако по-рано бяхме предоставили повече подкрепа за Украйна, Русия щеше да плати по-висока цена за нападението и щеше да се реши по-трудно да го предприеме. Можехме да направим много повече, каза Столтенберг.

Русия е отговорна за спирането на диалога с НАТО. Беше съвсем правилно да подобрим отношенията с Москва след края на Студената война. Дори и след нахлуването на Русия в Грузия през 2008 г. направихме усилие, опитахме да подобрим връзките с Кремъл. Дори през януари 2022 г., когато Русия вече струпваше многохилядни войски по украинските граници, имаше заседание на Съвета НАТО-Русия в опит войната да бъде предотвратена. Пространството за смислен диалог почти изчезна с началото на руските нападения, довели до смъртта на хиляди хора и разрушаването на градове, допълни той.

Според него има граница на цената, която Русия би платила за тази война. Украйна и Русия трябва да преговарят, а от нас зависи да има условия украинците да убедят руснаците, че продължаването на войната не си струва, посочи Столтенберг. Според него на подписа на руската страна не може да се вярва, защото са нарушени Будапещенският меморандум и споразуменията от Минск. Затова е необходимо Украйна да бъде въоръжена за сдържане на следващо нападение и да сключи споразумения за сигурност с големите държави от НАТО, поясни генералният секретар. Той добави, че след това трайният мир в Украйна ще бъде осигурен с членство в НАТО.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани