Критики заради неизпълнени ангажименти към Република Северна Македония има в огласения в сряда редовен доклад на Европейската комисия за напредъка на страните кандидатки за членство в ЕС. Той бе представен от комисаря по разширяването на Съюза Оливер Вархей и върховния представител за външната политика Жозеп Борел. „Република Северна Македония (РСМ) все още не е приела необходимите конституционни промени с цел включване в конституцията на гражданите, живеещи в пределите на държавата и които са част от други народи, като българите.“ С тази фраза е визирано договореното, но неизпълнено вписване на българите в преамбюла на конституцията на страната. Северна Македония се ангажира да започне и да извърши тези промени след приемането на заключенията на Съвета на ЕС от 18 юли 2022 г. , припомня документът. Не е било постигнато необходимото мнозинство от две трети в парламента за споменатата промяна в конституцията. В преамбюла освен българите трябва да бъдат включени още пет народности – хърватите, черногорците, словенците, евреите и египтяните (ромите).
В документа на Брюксел Северна Македония е критикувана и за спирането на изграждането на Коридор номер 8, който трябва да подобри транспортните комуникации между София и Скопие.
За обхванатия от доклада период отношенията между София и Скопие са били фокусирани върху следващите стъпки на бившата югославска република в процеса на преговорите. Остава важно постигането на осезаеми резултати за добросъвестното прилагане на двустранните споразумения, включително Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и протокола към него. През октомври 2023 г. в Скопие бяха проведени срещи на експертните работни групи за наблюдение на прилагането на Договора. Няколко срещи проведе Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси. През последните месеци отрицателен ефект върху отношенията между двете страни имаха изказванията на отделни политици. Необходими са по-нататъшни усилия за насърчаване на атмосфера на диалог и взаимно уважение.
Еврокомисията представи и данните за напредъка на останалите кандидат-членките от Западните Балкани, а също така и за Украйна, Молдова, Грузия и Турция. Най-негативна е оценката за Грузия, която през последните месеци се отдалечи значително от принципите на демократичното управление.