Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ракетно реми или повод за нова ескалация?

[post-views]
Ракетно реми или повод за нова ескалация?

В нощта на 26 октомври Израел нанесе многобройни въздушни удари по военни обекти в Иран в рамките на военна операция, наречена „Дни на покаянието“*. Атаката бе проведена в три вълни, първата от които беше насочена към иранските системи за противовъздушна отбрана (ПВО). Мишени на следващите две вълни станаха бази, в които се съхраняват балистични ракети и дронове и предприятия за производство им. Съобщи се за над 20 поразени цели. Израелските въоръжени сили обявиха успешния край на атаката в 5:45 ч сутринта, когато над Техеран изгрява слънцето.

От Тел Авив определиха атаката като отговор на продължаващите ракетни нападения срещу Израел от страна на Иран и прокси силите му в региона. Тя се проведе на фона на многократните обещания на израелските власти да отвърнат, особено след иранския удар със 181 балистични ракети по военни обекти по израелска територия от 1 октомври. По израелски данни в „Дни на покаянието“ са били задействани над 100 самолета от ВВС на страната – в т.ч. изтребител-бомбардировачи F-16I, F-15I и стелт изтребителите от 5-то поколение F-35I, няколко въздушни танкера и самолети за радиоелектронна борба. Те са преодолели разстояние от повече от 1600 км, за да достигнат определените рубежи за нанасяне на ударите във въздушното пространство на Ирак и Сирия. Оттам осъществили пускове на различни типове ракети „въздух–земя“.

Първоначално са били нанесени удари по военни радари в централна и южна Сирия, осигуряващи информация за ПВО на Иран. Сирийската противовъздушна отбрана заяви, че е прехванала няколко ракети. Впоследствие са били атакувани военни цели в три ирански провинции – Техеран, Хузестан и Илам.

Въздушната атака на Израел стартира около 2:00 ч българско време. Първата вълна има за цел да претовари и така да изведе от строя иранската система за ПВО, за което активно са били използвани няколко типа ракети и ударни дронове. При следващите две вълни удари са нанасяни по обекти на военната и военно-промишлената инфраструктура на Иран, свързани с предишни ракетни обстрели срещу еврейската държава. По данни на Тел Авив всички цели на мисията са били достигнати, а самолетите благополучно са се върнали в своите бази без никакви загуби.

В тези удари ВВС на Израел за първи път използва новите аеробалистични ракети AIR LORA. Те са модификация на квазибалистичния боеприпас на оперативно-тактическия ракетен комплекс LORA (LOng-Range Artillery, аналог на руския ОТРК „Искандер-М“). Той се изстрелва от израелските изтребители F-16 и F-15 и патрулни самолети P-8. В израелската атака са използвани също аеробалистични ракети ROCKS с далекобойност 300-500 км, които развиват свръхзвукова скорост.
От своя страна иранските въоръжени сили заявяват, че системата за ПВО на страната успешно е прехванала и отразила по-голямата част от неприятелските боеприпаси, както и че израелската авиация „не е успяла да навлезе“ във въздушното пространство на страната. Признаха обаче и за ограничени щети по радарни системи около граничните райони и по столицата Техеран. Съобщено бе за гибелта на 4 военнослужещи от войските за ПВО. На свой ред Тел Авив твърди, че иранските ПВО са се провалили напълно и не са успели да прехванат нито една ракета.

В нападението срещу Иран активно участват и самолетите F-15I и F-35I

Диаметрално противоположните данни правят оценката на реалните резултати от операцията особено трудна към момента. Известно е, че иранците не са вдигали във въздуха бойни самолети, а съпротива е оказала само системата им за ПВО. Предполага се, че заради използването на силни радиоелектронни смущения от израелските ВВС, част от иранските зенитни ракети вероятно са изстрелвани по лъжливи цели. В хода на ударите мишени на израелските ВВС са станали средствата за ПВО, които защитават района на Техеран и ядрените и енергенични обекти. Главна мишена на ударите са крупни военни обекти на иранската отбранителна промишленост. Възстановяването на съоръженията и производството може да отнеме поне една година.

Това отслабва възможностите на страната да попълва арсенала си и може да й се наложи да ограничи доставките на балистични ракети за ливанската шиитска групировка „Хизбула“, за хутите в Йемен и за руската армия. Възможно е персийците да отложат и други масирани ракетни атаки срещу Израел. Израелските въоръжени сили съобщават, че при атаката практически напълно е унищожен втория ешелон на иранската система за ПВО. Израелското армейско радио Galei IDF твърди, че при нападението израелските ВВС са ликвидирали целия стратегически отбранителен потенциал на Ислямската република (визирайки най-модерните системи за ПВО и радарите с далечно действие). То отбелязва, че в сегашните реалности на страната ще е трудно да ги възстанови през следващите 2-3 години, тъй като е проблем да се закупят нови, а производството отнема време. А това прави режима на аятолаха още по-уязвим при бъдещи въздушни рейдове.

Любопитно е, че на 19 октомври стана известно за публикувани в Telegram. секретни документи на Пентагона, съдържащи информация за подготовката на израелска операция против Иран. От тях се разбра, че на 8 октомври израелските ВВС са провеждали учение за това. В документите се споменава за „секретна активност на дронове“ над Иран, анализ на разузнавателни спътникови снимки и тренировки с 16 аеробалистични ракети тип Golden Horizon (неизвестна до момента, вероятно последна версия на Blue Sparrow) и 40 броя ROKS. Вашингтон се извини на Тел Авив за този пробив в сигурността. На 24 октомври бе обявено, че заради него евентуалното израелско нападение се отлага. Дали това беше блъф не е ясно, но Израел все пак атакува, сякаш неочаквано и за американците.

Руските ЗРК С-300 ПМУ-2, закупени от Иран през 2016 г., не го опазиха от израелската авиация

Въпреки това стана ясно, че САЩ са били уведомени за предстоящето няколко часа по-рано.
Израелската операция „Дни на покаянието“ е безпрецедентна не само по мащаб и продължителност, но и заради незабавното поемане на отговорност за нея от Тел Авив. Смята се, че целта й е била нанасяне на ограничени щети и демонстрация на сериозните възможности на израелските въоръжени сили да парализират иранския отбранителен потенциал
По открити източници Иран притежава повече от 2000 балистични ракети с голям обсег на действие и хиляди ударни дронове. Видимо по време на израелското нападение са били засегнати само производствените възможности на нови ракети и БЛА, но не и съществуващия арсенал, съхраняван в укрепени подземни бази из цялата страна.

  • Името й е свързано с най-големия еврейски празника Йом Кипур – денят на опрощаване на греховете, отбелязан на 12 октомври. – Бел. авт.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани