Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Учих се на „Майбах“, служих на Т-34

[post-views]
Учих се на „Майбах“, служих на Т-34
Favicon_File

Светлозар Стоянов

Разказва сладкодумно доайенът на българските танкисти майор о.з. Стоил Игов, който закръгли един век

Сто години навърши на 13 октомври тази година майор о.з. Стоил Игов, което го превърна в най-възрастния жив танкист и доайен на танкистите в България. Той получи предметни награди „Представително знаме на Сухопътните войски“ и „Почетна грамота“ по повод на своя стогодишен юбилей.

Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков отправи поздравление към столетника с думите: „Няма как в този специален за Вас ден да не ви се връщат отново спомените и да не стоплят душата Ви годините на вашата служба в Кюстендил, Княжево, Пловдив, София и Велико Търново с чувството за достойно извървян път в редиците на Танковите войски на Българската армия. Приемете моите най-искрени пожелания за добро здраве и спокойни старини! С дълбок поклон пред вашите 100 години!“.

От името на генерал-майор Дешков наградите на юбиляра връчи началникът на Канцеларията на командира на Сухопътните войски полковник Христо Начев. „Имам честта да ви връча тази грамота за проявените усърдие и отговорност като офицер от Българската армия. Бих искал да изразя моите добри чувства към вас и лично да ви честитя стогодишнината, да ви пожелая още здраве, още сбъднати мечти и много щастие“, сподели от свое име полковник Христо Начев.

Фото: Авторът  

Майор о.з. Стоил Игов е започнал своето военно обучение като старшина-школник на пленен от Вермахта танк „Майбах“, но служи на един от първите танкове Т-34 в Българската армия след 9 септември 1944 г. Днес живее в родното си село Радибош, Радомирско, където се радва на добро здраве и свежа памет. С удоволствие разказва перипетии и весели случки от службата си, която съвсем не е била лека. Спомените му са белязани от тежък инцидент, в който поверената му бронирана машина се преобръща по време на учение.

И до днес обича да се шегува, че има „западно“ образование, защото е завършил гимназия в гр. Трън. „Спомням си ония първи години в Трън, нямаше пари, нямаше и транспорти. Беднотия беше. Прехранвал се предимно с бобена чорба, която сам си готвел. Обаче е отличен ученик, а единственият предмет, който не му допадал, бил руският език. Учителката често го вдигала на дъската и тъй като бил 44 (сорок четвертый) номер в клас, съучениците му бързо го кръщават с прякора „Сорок сорок“.

Като войник изкарва школата за запасни офицери. „Разрешаваха ни пистолети да носим, та като си идвах в с. Радибош в отпуска, съвсем умишлено демонстрирах ергенската си напереност с пистолета в кобура за пред момите.“ Обаче вкарал в ареста един от подчинените си войници, който бил женен уж, а като излезел в отпуска, се представял пред момите за ерген.

Заемал е различни офицерски длъжности – от командир на взвод и рота във Втора танкова бригада в Пловдив, преподавател по общовойскова подготовка във Военно училище „Васил Левски“ – Велико Търново, служил е в Кюстендил, Княжево, София с чувство за достойно извървян път в редиците на танковите войски на Българската армия.

Впоследствие, след като се пенсионира, майор Игов преминава на цивилна служба. Постъпва като учител по история в основното училище в родното си село Радибош и учи децата още много години. Днес е дядо на четирима внуци и шестима правнуци. Паметта му още му служи добре, а бодрият си дух е съхранил и тялом, тъй като на пръв поглед не изглежда на повече от 80 години.

По повод на едновековния си юбилей доайенът на танкистите у нас получи като подарък стогодишна ракия от Кюстендилския край, както и грамота от Съюза на запасните офицери и сержанти, подписана от председателя на СОСЗР  генерал о. з. Златан Стойков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани