Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ще ескалира ли ракетният пинг-понг между Иран и Израел?!

[post-views]
Ще ескалира ли ракетният пинг-понг между Иран и Израел?!

Иранските въоръжени сили нанесоха масиран ракетен удар по Израел вечерта на 1 октомври. Към израелската територия бяха изстреляни не по-малко от 181 балистични ракети. Техеран аргументира атаката с правото си на отговор срещу „последните агресивни действия и престъпленията на режима на Тел Авив“. Властите на ислямската република визираха израелската наземна военна операция в Ливан, бомбардировките по Бейрут и ликвидирането на лидерите на палестинската организация „Хамас“ (Исмаил Хания), на ливанското шиитско движение „Хизбула“ (Хасан Насрала), както и високопоставения генерал от Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР) Абас Нилфорушан. Личности, които еврейската страна определя като легитимни военни цели.

Иранското нападение започна в 19,36 ч местно време. На цялата територия на Израел бе обявена тревога, въздушното пространство беше затворено, а гражданите хукнаха към бомбоубежищата. Първоначално израелски медии обявиха, че по страната са изстреляни 400–500 балистични ракети (по данни на Иран над 400). По-късно израелският Генерален щаб обаче информира, че са били „само“ 181. Те атакуваха в две вълни, като първата включваше 102 ракети. Със свои пускове на ракетни снаряди ударът подкрепи и групировката „Хизбула“.

Ракетните атаки бяха извършени в рамките на операция „Истинско обещание-2“, която е най-голямото нападение на Иран срещу Израел. Преди няколко месеца имаше друго подобно нападение, но в по-малък мащаб. То се проведе в нощта на 13 срещу 14 април. Тогава КСИР и техните прокси сили в региона в продължение на 4–5 часа атакуваха Израел със 185 ударни безпилотни летателни апарата, 36 крилати и 110 балистични ракети. Израелските въоръжени сили прехванаха 98–99% от тях. В резултат от тази атака незначителни щети бяха нанесени на авиобазата Неватим, а 31 израелски граждани бяха леко ранени. В отговор Израел нанесе ограничени ответни удари по Иран на 18 април.

При сегашната операция „Истинско обещание-2“ Иран отново изпрати дипломатическо предупреждение за предстоящата атака чрез Катар, но само няколко часа по-рано. Тя съществено се различаваше от проведената през април, защото бе извършена само с балистични ракети, които са по-трудни за прехват от противовъздушната отбрана.

В първата ракетна вълна КСИР за първи път използва твърдогоривните хиперзвукови балистични ракети „Фатех“. Те са първите от този тип в Иран с реактивни снаряди и бяха публично демонстрирани през юни 2023 г. По официалните данни имат дължина 13 м, бойна глава с маса до 1000 кг, диаметър на корпуса – 0,8 м, и скорост над 5 Мах. Снабдени са с управляеми бойни глави с възможност за изменение на траекторията. Има далечина на полета до 1450 км. При атаката са използвани за унищожаване на израелски противоракетни комплекси Arrow-2/-3 и радарни системи на израелската ПВО. Иран стана

четвъртата държава в света, притежаваща хиперзвуково оръжие

Използвани бяха още течногоривните балистични ракети със среден обсег Ghadr\Emad. Първите имат маса 17,5 т, бойна част от 750 кг, дължина – 15,5 м, диаметър – 1,25 м. Явяват се усъвършенстван вариант на ракетите от серията „Шахаб-3“, максималната им далечина на стрелбата 1650 км, като имат по-голяма далечина на полета (до 2000 км). Изстрелват се от стационарни и мобилни установки и с ниска радарна забележимост.

Emad са със сходни характеристики и конструкция, също базираща се на ракетната серия „Шахаб-3”. Отличава се по по-малката далекобойност (1750 км), повишената маса на бойната глава и с по-висока точност на насочване към целта.

Отразяването на атаката с иранските балистични ракети отне малко повече от час. Израелските военни заявиха, че по-голямата част от тях са прехванати от системите им ПВО, а няколко падат в пустинни местности в централните и южните райони на Израел. В отразяването на атаката взеха участие също американските ракетни разрушители USS Bulkley, USS Arleigh Burke и USS Cole, които изстреляха дузина зенитни ракети SM-6 от Средиземно море, както и силите за ПВО на Йордания. Помогнаха и изтребители от ВВС на Великобритания.

Цели на иранските ракети станаха израелски военновъздушни бази, позиционни райони на ПВО и ПРО, както и израелски войски в сектора Газа. На видеоклипове, качени в социалните мрежи, са видни голям брой попадения по авиобазите Неватим, Тел-Ноф (където са базирани самолетите F-15) и Хацерим. Анализът на кадрите и публикуваните сателитни снимки (на Planet Labs) сочат, че военното летище Неватим в пустинята Негев в (база на изтребителите F-35) понася поне 40 удара. От снимките са видни поражения на хангар, здания, рульожки. Във военновъздушната база Тел-Ноф са забелязани вторични детонации, но засега спътникови снимки оттам (и Хацерим) липсват. Отбелязано е попадение на балистична ракета на 500 м от щаб-квартирата на МОСАД (израелското разузнаване) в Тел Авив. Това кара израелското министерство на отбраната да признае, че „има и попадения“ по военни обекти, но отрича те да са причинили жертви сред персонала, вреди на техниката и особени щети по обектите, важни за функционирането им.

Обявено беше и за минимален брой пострадали. От фрагмент на балистична ракета загина само един палестински работник, а леки наранявания от осколки получават други 4 палестинци, 2 евреи и 2 йорданци. Попадения и падане на ракетни осколки бяха регистрирани още в района на Йерусалим, в северната част на Тел Авив, в централната и южната част на страната. Ракетни фрагменти посипаха и редица други израелски населени места, като Димона, Набатим, Хора, Ход Хашарон, Беершева и Ришон Ле Цион, повреждайки над 100 къщи.

По данни на КСИР операцията е била много резултатна, като се твърди, че са поразени 90% от набелязаните цели. От външното министерство на Ислямската република посочват, че това са били изключително израелски военни и разузнавателни обекти. Подчинената на КСИР информационна агенция Fars съобщава, че поне 80% от иранските ракети са поразили целите в хода на първата вълна от удари по Израел. По данни на други ирански медии част от ракетите са ударили по струпване на израелски бронетанкови войски в района на коридора Нецарим, който разделя сектора Газа на северна и южна част, военна база, северно от Тел Авив. Агенция Shafaqna твърди, че са били унищожени над 20 израелки изтребители F-35на авиабазата Неватим. Това обаче не е потвърдено от нито един независим източник.

Rockets fly in the sky after Iran fired a salvo of ballistic missiles at Israel | Reuters

Значителна част от иранските ракети успяха да преодолеят ешелонираната противоракетна отбрана на Израел. Тя включва няколко системи, всяка от които е предназначена за прехват на приближаващи ракети на различни височини и разстояния. Комплексът „Железен купол“ е най-известният сред тях и е за борба с ракети с малък обсег, снаряди и артилерийски мини на дистанции 4–70 км. Той участва активно в отразяването на иранската атака през април, но при сегашното нападение основната роля поеха „събратята му“.

Основната тежест падна на ЗРК „Прашката на Давид“, който е проектиран за унищожение на крилати и балистични ракети с голям и среден обсег на разстояния до 300 км и на малки височини. Съществен беше и приносът на системите Arrow 2 и Arrow 3 („Стрела-2/3).

Arrow 2 е предназначен за борба с балистични ракети с малък и среден обсег по време на полета им в горните слоеве на атмосферата, на височина около 50 км над Земята. Радарът ѝ открива ракети на дистанция 500 км, а прехващането става на разстояние до 100 км. Противоракетите летят със скорост 9 пъти над тази на звука. Комплексът едновременно може да обстрелва до 14 цели.

Arrow 3 противодейства на балистични ракети с далечен обсег в горната част от траекторията им зад пределите на атмосферата. Далечината ѝ на стрелба е 2400 км. И двата комплекса въздействат ефективно и на самолети, и на крилати ракети.

Масираната атака с балистични ракети срещу Израел показва, че ключът за преодоляване на уж непробиваемата еврейска система за ПВО и ПРО, е намерен. Това може да стане чрез претоварването й с голям брой ракетни/безпилотни цели. Фактът, че Техеран разполага със значителни количества балистични и крилати ракети и дронове, позволява на иранците да нанесат на еврейската държава много по-сериозни щети от настоящите, които са по-скоро имиджови. В т.ч. срещу инфраструктурни и граждански обекти.

Именно това е причината САЩ и останалите западни съюзници на Израел да апелират страната да не дава военен отговор (поне засега). Опасенията са, че това може да доведе до по-нататъшна ескалация и избухване на голям регионален конфликт, в който ще бъдат въвлечени и те. Израелското военнополитическото ръководство вече обеща да има възмездие и предстои да разберем как ще действа. Потенциални цели са ирански военни обекти, енергийната инфраструктура и дори ядрените мощности на Техеран. Ако избере да проведе ответна операция, персийците заявиха, че ще отговорят „невиждано и разрушително“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани