Лидерите на Австралия, Индия, САЩ и Япония решиха страните им да засилят общите мерки за сигурност във водите около Азия. Това стана на тяхна среща на върха на Четиристранния диалог за сигурност („Куад“), иницииран заради засилващите се притеснения по отношение на Китай, предаде Ройтерс.
Байдън, който прие в родния си щат Делауер премиерите на Япония, Индия и Австралия, Фумио Кишида, Нарендра Моди и Антъни Албанезе, подчерта значението на формата „Куад“, който смята за едно от основните си външнополитически постижения. Той ще се оттегли от поста през януари след президентските избори в САЩ на 5 ноември.
Лидерите обявиха съвместни операции на бреговите охрани на страните си през следващата година, които ще включат присъствие на австралийски, индийски и японски кадри на съд на бреговата охрана на САЩ. Страните планират да засилят сътрудничеството във военната логистика, съобщиха официални източници. Те не коментираха къде точно ще се развие съвместната дейност на бреговата охрана.
Макар Белият дом да уверява, че срещата на „Куад“ не е насочена срещу която и да било държава и че Пекин не бива да разглежда инициативата като проблем, Байдън започна срещата на групата с разговор именно за Китай. В общото изявление след срещата, в което китайското ръководство не е изрично споменавано, лидерите осъдиха „сплашващите и смущаващи маневри в Южнокитайско море“.
Според анализатори новите военноморски инициативи трябва да изпратят послание до Пекин и представляват допълнително изместване на дейността на „Куад“ към сигурността, което отразява засилващите се притеснения по отношение на намеренията на Китай, отбелязва Ройтерс.
Китайският президент Си Цзинпин определи по-рано действията на „Куад“ като усилия за обграждане на страната му, насочени към конфликт.
Байдън каза на вчерашната среща, че Пекин променя тактиката, но не и стратегията, като продължава да предизвиква САЩ в Южнокитайско и Източнокитайско море, както и в Тайванския проток.
Общото изявление след срещата включва остри коментари за Северна Корея, осъждайки нейните изстрелвания на балистични ракети и „зловредна дейност в киберпространството“. Американски служител заяви, че лидерите са споделили загриженост относно руската военна помощ за Пхенян.
Според анализаторите и служителите, цитирани от Ройтерс, срещата на „Куад“ е част от усилията организацията да се институционализира преди оттеглянето на Байдън от поста му, както и това на Кишида, който се оттегля следващата седмица.
Албанезе нарече „наистина важен“ плана за брегова охрана на „Куад“, при което „четирите държави ще подобрят оперативна съвместимост и сътрудничеството“, според стенограмите от пресконференцията на лидерите.
Преди срещата австралийският премиер се срещна с Байдън в дома му и двамата обсъдиха двустранното сътрудничество в сферите на сигурността и отбраната, включително в Индо-тихоокеанския регион.
Източник: bta.bg