САЩ и Румъния подписаха споразумение за директен заем на стойност 920 милиона долара за модернизацията на румънската отбрана. Това се случи на церемония в сградата на румънското правителство на Площада на победата в Букурещ. Събитието бе предавано на живо в социалните мрежи. Подписите си под документа сложиха румънският финансов министър Марчел Болош и директорът на Агенцията за сигурност и отбрана на САЩ Майкъл Милър. На церемонията присъстваха премиерът Марчел Чолаку и посланикът на САЩ в Румъния Катлийн Кавалек. Те определиха споразумението като доказателство за стратегическото партньорство между двете държави.
“Достъпът на Румъния до такова огромно финансиране е силен аргумент за доверие, а и за статута на нашата държава. Това споразумение е само първият етап на бъдещите проекти, свързани с отбрана, които ще развием заедно със Съединените щати. Ще предложим и други стратегически проекти за отбранителната индустрия на Румъния, които ресорните министерства са в напреднала фаза на проучване, така че да достигнем финансиране от над 2 милиарда долара чрез същия финансов механизъм“, заяви Марчел Чолаку.
Той съобщи, че парите ще бъдат използвани както за подобряване на отбранителния капацитет на страната, така и за развитие на местната отбранителна индустрия.
“Ще създадем нови работни места, но и ще имаме достъп до техника на най-високо ниво, което ще ни позволи да работим със САЩ и с нашите съюзници от НАТО, за да се справим със заплахите за страните от Източния фланг”, допълни румънският премиер.
На свой ред посланикът на САЩ в Румъния Катлийн Кавалек информира, че отговорните институции са подготвили споразумението за рекордно кратко време – четири месеца.
“Това не е просто финансово споразумение, а е доказателство за нашето устойчиво двустранно партньорство”, подчерта дипломатът. Според Катлийн Кавалек то ще подобри и икономическите връзки между САЩ и Румъния.
“За 20 г., откакто Румъния се присъедини към НАТО, тя доказа, че е надeждeн и способен партньор, фактор за стабилност на Източния фланг и в региона на Черно море”, каза още американският посланик.
Тя изрази мнение, че подписването е важно, предвид предизвикателствата, произтичащи от войната в Украйна и агресивното поведение на Русия.
“Отговорът на Румъния е приемeр – бежанците, които приюти, коридорите за пшеница, които осигури, както и подготовката, която прави на украински пилоти за управление на Ф-16”, добави Катлийн Кавалек.
На финала тя се обърна към румънския народ с уверение, че САЩ винаги ще подкрепя Румъния, когато става дума за отбрана и защита на суверенитета й.
По-рано през деня, на брифинг след редовното правителствено заседание министърът на икономиката на Румъния Раду Опря съобщи, че сумата от 220 милиона долара ще бъде използвана „за създаване на център за производство на боеприпаси калибър 120-155 милиметра“. „Този център предполага Румъния да стане единственият производител на боеприпаси за танкове „Ейбрамс“ в Европа и оттук ще изнасяме в цяла Европа и не само“, каза той, цитиран от местни и световни медии.
Както БТА съобщи, заемът е по американския механизъм за външни военни продажби (FMS) и е с 12-годишен план за погасяване. Съгласно договореното споразумение тегления от заема ще се извършват от Министерството на националната отбрана на Румъния до размер от 700 милиона щатски долара и от Министерството на икономиката и от името на румънската национална компания Ромарм (Romarm), до сума от 220 милиона щатски долара, чрез сметката, открита от правителството на Съединените щати за Румъния във Федералната резервна банка на Ню Йорк.
От Министерството на финансите твърдят, че заемът няма да засегне държавния бюджет.
На 21 август правителството одобри спешна наредба, чрез която беше създадена правната рамка, позволяваща на Румъния да има достъп до средства при благоприятни финансови условия, чрез програмата за чуждестранно военно финансиране (FMF), предлагана от правителството на САЩ и правителствата на други държави.
Източник: bta.bg