Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Неравенството по света, военните конфликти в Близкия изток и Украйна бяха сред основните теми на годишната сесия на Общото събрание на ООН

[post-views]
[post-views]
Неравенството по света, военните конфликти в Близкия изток и Украйна бяха сред основните теми на годишната сесия на Общото събрание на ООН

По време на тазгодишната 79-а сесия на Общото събрание на ООН световните лидери обърнаха най-много внимание на проблемите, свързани с голямото неравенство по света, както и на военните конфликти в Близкия изток и Украйна.

193 държавни и правителствени ръководители, сред които и президентът Румен Радев, отправиха посланията си към света от трибуната на ООН по време на най-големия дипломатически форум на планетата. Преди началото на Седмицата на високо равнище бе организирана Среща на върха за бъдещето, в която участва и България.

В резултат на срещата световните лидери приеха Пакт за бъдещето, който включва като приложения Глобален договор в областта на цифровите технологии и Декларация за бъдещите поколения. В събитието участваха служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на външните работи Иван Кондов.

Пактът за бъдещето, както и неговите анекси, са резултат на много месеци преговори и компромиси от всички страни, заяви председателят на събранието Филемон Янг. Няма международен документ, който да е перфектен, но силно вярвам, че Пактът за бъдещето изразява най-широката подкрепа на държавите членки, добави той.

Българският премиер Главчев каза, че целта на Срещата на върха и Пакта за бъдещето е намирането на многостранни решения, които да приведат глобалните институции и формати в съответствие с днешните социални, политически и икономически реалности. Той добави, че очаква те да създадат по-безопасен, устойчив и по-справедлив свят, в който никой да не бъде изоставен от международната общност. Премиерът изтъкна също, че в основата на тези усилия е върховенството на закона, което е от съществено значение за спазване на международните норми, въдворяването на справедливост и за насърчаването на сътрудничеството.

Срещата на върха за бъдещето беше последвана от  Общополитическите дебати, чиято тема тази година беше „Да не пренебрегваме никого: да действаме заедно за утвърждаване на мира, устойчивото развитие и човешкото достойнство за сегашните и бъдещите поколения“.

Дебатите бяха открити от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, който заяви, че „светът е изправен пред предизвикателства, които изискват глобални решения“. „Живеем в свят на неравенство, несигурност и глобални рискове“, изтъкна той. „Това неравенство не може да бъде толерирано“, добави дипломатът.

„Войната в Украйна се разраства без изгледи за решения, а ситуацията в Газа е непрекъснат кошмар, който заплашва да обхване целия регион“, подчерта Гутериш.

Американският президент Джо Байдън направи последното си изявление пред Общото събрание на ООН, в което заяви, че руският лидер Владимир Путин се е провалил “в започнатото от самия него нашествие срещу Украйна”. „Добрата новина е, че войната на Путин не постигна основната си цел. Той имаше намерение да унищожи Украйна, но Украйна е все още свободна. Той имаше намерението да отслаби НАТО, но НАТО е по-голяма, по-силна и по-единна от всякога“, заяви американският президент.

Той призова световната общност да продължи да подкрепя Украйна до победата на Киев.

„По-силни сме, отколкото си мислим“, когато светът действа заедно, добави той.

„Невинните цивилни в Газа също преминават през ада“, каза американският президент. Байдън също така осъди насилието на заселници срещу мирни палестинци на Западния бряг.

От трибуната говори и българският президент Румен Радев. Основни теми в словото на президента бяха глобалната сигурност, климатичната криза, неравенството, както и войните в Украйна и Газа.

„Нашият свят е изправен пред редица сложни проблеми. От безпрецедентното предизвикателство пред световния мир и сигурност до ескалиращата климатична криза и продължаващите неравенства“, заяви Радев.

По въпроса за войната в ивицата Газа Румен Радев отправи призив за „незабавно прекратяване на огъня, свободен достъп на хуманитарните конвои, както и освобождаване на всички заложници, държани от „Хамас“.

Президентът уточни, че България ще запази ангажимента си да поддържа, защитава и укрепва многостранната рамка за разоръжаване, неразпространение и контрол на въоръженията.

Президентът изтъкна още, че „напредъкът в постигането на Целите за устойчиво развитие е най-голямата инвестиция в полза на настоящите и бъдещите поколения“.

Радев говори и за климатичните изменения, като заяви, че страната ни „настоява за засилени действия и по-амбициозни цели в областта на климата“.

Речта пред ООН на украинския президент Володимир Зеленски бе изцяло свързана с войната на Русия срещу страната му.

„Искам мир за моя народ – истински и справедлив мир. И моля за вашата подкрепа – от всички народи по света. Ние не разделяме света. Искам същото и от вас. Бъдете ОБЕДИНЕНИ нации и това ще донесе мир“, каза той. Зеленски изтъкна, че един от „най-ужасяващите моменти на войната“ е бил моментът, когато е научил, че най-голямата атомна централа в Европа – Запорожката, е била окупирана от руските сили.

Никога не бива да настъпва ден на ядрена катастрофа, каквато могат да причинят ударите по централите. И Москва трябва да разбере това. А това зависи отчасти от вашата решимост да окажете натиск върху агресора, каза Зеленски.

Украинският лидер благодари на всички лидери и държави, които подкрепят Украйна, и също говори по темата за реформи в Съвета за сигурност. Украинският президент подчерта важността на Формулата за мир на Украйна.

От трибуната на организацията говори и палестинският президент Махмуд Абас.,

В обръщението си Абас подчерта, че палестинският народ „няма да напусне родината си“. „Палестина ще остане наша. И ако някой трябва да я напусне, това ще са окупаторите“, заяви той.

Абас изтъкна, че „цели палестински семейства са били избити и че в условията на нападение се разпространяват болести, липсват питейна вода и жизненоважни лекарства, а над два милиона палестинци са разселени, като много от тях са принудени да бягат многократно в търсене на убежище“.

Общополитическите дебати в централата на организацията се водеха на фона на нарастващото напрежение между Израел и ливанското шиитско движение „Хизбула“, подкрепяно от Иран. По този повод френският президент Еманюел Макрон каза от трибуната на ООН, че изпраща външния министър на Франция в Ливан с цел да предотврати ескалация на напрежението.

„Не може да има, не трябва да има война в Ливан“, подчерта той.

„Твърдо призоваваме Израел да спре ескалацията в Ливан, а „Хизбула“ да спре да стреля към Израел“, добави френският лидер.

По отношение на конфликта в Газа Макрон заяви, че макар Израел да има право да се защитава след нападението на палестинската групировка „Хамас“ на 7 октомври 2023 г., войната е продължила твърде дълго и трябва да приключи сега.

От своя страна, израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че страната му е във война, иска мир и се бори за съществуването си.

Според него Израел обаче има „ужасни врагове, от които трябва да се защитава“. „Това са врагове, които искат да унищожат цялата ни цивилизация и да ни върнат в тъмните векове на страданието“, заяви израелският лидер.

Той заяви, че „отговорните правителства трябва не само да подкрепят Израел срещу Иран, а да се включат в борбата на Израел срещу Иран“.

Китайският министър на външните работи Ван И, който представляваше Пекин по време на форума, каза, че “нито една страна не трябва да бъде изоставена по пътя към модернизацията”.

„Мирът е най-ценното нещо в днешния свят“, каза той от трибуната на ООН. „За да има мир, един лъч надежда е достатъчна причина да не се отказваме. Най-малкият шанс (за успех) заслужава стократни усилия“, подчерта министърът.

Той увери, че Китай работи за мир в Украйна и „не налива масло в огъня“, нито използва войната на Русия там за собствена изгода.

В последните дни на Общополитическите дебати говори и руският министър на външните работи Сергей Лавров.

Не е късно да се вдъхне нов живот на Организацията на обединените нации, но това няма да стане с нереалистични декларации и пактове, а чрез възстановяване на доверието помежду ни въз основа на Устава на ООН, каза Лавров.

Той разкритикува страните от Запада, че дават празни обещания, свързани с глобално сътрудничество и свобода, правейки препратка към словото на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, който призова за сътрудничество в речта си. „Не може да говорите за глобално сътрудничество и в същото време да налагате санкции на толкова много държави и да превръщате долара в оръжие“, заяви Лавров.

В кулоарите на ОС се проведоха и срещи на Съвета за сигурност на ООН. На него е възложена основната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност, както и приемане на нови членове на ООН и одобряване на всички промени в Устава на световната организация.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани