Едно от най-големите имена в европейската модернистична живопис на ХХ век – на българина Жорж Папазов, „се завърна” в родния си Ямбол. С десетки платна и рисунки, непредставяни досега, в художествената галерия на града, носеща името на твореца, роден в него през 1894 г. Творбите са собственост на галериите в Ямбол и Сливен и на Националната художествена галерия. А представените рисунки са частно притежание на Георги Василев. Експозицията „Жорж Папазов, когото не познаваме”, отбелязва 130 г. от рождението на нашия художник, писател и критик, творил в много европейски страни. Но най-дълго – във Франция, където и умира през 1972 г. Завръщането му тук е символично, години след като той самият предлага на българската държава да дари колекцията си от френски импресионисти, както и свои творби на Националната галерия и на родния му Ямбол за създаване на музей. Но така и не получава отговор…
За сметка на това, името на Жорж Папазов остава в европейското изкуство като сред най-известните създатели на сюрреализма, обявен преди сто години с Манифеста на сюрреализма от Андре Бретон.
На нас, неговите сънародници, тепърва ни предстои да откриваме личността на художника Жорж Папазов и да извървим дългия си път към творчеството му. Но благодарение на ентусиазма на Мария Василева, изкуствовед, куратор на голямата му изложба преди 2 г. в Националната художествена галерия в „Двореца”, която беше събитие, и на колекционера Георги Василев, картината на Папазов „Мълчание”, създадена през 1925 г., е дарена и вече е във фонда на Националния музей на модерното изкуство в Париж „Жорж Помпиду”. А през май догодина се организира голяма изложба на българския и френски художник в националната галерия в Загреб. Самият художник е оставил следните думи: „Ако бях французин, може би отдавна щях да бъда признат за голям художник, но нищо – мнозина тръгнаха по моя път и се надявам, че бъдещето ще ми отдаде по-голямо признание”.