Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Започва серия от учения на „Корен“

[post-views]
[post-views]
Започва серия от учения на „Корен“
Favicon_File

Цончо Драгански

На полигона са осигурени необходимите условия за тактическите действия и бойните стрелби

От 4 ноември 61-ва Стрямска механизирана бригада и Центърът за подготовка на специалисти (ЦПС) от състава на Сухопътните войски започват поредица от учения. Те ще продължат до 14 ноември. Подготвени ли са хората от полигон „Корен“ да приемат формированията? Какво е извършено досега?

Подполковник Христо Василев

„Проведохме работни срещи в 61-ва бригада и при нас на полигона. След като редица въпроси бяха уточнени, започнахме да решаваме задачите. Всичко, което беше предвидено, трябва да се изпълни“, заявява командирът на учебен полигон „Корен“ подполковник Христо Василев.

Първата и

                     основна насока в дейността

на воините и цивилните служители от полигона е била подготовката на мишенните полета и като цяло – на тактическия полигон. За целта от 61-ва бригада са получени предварително подготвени мишенни установки, по които хората от полигона са работели, за да ги поставят. И независимо че вече настъпва ноември и намалява опасността от пожари, на противопожарните полоси е премахната избуялата на места растителност.

Подготвен е и административният район за настаняване на военнослужещите, основно на групата за помощ и контрол от Командването на Сухопътните войски, както и помощен персонал за ученията. Разбира се,  военнослужещите от играещите формирования ще бъдат на палатки в района на полигона. Обърнато е сериозно внимание и на подготовката на парковата територия, на която ще бъдат приемани машините на 61-ва бригада и ЦПС.

Има ли нещо по-различно от друг път в задачите на хората от полигона? Може ли да се направи сравнение, например с голямото предизвикателство – учението на 2-ра Тунджанска бригада „Мирен страж-24“ ? „Предстоят тактически учения с бойни стрелби на роти и батареи, по-големите учения са тактически, но пак

                            организацията

никак не е малка, защото ще има доста личен състав. Да, бригадното учение „Мирен страж-24“ беше най-голямото предизвикателство за полигона през тази година, събитие с участието на много военнослужещи и техника. Но и предстоящите учения през този месец на 61-ва бригада и ЦПС са с големи личен състав и техника, така че при подготовката няма съществена разлика от друг път. Организацията е трудна, но ние работим заедно с пристигащите формирования и се справяме“, отговаря подполковник Христо Василев.

Командирът на полигона разчита на своите заместници майорите Радостин Маринов и Ангел Тодоров, на командира на полигонната рота капитан Захари Генев и на всички останали. Определя окомплектоването с хора като много добро, иска му се щатът да е по-голям, но обобщава –  работим с това, с каквото разполагаме. В момента тече лек процес на обновяване, тъй като някои от войниците и сержантите навършват определените години за служба в армията.

Капитан Захари Генев

При всяко учение, както и при предстоящите, много важна е дейността на

                              полигонната рота

с командир капитан Захари Генев. Нейните задачи са насочени изцяло към осигуряване на командно-щабни учения, тактически учения и тактически учения с бойни стрелби.

„Това осигуряване се отнася най-вече за мишенните установки, които са предварително разработени от ръководствата на играещите формирования съгласно тактическия замисъл на всяко едно учение. Обикновено подготовката за ученията започва с месец по-рано. А при по-мащабни учения този период е по-дълъг. Всяко учение е предизвикателство и отговорност за нас. В хода на ученията изпълнението на задачите се извършва по часове, минути и секунди“, отбелязва капитан Генев.

На пулта за управление на мишенните

Наясно е, че често в ученията се налага промяна в тактическата обстановка, за да бъдат създадени

                     условия, близки до бойните

и да се повиши натренираността на формированията. В тези моменти полигончиците трябва да бъдат гъвкави и да реагират адекватно на исканите промени в мишенната обстановка.

„Други задачи са за поддържане на мишенните полета в изправност. Изработваме мишени и оказваме помощ и съдействие по поддръжка на полигонното оборудване на формированията от Сухопътните войски. Всичко това го постигаме, тъй като сме дълго граден

                 колектив от професионалисти

Един полигончик трябва да притежава специфични теоретични знания и практически умения, за да работи със съоръженията на полигона. Затова се стараем да има приемственост и тези, които са с повече стаж, да предават опита си на по-младите колеги“, допълва командирът на полигонната рота.

Като завършат ученията на 61-ва бригада, има една седмица за подготовка и отново ще пристигнат военни формирования. А след това идва ли малка почивка?

В готовност е противопожарната команда.
Фото Красимир Тодоров и полигон „Корен“

Командирът на полигон „Корен“ подполковник Христо Василев заключава: „След като свършат ученията, първата ни и основна задача е да „прочистим“ полигона. Това се прави два пъти в годината и е една от основните ни дейности, тъй като по време на ученията може да останат невзривени боеприпаси, нещо забравено, невидяно, за по-голяма безопасност на нас и на идващите формирования. Ще започнем да прибираме и установките. Използваме всеки ден, когато няма учения, ако не да подобряваме, поне да поддържаме инфраструктурата. И през януари пак започват подготовките за ученията.“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани