Новите попълнения се вливат в редиците на Съвместното командване на силите
Сакралните слова на воинската клетва произнесоха 25 новоназначени военнослужещи за нуждите на Съвместното командване на силите (СКС) по време на
официална церемония
на плаца на Мобилната комуникационно-информационна система (Мобилна КИС) в Горна Малина. Близки и роднини на новобранците със затаен дъх наблюдаваха ритуала на тържественото вричане на техните синове и дъщери, съпрузи и съпруги, бащи и майки във вярна служба под знамената на България.
Един по един, със стегната маршова стъпка, всеки от военнослужещите подхождаше към трикольора и го целуваше. Правеше още няколко крачки и с цяло гърло извикваше „Заклех се!”. След това полагаше подпис в клетвения списък, който в края на ритуала беше предаден на заместник-командира на СКС бригаден генерал Христо Ганецовски.
„Военната клетва е най-възвишеният тържествен ритуал. За първи път през далечната 1878 г. на 15, 16 и 17 декември в гр. Шумен 608 новобранци се вричат и получават признание, че са войници на България”, каза в началото на церемонията главният сержант на Мобилната КИС старшина Николай Цонов.
Полагането на военна клетва се помни цял живот, заяви в словото си бригаден генерал Ганецовски. По думите му „борците за национално обединение, революционерите са
полагали клетва пред револвера
камата и евангелието и по-късно голяма част от тях са положили живота си пред олтара на отечеството”. Бригаден генерал Ганецовски напомни, че във войните за национално обединение и независимост в началото на миналия век „малка и неукрепнала тогава България със само 4-милионно население успява да събере, да оборудва и да поддържа 600-хилядна армия, която донесе неувяхваща слава по бойните полета на тези войни. През това време не беше допуснато нито едно наше бойно знаме да бъде пленено и да остане при противника”.
Заместник-командирът на СКС посочи, че и в наши дни българските воини трябва да са готови да се справят с предизвикателствата. Той благодари на родителите им, че са подкрепили своите синове и дъщери в техния избор. Нуждаем се от свежи попълнения, защото дори и най-новата техника, ако няма мотивирани и подготвени хора, които да я обслужват и използват, представлява просто един разход, допълни той. И се обърна към строя: „Млади воини, очаквам от вас, както и цялото Командване, да се включите бързо в колектива, да запомните, че от тук насетне никога няма да бъдете сами. Ние не изоставяме своите. Ние се борим до последно, така че
лакетната връзка в строя
да предава и това доверие, на което армията се изгражда. На пръв поглед армията представлява правила, процедури, устави и оръжия, но реалните бойни способности се носят от хората. За вашите бъдещи успехи, за славата на Българската армия – ура!”. Строят отвърна като един с продължително „ура”.
„Днес е паметен ден за нас. Ние се заклеваме пред вас да бъдем защитници на целия български народ, на тази земя, напоена с кръвта на нашите деди”, каза в слово отговор след полагането на клетвата редник Ерай Хеведаим. Той посочи, че за да бъдеш защитник на българската земя, се изискват смелост, родолюбие, отдаденост и желязна воля. Клетвените слова, произнесени от нас, ще бъдат железен закон в нашия войскови живот, заяви редник Хеведаим. Той се обърна и към присъстващите родители и близки на воините: „Бъдете горди с нас, ние ще служим вярно и отговорно на нашата родина. Осъзнаваме, че сме част от редиците на Българската армия, пред която се заклехме”.
В наши дни, в дни на военни конфликти, в дните, в които живеем, изключително важно е Българската армия и българските военнослужещи, както и назад във вековете, да са един от основните стълбове на нашата страна, да ни пазят, да гарантират спокойствието ни, за да живеем в спокойна, мирна и просперираща страна, изтъкна пред присъстващите председателят на общинския съвет на община Горна Малина Николай Стоилов. Да ви дава Господ здраве, сили и мирни години, каза отец Георги, който отслужи молебен за здраве. Сред присъстващите бяха началникът на отдел КИС на СКС полковник Димитър Андонов, командирът на Мобилната КИС полковник Диана Янева и командири на други формирования от СКС.
Горда съм, че съм в редиците на Българската армия, сподели за военните медии редник Християна Георгиева след церемонията. Тя научила за възможността да кандидатства в армията от свои близки и приятели. Съпругът ѝ, с когото имат две деца, е бил военнослужещ преди 6–7 години във Враца и с него също обсъдили този въпрос.
Имам пълната подкрепа на семейството си
и просто реших да дойда в строя, казва с усмивка редник Георгиева, която ще служи като санитар в медицински пункт. Обмислям да завърша медицина и моето кариерно развитие да е в армията, допълни тя. Запозната съм с всички несгоди и ще се справя с всички предизвикателства, каза младата дама в униформа. И допълни: „Бих препоръчала на мои приятели армията, защото тя дава сигурност и възможност за кариерно развитие на военнослужещите”.