Пуснаха на вода най-големия безпилотен автономен плавателен съд, който изминава 1850 км без зареждане с гориво
Безпилотните надводни плавателни апарати навлизат все по-масово както в отбранителните индустрии, така и на въоръжение във военноморските сили на редица държави като САЩ и Украйна. В САЩ създават три ескадри от безпилотни автономни плавателни разузнавателни съдове, а в Украйна вече една ескадра от такива съдове действа ефективно в Черно море.
В САЩ една нововъзникнала компания наскоро представи най-големия си безпилотен плавателен съд. Компанията планира да произведе стотици от новия плавателен дрон. Корабът се казва „Корсар“ и изпитанията с него са започнали в Мексиканския залив. Нововъзникналата (стартъп) отбранителна компания разработи третия си най-голям безпилотен, автономен плавателен съд в отговор на намеренията на Пентагона за масово въвеждане на въоръжение във военноморските сили на безпилотни плавателни съдове. Новият безпилотен съд „Корсар“ има дължина 7,31 м. Според компанията производител „Корсар“ може да измине над 1850 км без зареждане с гориво с максимална скорост 65 км/ч. Като при това може да носи 453 кг полезен товар. Може да поддържа широк спектър от мисии – „от осведоменост за морската област до предоставяне на кинетични и некинетични ефекти“.
„Корсар“ е най-големият безпилотен автономен плавателен съд, пуснат от компанията производител. Следват го по-малкият 4,2-метров Cutlass и още по-малкият 1,8-метров Spyglass. Те също бяха представени тази година преди „Корсар“.
Според компанията всички тези плавателни автономни платформи са проектирани да изпълнят оперативните изисквания на американския флот и неговите съюзници „за възпиране на противниците и за умножаване на силата“ на флота.
Тази малка, но напориста компания, базирана в щата Тексас, се е съсредоточила в голяма степен върху програмата Replicator на Пентагона. Програмата е много амбициозна и възнамерява да създаде рояци от хиляди безпилотни автономни платформи за възпиране на противника. От компанията заявяват още, че „Корсар“ е отговор на потребностите на американския флот да притежава достатъчно автономни платформи, които могат да бъдат произведени в големи количества без компромис с надеждността и възможностите им. Чрез „Корсар“ трябва да се реализира визията на военноморските сили за създаване на хибриден флот от пилотирани и безпилотни системи.
Инициативата Replicator на Пентагона е програма, която цели бързото развитие и разполагане на безпилотни системи и други технологии за укрепване на военната мощ на Съединените щати. Основната идея е да се създадат масово произвеждани автономни системи, които да бъдат използвани в конфликти и операции, за да се противодейства на нарастващите глобални заплахи.
Тази инициатива обединява усилията на различни военни и индустриални партньори и поставя акцент върху иновации, автоматизация и използване на нови технологии, включително изкуствен интелект. Логиката зад проекта е, че с бързото производство и интеграция на нови системи армията може да подобри оперативната си ефективност. Въпреки че конкретни детайли за специфични технологии и реализации не са широко разпространени публично, инициативата Replicator е част от по-широката стратегия на Пентагона да адаптира към съвременните изисквания отбранителните си способности срещу глобалните заплахи.