Обменят се най-добрите практики и иновации с институтите по отбрана в ЕС
Тази година новоприетите курсанти в Националния военен университет (НВУ) са с около 40% повече спрямо миналата година. Положителна тенденция, която, ако се запази, ще даде шанс в недалечен срок да се запълни офицерският некомплект в Българската армия. Мотивацията сред младите хора видимо се променя, вече има случаи, когато кандидатите за курсанти идват от добре уредени държави в чужбина. С какво НВУ ги привлича и как преподавателският състав осъвременява своя поглед с оглед на промените, които налагат военните събития недалеч от нас – това са въпросите, по които разговаряме с началника на университета бригаден генерал Иван Маламов.
Въпреки нарастването на новоприетите курсанти и тази година около 400 са свободните места в различните специализации. Бригаден генерал Маламов изказва благодарност към Министерството на отбраната за подкрепата курсантите да получат адекватна стипендия. Друг фактор е засилената рекламна кампания – обяснява се на младите хора смисълът от образованието в НВУ и перспективите им за кариерно развитие. Българската армия е уникална институция и дава богат избор от възможности в различни образователни институции – НВУ, Военноморското и Военновъздушното училище, а следващата стъпка, с която се надгражда кариерата на един военнослужещ, е Военна академия. Това е
добра перспектива за млад човек
възможност за някои от курсантите да опознаят себе си. За други – да си създадат приятели, да влязат в екип. „Всеки е с различна причина, радвам се, че са тук, и ги поздравявам за това“ – споделя началникът на НВУ. Според него младите поколения се променят. Напомня с усмивка, че още в Древността Аристотел е казал как от младежите нищо не става. „Трябва ние да се адаптираме към тях, но пазейки традициите на нашата институция. Не можем да сме откъснати от реалността и да използваме остарели методи за възпитание. Важно е в университета да намерят ценностите на нашето общество. Влагаме всички усилия стъпка по стъпка да обърнем отрицателния тренд и при нас да идват все повече и повече млади хора – образованието, което ще получат, е, на същото високо ниво, което биха получили в чужбина…“
Бригаден генерал Маламов споделя, че амбицията е университетът да се превърне в екосистема, в която се изграждат личности. Освен образование курсантите да получат и възпитание. Преподавателите са изключително активни в учебния процес, достъпни са извънкласни форми на занимания, правят се дискусионни клубове. Всеки месец курсантите посещават театър, опера, музикални програми, стендъп комеди, лятно кино, конна езда. Това са подходи, с които се формира личността и се възпитава в ценностите и благата на нашите народ и държава. Според началника на Военния университет днешното поколение владее в по-голяма степен чужди езици, което подпомага подготовката и обучението им, защото в бъдеще им предстои работа в международна среда.
Войната в Украйна е променила характера на бойните действия и е създала немалко иновации. Независимо дали ни се иска да няма, войни ще има. Но в тях се крие възможност
практиката и теорията да намерят допирни точки
И там, където нещата или изпреварват, или закъсняват, да бъдат наваксани. „Нашите преподаватели са запознати със ситуацията, следят я, адаптират учебните си планове и преподаването си към новите реалности – допълва началникът на НВУ. – Войната показва дефицитите у нас. И те трябва да бъдат преодолени със съвместни действия както на образователните институти, така и на центровете за подготовка – да се намери оптимален метод за подготовка на военнослужещите. Университетът ни се адаптира бързо към променящата се среда, стремим се образованието ни да е на високо равнище и да изграждаме офицери, които бързо свикват с промените…“ НВУ дава основата, но целта му е неговите възпитаници да продължат да се учат, дори когато са го завършили. Офицерът трябва да се образова цял живот. Не може да има пауза в подготовката му. Затова адаптирането на учебните програми и на преподавателите е във фокуса на постоянното внимание на ръководството.
За бригаден генерал Маламов преподавателят трябва да носи усещането си за мисия в душата и в сърцето си. Ако не се самообучава, не се развива, би трябвало да си смени професията. Личната им отговорност е изключителна – няма как да му задаваш норми и граници, ако той сам не ги е осъзнал. Подборът в НВУ е събрал преподаватели, които искат да се развиват, „и за мен като ръководител това е прекрасно, защото няма по-ценно от вътрешното убеждение, че трябва да го правиш“ – отбелязва началникът на висшето военно заведение.
„За нас отношенията с нашите международни партньори са много важни. Всяка нация има особености, но видим ли добри практики и умения в нашите колеги, стремим се да ги прилагаме. Убеден съм, че и те взимат нещо от нашите добри постижения…“ НВУ е част от Европейския колеж по сигурност и отбрана. Това е мрежа от университети и колежи, които подготвят кадри за армиите, и Военният университет участва в проекта SQF. Сътрудничеството дава възможност да се използват различни форми и методи за възпитание и обучение. Създават се общи модули за подготовка – платформа за обмен на добри практики и умения.
Според бригаден генерал Маламов да се възпитават лидери от младите офицери означава
да бъде открито тяхното призвание
По думите му великите хора биват призвани и се отзовават на вътрешна потребност за тази роля. Смисълът на военния университет е да открие призванието на младите хора, което ги прави способни да водят своите подчинени. „Дрангов е казал, че няма по-хубаво от това ти напред и твоите хора след теб – напомня началникът на НВУ. – Трябва да следваме примерите на нашите предци, но и да се адаптираме към новите реалности.“
За да се усили мотивацията на младите хора към военната професия, той цитира пирамидата на Ейбрахам Маслоу. Ако не задоволиш потребностите на индивида, няма какво да очакваш от него. Офицерството е различна прослойка, то е елитът на нацията. Инвестицията в един офицер е за поне 30 години. Ако живее в недостиг, ако има усещане за дефицит – дали за пари, дали заради отношението към него – проблемът е деструктивен. Държавата трябва да го осигури изцяло, защото той, развивайки се, развива и обществото, развива колектива си и възпитава своите подчинени. Това предопределя изключително важната роля на офицерската прослойка за развитието на държавата. Цитира премиерката на Израел Голда Меир: държавата съществува поради три важни професии – учители, лекари и военни. Затова началникът на НВУ призовава управляващите да инвестират в университета, това е инвестиция в бъдещето на нацията ни.
Според него с прекратяването на наборната служба е скъсана връзката между обществото и армията ни. „Ние сме част от българския народ. Не можем да оставим нашите съграждани, когато имат нужда, без да им окажем помощ. Затова в НВУ вече за втора година в продължение на 5 дена
се провежда военна подготовка за средношколци –
групи от по 10 човека. Обучават ги на строева и военномедицинска подготовка, учат ги как да оцеляват в природата. „Да показваме на децата какво е армията, да ги приобщаваме и ако им хареса, да влязат в нейните редове, това е най-ценното нещо, което можем да направим“ – споделя началникът на НВУ. В училищата, когато отидат курсантите, интересът е силен, но започне ли рекламната кампания, кандидати няма. Някъде се къса връзката, интересът на децата при общуването им с военнослужещите си остава само на ниво любопитство.